عضویت شرکت‌های استارت‌آپی در سازمان نصر رسمی شد

عضویت شرکت‌های استارت‌آپی در سازمان نصر رسمی شد

کلیات نحوه عضویت استارت‌آپ‌ها در شورای مرکزی سازمان نظام صنفی‌ رایانه‌ای (نصر) به تصویب رسید. به گفته جعفر محمدی،عضو هیات مدیره سازمان نصر هر استارت‌آپی که در حوزه ICT فعالیت کند ازاین‌پس امکان عضویت در این سازمان را خواهد داشت. او در خصوص جزییات عضویت استارت‌آپ‌ها در سازمان نصر می‌گوید: «با این عضویت فضایی ایجاد خواهد شد تا شرکت‌های استارت‌آپی امکان استفاده از مزایایی چون حق مشاوره حقوقی، مالیاتی و… را به‌صورت رایگان داشته باشند. از سوی دیگر ازاین‌پس استارت‌آپ‌های می‌توانند کمیسیون مشخصی در سازمان داشته باشند و با رایزنی با دیگر کمیسیون‌های سازمان امکان حل مشکلات فعالیتشان به‌راحتی فراهم شود. از سوی دیگر این عضویت و ارتباط این شرکت‌های نوپا با کمیسیون‌های دیگر سازمان به آن‌ها کمک خواهد کرد تا بتوانند با نهادهای دولتی ارتباط بهتری برقرار و به‌راحتی از حق‌وحقوق خود دفاع کنند.» 

او در پاسخ به این سوال که آیا محدودیتی برای عضویت شرکت‌های استارت‌آپی در سازمان نصر وجود دارد یا خیر نیز اعلام کرد:‌ «در آیین‌نامه این عضویت اعلام شده که اگر عمر شرکت استارت‌آپی ۳ سال است و گردش مالی آن‌هم به ۵۰۰ میلیون تومان در سال می‌رسد پس به‌عنوان شرکت عادی به عضویت سازمان نصر درآیند اما اگر  عمر شرکتی کمتر از ۳ سال است و گردش مالی آن‌هم به زیر ۵۰۰ میلیون تومان می‌رسد، می‌تواند تحت عنوان استارت‌آپ عضوی از سازمان باشد.» به گفته او استارت‌آپی هم که هنوز شرکتی ثبت نکرده‌است می‌تواند به‌عنوان عضو حقیقی به عضویت سازمان نصر درآید. بنا بر اظهارات محمدی چون سازمان با طرح عضویت استارت‌آپ‌ها به دنبال کسب درآمد نیست، تخفیف‌هایی برای عضویت استارت‌آپ‌ها در سازمان نصر در نظر گرفته است. ازجمله اینکه شرکت‌ها استارت‌آپی برای عضویت در سازمان نصر از پرداخت ورودیه (به مبلغ ۵۰۰ هزارتومان) معاف شده‌اند. از سوی دیگر هم حق عضویت‌ (۵۰۰ هزارتومان سالانه)  از این شرکت‌ها در سال اول با ۹۰ درصد تخفیف، سال دوم ۶۰ درصد و سال سوم ۳۰ درصد تخفیف گرفته خواهد شد.

اولین بار مردادماه امسال بود که محمدباقر اثنی عشری، رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور، در نشست خبری مشترک با رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران خبر از امکان عضویت استارت‌آپ‌ها در سازمان نصر را داده بود. ابتدای هفته جاری نیز علی آذرکار، دبیر سازمان نصر تهران، اعلام کرد که کلیات نحوه عضویت استارت‌آپ‌ها در سازمان نظام صنفی رایانه‌ای مشخص شده و در انتظار تایید نهایی سازمان فناوری اطلاعات است تا درنهایت در شورای مرکزی نصر کشور تصویب و فرآیند عضویت آن‌ها آغاز شود.