فرآیند عضویت استارت‌آپ‌ها در سازمان نصر به زودی آغاز می‌شود

فرآیند عضویت استارت‌آپ‌ها در سازمان نصر به زودی آغاز می‌شود

کلیات نحوه عضویت استارت‌آپ‌ها در سازمان نظام صنفی رایانه‌ای مشخص شده و در انتظار تایید نهایی سازمان فناوری اطلاعات است. در صورت تایید سازمان فناوری اطلاعات، این کلیات در شورای مرکزی سازمان نصر به تصویب می‌‌رسد و فرآیند عضویت آغاز می‌شود.

علی آذرکار دبیر سازمان نظام صنفی رایانه‌ای با اعلام اینکه این تفاهم با سازمان فناوری اطلاعات صرفا شامل کلیات است در مورد شرایط عضویت توضیح داد: «باید این کلیات را با روالی که برای عضویت سازمان نصر داریم تطبیق بدهیم. در مورد شرایط عضویت ازجمله اسناد و مدارک و حق عضویت تسهیلات خوبی برای آن‌ها در نظر گرفته‌شده است. عضویت آن‌ها بنا به پیشنهاد خود سازمان فناوری اطلاعات تقریبا نیمه رایگان است و هزینه‌های دریافتی صرف امور ثبت و ضبط می‌شود؛ مثلا اگر حق ورودی برای سایر اعضا ۵۰۰ هزار تومان است در سال اول ۹۰ درصد، سال دوم ۵۰ درصد و سال سوم ۳۰ درصد تخفیف برای استارت‌آپ‌ها در نظر گرفته‌شده است.»

آذرکار با اشاره به اینکه در صورت تایید کلیات از سوی سازمان فناوری اطلاعات فرآیند عضویت استارت‌آپ‌ها شروع می‌شود، در مورد مدارک لازم برای عضویت آن‌ها نیز گفت: «به‌صورت پیش‌فرض از شرکت‌های غیر استارت‌آپی برای عضویت در سازمان، اطلاعات روزنامه رسمی، اظهارنامه مالیاتی، کپی مدارک شناسنامه و کارت ملی مدیرعامل و اعضای هیات مدیره آن‌ها را می‌خواهیم. با توجه به اینکه شرکت‌های نوپا فاقد بخش عمده این مدارک هستند در فرآیند سیستمی باید موارد مشخصی برای آن‌ها تعریف کنیم. سعی کرده‌ایم تا حد امکان کمترین مدارک را از آن‌ها بگیریم اما باید مطمئن شویم کسی که پیش ما می‌آید هویت حداقلی دارد. سعی می‌کنیم حداقل اطلاعات را داشته باشیم تا این اطمینان را بدهیم که اطلاعات ما معتبر بوده و به‌اندازه کافی صحت‌سنجی شده است.»

او همچنین مزایای عضویت استارت‌آپ‌ها در سازمان نصر را در ورود آن‌ها به فضای کسب‌وکار دانست و تاکید کرد: «آن‌ها با عضویت در سازمان نصر از ارتباطاتی که سازمان دارد می‌توانند استفاده کنند، با ذی‌نفعان مرتبط شوند و در آن لایه حاکمیتی که سازمان ایفای نقش می‌کند دخیل شوند. همچنین با قوانین و مقررات حوزه فاوا آشنا می‌شوند و می‌توانند با سایر بازیگران و رقبا تعامل داشته باشند، از فضای سازمان برای برگزاری جلسات استفاده کنند. علاوه بر این‌ها سازمان یک پورتال اطلاع‌رسانی دارد و ساختار و کمیسیونی به‌عنوان کمیسیون شرکت‌های نوپا به آن‌ها اختصاص می‌دهد.»