معرفی کتاب «شتاب‌دهی»

معرفی کتاب «شتاب‌دهی»

دست‌یابی به چابکی استراتژیک برای دنیایی پرشتاب‌تر

نویسنده: جان پی کاتر

مترجم: میثم کاشی‌پور

ناشر: آریانا قلم

نوبت و سال چاپ: چاپ اول - پاییز ۱۳۹۵

تعداد صفحه: ۲۳۰ صفحه 

قطع: رقعی

مراجعه به وب‌سایت

تقریبا از نگاه همه شاخص‌های مهم کسب‌وکار، دنیا به‌سرعت به جلو می‌تازد. سازمان‌ها در هرکجای دنیا تقلا می‌کنند تا به‌پای شتاب فزاینده تغییر برسند، اما اکثر مردم این شتاب تمام‌عیار را که در پیرامونشان جریان دارد حس نمی‌کنند و این حس نکردن خود بخشی از مشکل است. اصلاح تدریجی روش‌های مدیریتی و تدوین استراتژی هرقدر هم که هوشمندانه باشد کافی نیست. امروزه اگر شرکتی دست‌کم هرچند سال یک‌بار به جهت حرکت خود نیندیشد و آن را بازبینی نکند، پیوسته خود را با رفتارهای متغیر وفق ندهد و در پی آن تغییرات موردنیاز عملیاتی را به‌سرعت اعمال نکند خود را به خطر انداخته است. این کاری است که دنیای پرشتاب امروز با ما می‌کند.در این دنیای جدید پرسش بزرگ پیشروی تمام مدیران این است که در میان این آشفتگی‌ها، چگونه ‌می‌توان در عرصه رقابت باقی ماند و به شکلی سودآور رشد کرد.

اساسی‌ترین مشکل این است که همه شرکت‌هایی که از مرحله نوپایی خود گذشته‌اند اکثرا برای رسیدن به کارایی سازمان‌دهی شده‌اند تا چابکی استراتژیک، اما جهان با چنان فرصتی در حال تغییر است که سیستم‌ها، ساختارها و فرهنگ‌های ساده و کار راه‌انداز سده پیش دیگر انتظارات را برآورده نمی‌کنند.

کارتر در کتاب «شتاب‌دهی» ایده طراحی یک سیستم «دووجهی»  را مطرح می‌کند تا به کمک آن درحالی‌که سیستم قبلی به کار خود ادامه ‌می‌دهد سرعت و چابکی را به مجموعه افزود. یک وجه این ساختار دووجهی همان سیستم سلسله‌مراتبی مرسوم است و وجه دیگر آن، یک شبکه پویای کارآفرینی را شکل‌ می‌دهد.

به عقیده کارتر، سلسله مراتب‌ها مشکلات ساختاری زیادی دارند، به‌شدت بر دوره‌های کوتاه‌مدت متمرکزند و از طرفی به دنبال جزیره‌ای کردن و سطح‌بندی سازمان با هدف افزایش کارایی ارتباطات هر بخش به‌صورت مجزا هستند. درحالی‌که با سرعت گرفتن تغییرات در دنیای کنونی نیازمند ارتباطات بسیار زیاد بین بخشی هستیم.شتاب‌دهی برای رهبرانی است که هم می‌خواهند و هم می‌توانند حقایق عریان و بی‌پرده فضای کسب‌وکار کنونی را ببینند، تغییر جسورانه را به‌عنوان یک باید بپذیرند و رهسپار این سفر شوند و جاده را برای دیگران صاف کنند. کارتر در این کتاب به توصیف موقعیت سازمان‌ها می‌پردازد و سپس با استفاده از اصول هشت‌گانه خود راهکاری ساده و عملیاتی ارایه می‌دهد.

کتاب شتاب‌دهی در ۹ فصل «محدودیت‌های سلسله‌مراتب در دنیایی پرشتاب‌تر»، «به چنگ آوردن فرصت‌ها به کمک سیستم عملیاتی دووجهی»، «پیامدها»، «رهبری و تکامل»، «قواعد پنج‌گانه و شتابگرهای هشت‌گانه در عمل»، «ایجاد و الگوسازی مداوم حس اضطرار»، «فرصت طلایی»، «کلید زدن کار-پرسش و پاسخ» و «آینده (ناگزیر) استراتژی» تدوین‌شده است و فصل ۱۰ آن به پیوست‌ها اختصاص دارد.