رقابت غیرحرفه‌ای، چه بر سر استارت‌آپ‌ها خواهد آورد؟

رقابت غیرحرفه‌ای، چه بر سر استارت‌آپ‌ها خواهد آورد؟

رضا الفت‌نسب، سخنگوی اتحادیه کسب‌وکارهای فضای مجازی می‌گوید: استارت‌آپ‌هایی که از کافه بازار حذف‌شده‌اند می‌توانند به کمیسیون حل اختلاف اتحادیه مراجعه کنند.

او پیرامون حذف استارت‌آپ‌ها از کافه بازار اظهار می‌کند: کمیسیون حل اختلاف، مساله استارت‌آپ‌های حذف شده از کافه بازار را در دست بررسی دارد و تمام تلاش اتحادیه این است که با رویکردی مناسب این مساله را به‌صورت مسالمت‌آمیز حل کند. اتحادیه کسب‌وکارهای فضای مجازی تلاش می‌کند تا از منافع کسب‌وکارهای عضو به‌طور یکسان حمایت کند و این مشکل در خانواده استارت‌آپ‌ها حل‌وفصل شود، اما اگر موفق نشدیم، می‌توانند مشکل خود را در مراجع دیگر بررسی و حل کنند.

الفت‌نسب اضافه می‌کند: نتیجه کمیته حل اختلاف اتحادیه در خصوص رقابت شیپور و دیوار به‌زودی اعلام خواهد شد.


شیپور را جستجو کنید، دیوار را پیدا می‌کنید

کافه بازار را باز کنید، شیپور را جستجو کنید، خبری از شیپور نیست، رقیب کسب‌وکاری‌اش به نام دیوار متعلق به کافه بازار مقابل چشمانتان ظاهر می‌شود. اگر کتاب صوتی نیاز داشتید، احتمالا نوار را جستجو می‌کنید، باز هم در کافه بازار خبری از نوار نخواهد بود. رقیب این نرم‌افزار تحت عنوان طاقچه در جستجو ظاهر می‌شود.

محمدرضا مجمع، دبیر علمی سمینار رقابت‌های استارت‌آپی دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای می‌گوید: نمی‌گذاریم هیچ فردی در کسب‌وکار مجازی مسلط شود و فضای رقابتی نامناسبی را در حوزه کسب‌وکار ایجاد کند. سمینار رقابت‌های استارت‌آپی که از سال گذشته آغاز به کار کرده است، فضایی خواهد بود که از برخوردهای ناشایست با کسب‌وکارهای مجازی جلوگیری کند.

 دبیر علمی سمینار رقابت‌های استارت‌آپی اضافه می‌کند: اگر این روند در حوزه کسب‌وکارهای نوپا ادامه یابد، هیچ امیدی برای سرمایه‌گذاری خارجی‌ها در استارت‌آپ‌ها باقی نمی‌ماند؛ مگر اینکه راه‌حلی برای حذف یا جایگزینی مساله پدرخواندگی در حوزه استارت‌آپی ارایه شود و اختیار اپلیکیشن‌های استارت‌آپی به بخش دولتی واگذار شده، حق کمیسیون نیز از این کسب‌وکارها دریافت نشود و بخش خصوصی صرفا از محل دانلود اپلیکیشن‌های بازی و سرگرمی کسب درآمد کند. به این صورت اجازه اختلال در سیستم کسب‌وکاری کشور پیدا نمی‌شود.

مجمع ادامه می‌دهد: یک استارت‌آپ که با سرمایه میلیاردی در ایران راه‌اندازی می‌شود، سرمایه ملی است و نباید حاصل دانش و تلاش استارت‌آپ‌ها، بازیچه دست یک نفر شود. اگر به دنبال این هستیم که سرمایه‌گذارها از کشور فراری نشوند، باید سریعا راهکار مناسبی توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای حل این مساله ارایه شود.

محمد جعفرآباد دبیر اجرایی سمینار رقابت‌های استارت‌آپی نیز در این خصوص می‌گوید: اگرچه تنها در حوزه تاکسی آنلاین حدود ۵۶۰ استارت‌آپ در کافه بازار وجود دارد اما حداکثر ۵۰ استارت‌آپ در ایران اپلیکیشن‌هایی دارند که سرمایه بالایی برایشان هزینه شده است. باید با همکاری این استارت‌آپ‌ها خیلی سریع راهکاری جامع در جهت استقلال کسب‌وکارها از بنگاه‌های کسب‌وکاری واسط، تدوین شود. ایجاد این استارت‌آپ‌ها، سرمایه ملی است و نیاز به حمایت ملی هم دارد.

این استاد دانشگاه در ادامه می‌افزاید: تا به امروز ۶ دوره از سمینار رقابت‌های استارت‌آپی برگزارشده است و ما تلاش داریم تا ۴۲ حوزه کسب‌وکاری را بررسی کرده و تمامی استارت‌آپ‌های این حوزه‌ها را به مردم معرفی کنیم. سمینار رقابت‌های استارت‌آپی تمام توان خود را در معرفی و دفاع از حقوق استارت‌آپ‌ها به کار می‌برد.


بی‌عدالتی در کافه بازار سبب ناامیدی استارت‌آپ‌ها می‌شود

مشکل دسترسی به مارکت اندراود برای ایرانیان همواره از مشکلات رایج بوده و گوگل به دلایل و بهانه‌های مختلف مانع از استفاده کاربران ایرانی به این بانک عظیم برنامه و بازی شده است. کافه بازار در حقیقت یک مارکت ایرانی است که به دور از تحریم‌های بین‌المللی فعالیت می‌کند و می‌بایست حقوق تمامی برنامه‌ها و اپلیکیشن‌ها در آن رعایت شود. اینکه یک برنامه از کافه بازار حذف شود و در جستجو رقیب آن پیدا شود، اتفاق خوبی نیست که به هر شکل باید حل شود. سرمایه‌گذاری در ایران فی‌نفسه با مشکلات و ریسک‌های زیادی همراه است که اتفاقات این‌چنینی سبب سخت‌تر شدن آن می‌شود و سرمایه‌گذاران و کارآفرینان را از ادامه کار ناامید می‌کند.