ایجاد پارک علم و فناوری مشترک با شرکت‌های دانش‌بنیان خارجی
ستاری تأکید کرد:

ایجاد پارک علم و فناوری مشترک با شرکت‌های دانش‌بنیان خارجی

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور از راه‌اندازی پارک‌های علم و فناوری مشترک با کشورهای خارجی خبر داد.

سورنا ستاری امروز در افتتاحیه پنجمین نمایشگاه فناوری و نوآوری (اینوتکس ۲۰۱۶)  عنوان کرد: نمایشگاه امسال تفاوت‌های خوبی نسبت به سال گذشته داشته که حضور دو برابری شرکت‌های فناورانه خارجی در این نمایشگاه نشان از برتری این دوره از نمایشگاه نسبت به سال‌های گذشته است.

وی ادامه داد: حضور بیشتر شرکت‌های خارجی نتایج خوب بعد از برجام است.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری ادامه داد: واقعیت این است که ما باید آینده مملکت را طور دیگری بچینیم.

وی بابیان اینکه ما فقط بازار مصرف نیستیم و باید از بازار کشورمان به‌خوبی صیانت کنیم گفت: اگر شرکتی تنها برای کسب بازار ما می‌آید باید این موضوع را فراموش کند؛ ما زمانی می‌توانیم از بازارمان صیانت کنیم که شرکت‌های ایرانی بتوانند با شرکت‌های خارجی به‌صورت مشترک تحقق و توسعه انجام دهند.

ستاری تأکید کرد: همچنین باید طوری از بازار کشور استفاده کنیم تا بتوانیم تکنولوژی‌ها را به سمت داخل وارد کنیم و نباید تنها واردکننده کالا باشیم بلکه باید تکنولوژی را وارد کشور کنیم.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری افزود: امیدواریم سیاستی که در پیش‌گرفته‌ایم به‌زودی محقق شود.

در ادامه معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در جمع خبرنگاران اظهار داشت: اصلی‌ترین هدف نمایشگاه اینوتکس بحث انتقال فناوری و تکنولوژی و همچنین ایجاد بسترهای لازم برای انتقال فناوری است.

وی با تأکید بر اینکه ما به‌عنوان دولت متعهدیم یک زیرساختی برای شرکت‌های دانش‌بنیان به وجود آوریم تا تبادلات فناورانه بین شرکت‌های داخلی و خارجی ایجاد شود، گفت: کشور ما هشتاد میلیون جمعیت دارد؛ بیش از پنجاه‌درصد اینترنت یوزرهای خاورمیانه در ایران هستند و این تنها نشان‌دهنده بازار ICT ما در کشور است.

ستاری بابیان اینکه بازار بیوتکنولوژی، نانو و لوازم الکترونیکی بازار بزرگی هستند، گفت: باید بتوانیم به‌خوبی از این بازارها استفاده کنیم.

وی افزود: هدف معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تحقیق و توسعه مشترک و ایجاد خطوط تولید مشترک بین شرکت‌های داخلی و خارجی است تا فناوری در کشور توسعه یابد.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در خصوص صادرات محصولات دانش‌بنیان بابیان اینکه صادرات این محصولات با محصولات معمولی متفاوت است گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان باید بتوانند استانداردهای لازم را برای صادرات محصولاتشان به سایر کشورها اخذ کنند که این موضوع تاکنون در تاریخ کشور سابقه نداشته است.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری ادامه داد: بنابراین معاونت علمی در راستای استانداردسازی محصولات دانش‌بنیان و فعالیت آن‌ها به‌صورت یک زیست‌بوم اقداماتی را در دستور کار قرار داده تا شرکت‌ها بتوانند در مسیر صادرات محصولات خود قرار بگیرند. اگر ما به‌عنوان دولت بتوانیم این زیست‌بوم را برای شرکت‌های دانش‌بنیان ایجاد کنیم شرکت‌ها خودشان می‌دانند که در چه مسیری در راستای توسعه محصولاتشان حرکت و آن را به کشورهای دیگر صادر کنند.

ستاری افزود: ما در طی این دو سال به فکر ایجاد این زیرساخت بودیم تا شرکت‌ها بتوانند در این زیست‌بوم زندگی کنند، کار کنند، صادرات کنند.

وی در خصوص آمار فروش شرکت‌ها در سال گذشته گفت: آمار فروش شرکت‌ها بر اساس اظهارنامه مالیاتی سال ۹۳، یازده هزار میلیارد تومان برآورد شده است.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در خصوص ایجاد پارک‌های علم و فناوری مشترک گفت: ایجاد پارک‌های فناورانه مشترک از موضوعات جدی است که در تمام بازدیدها از آن صحبت می‌شود.