fa-IR
تحقیقات بازاریابی محتوا در مورد مخاطب ایرانی

تحقیقات بازاریابی محتوا در مورد مخاطب ایرانی

پژوهش میدانی بررسی شاخص‌های محتوای اثربخش از دیدگاه مخاطبان محتوا بازاریابی محتوا و نمونه‌های موفق آن در دنیا نشان از وجود راه و فرصتی مناسب برای کسب‌وکارها در دنیای مجازی دارد. هرچند که دلایل موفقیت کسب‌وکارها در کشورهای دیگر به شکل مدل‌های علمی، ارزشمند و قابل‌استفاده است اما تفاوت‌های فرهنگی و رفتارهای متفاوت مخاطبان ایرانی با محتوا موفقیت کسب‌وکارها در این مسیر را با چالش‌هایی مواجه کرده است. در نمایشگاه الکامپ ۹۷ برای اولین بار با حجم نمونه آماری قابل‌توجه نظرات مشارکت‌کنندگان در قالب تحقیقات بازاریابی محتوا برای شناخت محتوای اثربخش گردآوری شد تا با تجزیه‌وتحلیل و انتشار نتایج آن به شناخت هر چه بیشتر مخاطبان ایرانی در حوزه بازاریابی محتوا کمک کند. در پژوهش ۱۲۷۳ نفر شرکت کردند که حداقل به یک سوال از شش سوال مطرح در حوزه مخاطبان پاسخ دادند. به‌طور متوسط ۶۶.۴۵% از پاسخ‌دهندگان مرد و ۳۳.۵۵% از آن‌ها زن بودند. شرکت‌کنندگان در این پژوهش در سنین مختلف (طبق مشاهدات ما از ۸ سال تا ۶۰ سال) و با مشاغل مختلفی اعم از محصل، دانشجو، مدیر، کارمند و کارگر بودند.

زمان صرف‌شده روزانه برای خواندن محتوا

حدود ۳۶ درصد آقایان و ۳۲ درصد خانم‌ها روزانه ۱ تا ۲ ساعت زمان صرف خواندن محتوا می‌کنند. این در حالی است که اگر دو گزینه ماکزیممی انتخاب‌های آقای را در نظر بگیریم به ۶۵.۰۳ درصد آن‌ها می‌رسیم که روزانه بیش‌از ۱ ساعت به مطالعه محتوا می‌پردازند و این امر برای خانم‌ها با اندکی تفاوت روبه‌رو است؛ ۵۸.۹۸ درصد از آن‌ها روزانه بین ۳۰ دقیقه تا ۲ ساعت زمان صرف مطالعه محتوا می‌کنند. به‌طورکلی ۷۵ درصد خانم‌ها و حدود ۷۱ درصد آقایان حداکثر ۲ ساعت زمان برای مطالعه محتوا صرف می‌کنند.

بیش‌از ۷۰ درصد مخاطبان شما حداکثر دو ساعت در روز برای خواندن و دیدن محتوا زمان دارند و شما باید بتوانید آن‌چنان چشم‌گیر و ارزشمند باشید که در رقابت با سایر محتواها انتخاب شوید و شانس دیده شدن داشته باشید. 

