تشکیل کمیته ویژه بررسی مشکلات ارزی فاوا/ ارزیابی استارت‌آپ‌ها

تشکیل کمیته ویژه بررسی مشکلات ارزی فاوا/ ارزیابی استارت‌آپ‌ها

باتوجه به مشکلات ارزی فعالان حوزه فاوا، رییس کمیسیون ICT اتاق بازرگانی ایران پیشنهاد تشکیل کمیته‌ای ویژه را مطرح کرد که با موافقت نصرالله جهانگرد معاون نوآوری وزیر ارتباطات همراه شد. جلسه این کمیسیون با حضور جهانگرد و نمایندگانی از سازمان توسعه تجارت، وزارت ارشاد اسلامی، اعضای کمیسیون و فعالان بخش خصوصی حوزه فاوا برگزار شد.

در این جلسه محمدرضا طلایی رییس کمیسیون فاوا اتاق بازرگانی ایران با اشاره به بحران‌های موجود برای فعالان حوزه فاوا به دلیل نرخ ارز و نحوه انتقال آن، گفت: بانک مرکزی با ارایه و طرح سامانه‌های مختلف می‌خواهد قیمت ارز را کنترل کند اما همچنان صادرکنندگان و واردکنندگان حوزه فاوا با مشکلات فراوانی در این خصوص روبه‌رو هستند. 

او ادامه داد: در حوزه فاوا لااقل تاکنون اخباری منتشر نشده که نشان دهد قرار است برای حل مشکلات ارزی فعالان این حوزه اقدام اوژه‌ای انجام شود. خصوصا در بخش سخت‌افزاری شاهد خواب اجناس در گمرک و تحمیل هزینه‌های اضافی به واردکنندگان هستیم. لذا پیشنهاد می‌کنم در حوزه ICT نیز یک کمیته اوژه برای آشنایی وزارتخانه‌های مربوطه تشکیل شود تا دغدغه‌های حوزه فاوا با صدای بلندتری منتقل شوند.

رییس کمیسیون ICT اتاق بازرگانی افزود: کمیسیون ICT اتاق بازرگانی ایران این قابلیت را دارد که با تعامل با وزارت ارتباطات اقدامی را برای رفع این مشکلات به انجام برساند. همچنین کمیسیون فاوا اتاق بازرگانی در زمینه استارت‌آپ‌ها نیز آمادگی همکاری با وزارت ارتباطات را دارد.

طلایی گفت: سال گذشته ۶ طرح برای بررسی نقش ICT در اقتصاد ایران  توسط کمیسیون ICT اتاق بازرگانی ارایه شد که قرار شد با هماهنگی اتاق، همایشی برای معرفی نقش ICT در اقتصاد ایران برگزار کنیم. همچنین برای معرفی فاوا به سایر تشکل‌های اتاق نیز دوره‌های آموزشی گذاشته‌شده است.

در این جلسه نصرالله جهانگرد معاون وزیر ارتباطات نیز با اشاره به مشکل تعدد مجوزها در کشور گفت: بیشترین تعداد مجوزها مربوط به مجوزهای حوزه کسب‌وکار است. همچنین برای تولید داخل و صادرات چیدمان لازم صورت نگرفته، اما اگر قصد واردات وجود داشته باشد مشکل خاصی وجود ندارد و این امر مطلوب نیست.

او بابیان اینکه بازار درحال دگردیسی کامل بوده و این امر در اندازه‌های تولید تاثیر عمیقی داشته و شکاف توان تولید بسیار بالا است، افزود: برای مثال در بازار ICT اگرچه شاید حدود ۳ میلیون گوشی وارد می‌شود اما مشخص نیست سهم بازار ایران را چه کسی کنترل می‌کند. در خیلی کشورها رجیستری از طریق باندلینگ انجام می‌شود تا میزان واردات و سهم تولید داخل را بتوان کنترل کرد.

معاون وزیر ارتباطات بابیان اینکه در کشور باید گولیشن منطقی در بازار ایجاد شود، ادامه داد: شاید رجیستری از منظر دولت باعث افزایش درآمد شده باشد، اما گام بعدی باید باندلینگ باشد و مسایلی همچون امکان نصب اپلیکیشن‌های ایرانی روی گوشی‌ها دیده شود.

جهانگرد ادامه داد: دگردیسی بازار فاوا پیش روی ما است و اگر تا پیش‌ازاین سهم سخت‌افزار در بازار بیشتر بوده، امروز سهم نرم‌افزار در حال پیشی گرفتن است. از سوی دیگر نباید فراموش کرد فارغ از مجادله بین‌المللی که بر بازار ایران اثر می‌گذارد در زمینه مالیات، مجوزها و موارد دیگر نیز مشکلاتی وجود دارد که امیدواریم این مشکلات حل شده و در حل آن‌ها مشارکت داشته باشیم.

معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به موفقیت‌های حوزه دیتا در کشور گفت: وقتی منابع بودجه‌ای دولت محدود می‌شود حوزه کسب‌وکار هم افول می‌کند اما پلتفرم دیتا باعث شده که این حوزه تا حدودی مستقل عمل کند لذا بهتر است تا حد ممکن دولت در این حوزه ورود نکند.

او همچنین موافقت خود را با طرح ریاست کمیسیون فاوا اتاق بازرگانی برای تشکیل کمیته‌ای جهت بررسی مسایل ارزی حوزه فاوا ابراز داشت.

جهانگرد در زمینه ارایه تسهیلات نیز خاطرنشان کرد: در حال حاضر برای ارزیابی استارت‌آپ‌ها قرار شده که پس از انجام بررسی، تسهیلات لازم را ارایه دهیم. همچنین نرخ بهره برای تحقیق و توسعه همواره کمتر در نظر گرفته می‌شود و در خصوص وام‌های که می‌دهیم نیز نرخ بهره در استان‌ها ۲ درصد پایین‌تر از تهران است.