اینوتکس ۲۰۱۶ تلاشی در جهت تقویت خلق ثروت از فناوری

اینوتکس ۲۰۱۶ تلاشی در جهت تقویت خلق ثروت از فناوری

رئیس پنجمین نمایشگاه بین‌المللی فناوری و نوآوری (اینوتکس ۲۰۱۶) گفت: این نمایشگاه می‌تواند خلق ثروت از فناوری را به نمایش بگذارد و برای تقویت این حرکت، تلاش می‌شود.

 حمیدرضا امیری نیا بعدازظهر یکشنبه در مراسم افتتاحیه پنجمین نمایشگاه بین‌المللی فناوری و نوآوری که در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار شد، گفت: امروز حضور بیش از ۹۰ شرکت دانش‌بنیان داخلی را در نمایشگاه شاهد هستیم که محصولات قابل‌ارائه در بازار دارند.
وی افزود: همچنین در این نمایشگاه مهمانان خارجی از ۱۴ کشور جهان در حوزه‌های دانش‌بنیان حضور دارند و روسیه، بلاروس و یونان هر یک با ۲۰ شرکت در این نمایشگاه مشارکت دارند.
امیری نیا، پنجمین نمایشگاه بین‌المللی فناوری و نوآوری را یک اقدام ملی با رویکرد بین‌المللی ذکر کرد و گفت: هدف از برپایی این نمایشگاه دستیابی به یک جایگاه بین‌المللی برای خلق ثروت از علم است.
وی افزود: امروز اقتصاد جهان به ۳ دسته اقتصاد مبتنی بر منابع، بر پایه کارآیی و مبتنی بر نوآوری است و تلاش مسئولان بر این اساس تمرکز دارد که در حوزه خلق ثروت از فناوری جایگاه ویژه‌ای به دست آوریم.
رئیس پنجمین نمایشگاه بین‌المللی فناوری و نوآوری اظهار داشت: جایگاه علمی امروز ایران درزمینهٔ نانوفناوری در رتبه ششم قرار دارد و نیز جایگاه ایران در حوزه‌های بیوتکنولوژی، هوا و فضا و فناوری اطلاعات این نوید را می‌دهد که می‌توان از علم، خلق ثروت داشته باشیم و این نمایشگاه می‌تواند خلق ثروت از فناوری را نشان دهد.
امیری نیا گفت: فناوری‌های پیشرفته تنها در بازارهای داخلی قابل‌عرضه نیست، بلکه باید راه به بازارهای خارجی ببرد و از سوی دیگر برخی نیازهای کشور قابل دریافت از بازارهای داخلی نیست و باید نیازهای خود را از سایر کشورها تأمین کرد، بنابراین با کشورهایی که از مسیر علم و فناوری اقدام به ایجاد دفاتر فناوری و خط تولید مشترک می‌کنند، همکاری خواهیم داشت.
وی یادآور شد: نمایشگاه بین‌المللی فناوری و نوآوری سال گذشته مشارکت ۴۸ شرکت خارجی را به همراه داشت و امسال تعداد آن‌ها به بیش از ۸۳ شرکت رسیده است.
امیری نیا افزود: امسال در نمایشگاه ۱۴ سخنران از ۱۲ کشور حضور دارند و امید است بتوان از همکاری‌های علمی و فناوری برای یک کار اقتصادی بر اساس مدل‌های موجود در جهان درزمینهٔ توسعه فناوری استفاده کرد.
وی اضافه کرد: ۷۰ درصد جمعیت جمهوری اسلامی فعال محسوب می‌شوند و «اینوتکس» می‌تواند یک مرجع علمی و فناوری برای ایران و منطقه محسوب شود.