هدف از مطالعه محتوا

بیشترین مشارکت در پاسخگویی به این سوال بود که افراد چه نوع محتوایی را برای مطالعه انتخاب می‌کنند. شباهت انتخاب‌های آقایان و خانم‌ها در این سوال نیز وجود داشت. حدود ۴۲ درصد از آقایان و ۴۳ درصد از خانم‌ها به دنبال مطالعه محتوای آموزشی هستند. محتوایی که برای آن‌ها کاربردی داشته باشد و چیزی به سطح دانش آن‌ها اضافه کند. این عدد می‌تواند نشان دهد که بهتر است کسب‌وکارها حداقل ۴۰ درصد از محتوایشان را باهدف آموزش تولید کنند. محتوای سرگرم‌کننده در رتبه دوم انتخاب‌های زنان و مردان قرار دارد. حدود ۲۲ درصد از مردان و ۱۹ درصد از زنان باهدف سرگرمی به مطالعه محتوا می‌پردازند. در رتبه سوم برای آقایان با ۲۲ درصد محتوای خبری و برای خانم‌ها با ۱۹ درصد محتوای انگیزشی قرار دارد. نتایج حاصل از تجزیه‌وتحلیل پاسخ‌ها نشان می‌دهد که اولین انتخاب خانم‌ها محتوای آموزشی است اما طرفداران محتوای انگیزشی و سرگرمی در بین آن‌ها به یک اندازه است و در رتبه آخر و البته نزدیک به انگیزشی و سرگرمی محتوای خبری قرار دارد.

محتوای آموزشی دو برابر سایر محتواها است و تفاوت چشم‌گیری بین محتوای سرگرمی، انگیزشی و خبری برای آن‌ها وجود ندارد. این در حالی است که آقایان نیز به محتوای آموزشی حدود دو برابر بیشتر از سایر محتواها علاقه نشان دادند اما در رتبه‌های بعد محتوای سرگرمی، خبری و انگیزشی را انتخاب کردند که در این میان کمترین انتخابشان محتوای انگیزشی بوده است.

 

قالب‌های منتخب محتوا

پژوهش این است که افراد قالب‌های ویدیویی را نسبت به سایر قالب‌های دیگر محتوا با اختلاف زیادی ترجیح می‌دهند. ۴۸ درصد آقایان و ۴۷ درصد خانم‌ها محتوای ویدیویی را بیشتر می‌پسندند. اینفوگرافیک و مقالات متنی وب‌سایت با اختلاف کمی در رتبه دوم و سوم و پادکست‌ها با کمترین امتیاز در رتبه آخر جذابیت قالب‌های محتوایی قرار دارند. نکته قابل‌توجه این است که درصد مردان در انتخاب محتوای ویدیویی و اینفوگرافیک نسبت به زنان بیشتر بوده است اما درصد خانم‌ها در انتخاب محتوای متنی و پادکست کمی بیشتر از آقایان بوده است. به‌عبارت‌دیگر ۷۰ درصد آقایان و ۶۷ درصد خانم‌ها محتوای ویدیویی و اینفوگرافیک را ترجیح می‌دهند و ۳۳ درصد خانم‌ها و ۳۰ درصد آقایان محتوای متنی و پادکست را ترجیح داده‌اند.

ممکن است این امر نشان‌دهنده این باشد که آقایان بیشتر از خانم‌ها به محتوای بصری علاقه‌مندند و درصد خانم‌هایی که محتوای متنی و صوتی را ترجیح می‌دهند بیشتر از آقایان است.

 

بهترین زمان انتشار محتوا

شاید یکی از دغدغه‌های انتشار محتوا این باشد که بهترین زمان برای انتشار محتوا چه زمانی است. نتایج این پژوهش نشان داده است که بیش‌از ۵۰ درصد مخاطبان از ساعت ۲۱ به بعد آنلاین هستند و در معرض محتوای منتشرشده قرار می‌گیرند. ازنظر توزیع آماری ۷۵ درصد آقایان و ۷۲ خانم‌ها از ساعت ۱۸ بعدازظهر تا نیمه‌های شب به مطالعه محتوای آنلاین می‌پردازند. از طرف دیگر با توجه به توزیع آماری موجود در نمودار، درصد خانم‌هایی که به مطالعه محتوا در دو بازه زمانی ۸ تا ۱۲ ظهر و ۱۸ تا ۲۱ می‌پردازند بیشتر از آقایان است و درصد مردان نیز در دو بازه زمانی ۱۲ تا ۱۸ و ۲۱ تا ۲ بیشتر از خانم‌هاست.

اگر بتوانید محتوای خود را به شیوه‌ای تنظیم کنید که بعدازظهر به شکل اتوماتیک منتشر شود شانس بیشتری برای دیده شدن خواهید داشت و بیش‌از ۷۰ درصد جامعه آماری شما در آن بازه زمانی آنلاین هستند.

 

پلتفرم‌های مورد علاقه مخاطب برای دریافت محتوا درصد خانم‌ها در شبکه‌های اجتماعی به مطالعه محتوا می‌پردازند و این در حالی است که در کشور ما کمترین بازخور مربوط به پلتفرم ایمیل است چیزی کمتر از ۸ درصد مردان و ۵ درصد زنان در ایمیل خود به دنبال محتوای مورد علاقه‌شان می‌گردند. در رتبه دوم استفاده از وب‌سایت‌ها و بخش وبلاگی آن است که به‌طورکلی می‌توان به استفاده از موتور جستجوی گوگل برای یافتن محتوا اشاره کرد. ۲۱ درصد آقایان و ۱۲ درصد خانم‌ها محتوای موردعلاقه خود را از طریق وب‌سایت‌ها دنبال می‌کنند. محتوای چاپی از قبیل کتاب‌ها، مجلات، بروشورها و… در رتبه سوم هستند که درصد خانم‌هایی که محتوای چاپی را انتخاب کرده‌اند با آن‌هایی که به محتوای وب‌سایت‌ها علاقه داشتند یکسان و ۱۲ درصد بوده است، اما ۱۰ درصد آقایان محتوای چاپی را ترجیح داده‌اند. به‌طورکلی درصد خانم‌ها در استفاده از شبکه اجتماعی و محتوای چاپی بیشتر از آقایان بوده است و مردان در استفاده از محتوای وب‌سایت‌ها و محتوای منتقل‌شده به‌وسیله ایمیل درصدی بیشتر از زنان داشتند.

درنتیجه اگر در شبکه‌های اجتماعی با محتوای اثربخش حضور داشته باشید و مخاطبان خود را از طریق آن شبکه‌ها به وب‌سایت دعوت کنید و جزییات بیشتری از محتوا را در وب‌سایت در اختیارشان قرار دهید به شکلی که محتوای شبکه اجتماعی نیز کامل و قابل‌استفاده باشد و درنهایت از طریق بازاریابی ایمیل به پشتیبانی از وب‌سایت و شبکه اجتماعی خود بپردازید حدود ۹۰ درصد مخاطبان خود را به دست آورده‌اید.

منبع مورد اعتماد مخاطب برای دریافت محتوا

نتایج این پژوهش نشان می‌دهد اکثریت مخاطبان به محتوای برندها بیش‌از محتوای اشخاص اعتماد می‌کنند. بیش‌از ۷۶ درصد آقایان و ۷۸ درصد خانم‌ها محتوای منتشرشده توسط برندها را قابل‌اعتمادتر از محتوای منتشرشده توسط اشخاص می‌دانند و بیش‌از ۶۳ درصد آقایان و ۷۵ درصد خانم‌ها محتوای شبکه‌های اجتماعی را نسبت به وب‌سایت‌ها قابل اعتمادتر می‌دانند. حدود ۵۰ درصد آقایان و ۶۰ درصد خانم‌ها به محتوای شبکه اجتماعی برندها نسبت به سایر گزینه‌ها اعتماد بیشتری دارند و این موضوع در رابطه با وب‌سایت برندها برای  آقایان و خانم‌ها دارای نسبت ۲۷ به ۱۸ هست این در حالی است که حدود ۲۳ درصد آقایان و ۲۲ درصد خانم‌ها اگر آن محتوای تولیدی توسط اشخاص را قابل اعتمادتر از محتوای برندها می‌دانند و می‌توان نتیجه گرفت هر زمان که محتوا در شبکه‌های اجتماعی منتشر شود درصد خانم‌هایی که آن را معتبرتر می‌دانند بیشتر از آقایان است و هر زمان که محتوا در وب‌سایت‌ها منتشر شود درصد آقایانی که آن را قابل اعتمادتر می‌دانند بیشتر از خانم‌ها است. هر زمان که محتوا در شبکه‌های اجتماعی منتشر شود درصد خانم‌هایی که آن را معتبرتر می‌دانند بیشتر از آقایان است و هر زمان که محتوا در وب‌سایت‌ها منتشر شود درصد آقایانی که آن را قابل اعتمادتر می‌دانند بیشتر از خانم‌ها است.

 

نتیجه‌گیری نهایی

پژوهش انجام‌شده ازنظر هدف در دسته پژوهش‌های کاربردی از نوع توسعه‌ای است زیرا نتایج آن می‌تواند مورداستفاده کسب‌وکارها و بازاریابان محتوا قرار گیرد و آن‌ها را در راستای تولید و انتشار محتوای اثربخشی یاری دهد. از طرف دیگر این پژوهش بر مبنای نوع داده در دسته پژوهش‌های کمّی قرار می‌گیرد و در تلاش برای شناسایی رفتار مخاطب در حوزه محتوا بوده است. باوجود محدودیت‌هایی که ازلحاظ تعداد سوالات و نوع نمونه‌گیری آن‌که غیر تصادفی در دسترس بوده است، میزان مشارکت بالای پاسخ‌دهندگان منجر به این امر شده است که این نتایج حاصل از این نمونه آماری برازش خوبی برای تعمیم به جامعه آماری یعنی مخاطبان ایرانی باشد. نتایج کلی این پژوهش نشان داد که رفتارهای مخاطبان مرد و زن در نگاه اول و کلان تفاوتی با یکدیگر ندارد زیرا هر دو این دسته‌ها حداکثر ۱ تا ۲ ساعت برای مطالعه محتوای آموزشی که در قالب ویدیو تولید شود و در ساعت ۲۱ تا ۲ نیمه‌شب از طریق شبکه‌های اجتماعی برندها به دست آن‌ها رسیده باشد، زمان صرف می‌کنند؛ اما زمانی که با دقت بیشتری به داده‌ها نگاه می‌کنیم تفاوت‌هایی را از بعد رفتارهای زنان و مردان در مقابل محتوا مشاهده می‌کنیم. برای مثال خانم‌ها شب‌ها محتوای آموزشی، سرگرمی و انگیزشی در قالب‌های ویدیو و متنی را در شبکه‌های اجتماعی بیشتر دنبال می‌کنند و اگر از زبان برندها باشد به آن اعتماد می‌کنند. این در حالی است که آقایان با درصد بیشتری نسبت به خانم‌ها شب‌ها و نیمه‌شب محتوای آموزشی، سرگرمی و خبری را در قالب‌های ویدیویی و اینفوگرافیکی در شبکه‌های اجتماعی دنبال می‌کنند اما درصد آقایانی که در وب‌سایت‌ها به دنبال محتوای معتبر هستند بیشتر از خانم‌هاست. امید است نتایج این پژوهش گام کوچکی در راستای اثربخش‌تر شدن فرآیند بازاریابی محتوای کسب‌وکار باشد. فرامحتوا در نظر دارد تحقیقات گسترده‌تری را در حوزه‌های مختلف با جزییات بیشتر به انجام برساند و نتایج آن را در اختیار همگان قرار دهد. مشارکت افراد در این پژوهش‌ها بسیار ارزشمند و ستودنی است و می‌تواند فضای علمی بازاریابی محتوا را در کشور ما بهبود بخشد. در ادامه اینفوگرافیک این پژوهش آورده شده‌است.

 

 

اینفوگرافیک پژوهش رفتار مخاطب ایرانی
اینفوگرافیک پژوهش رفتار مخاطب ایرانی