مرکز فناوری انرژی راه‌اندازی می‌شود
با حمایت بخش خصوصی؛

مرکز فناوری انرژی راه‌اندازی می‌شود

«کامبیز مهدی‌زاده» از راه‌اندازی نخستین مرکز فناوری انرژی خبر داد و اظهار کرد: این مرکز به‌زودی با حمایت ستاد و بخش خصوصی راه‌اندازی می‌شود تا تمامی استارت‌آپ‌ها، شتاب‌دهنده‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه انرژی به‌صورت متمرکز فعالیت خود را در آن ادامه دهند. 

دبیر ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی معاونت علمی راه‌اندازی این مرکز را گامی برای ساماندهی فعالیت‌ها در حوزه انرژی دانست و ادامه داد: این مرکز مکانی برای ارایه نوآوری‌های حوزه انرژی است تا شرکت‌های حاضر در آن ایده‌ها و توانمندی‌های خود در این حوزه را عرضه کنند. برای راه‌اندازی و سرمایه‌گذاری روی این مرکز بخش خصوصی همچون استارت‌آپ‌ها و شتاب‌دهنده‌ها اعلام آمادگی کرده‌اند و زیرساخت‌ها برای راه‌اندازی مرکز فراهم‌شده است.

دبیر ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی معاونت علمی با اشاره به اینکه تبدیل شرکت‌های کوچک حوزه انرژی به شرکت‌هایی بزرگ از اهداف فعالیت این مرکز است بیان کرد: این مرکز بستری را فراهم می‌کند تا شرکت‌های توانمند اما کوچک به شرکت‌هایی قدرتمند تبدیل شوند و بازار خود را توسعه دهند در این صورت با فعالیت خود به اقتصاد کشور نیز نفع می‌رسانند. 

او عنوان کرد: استارت‌آپ‌ها، شتاب‌دهنده‌ها و شرکت‌های علاقه‌مند به فعالیت در حوزه انرژی می‌توانند با مراجعه به ستاد توانمندی و ایده‌های خود را ارایه دهند و پس از بررسی توسط تیم کارشناسی به آن‌ها فرصت حضور در مرکز و حمایت برای توسعه فعالیت و ایده‌شان داده می‌شود. در ادامه نیز اگر روند فعالیت آن‌ها رو به رشد بود برای توسعه بازار حمایت می‌شوند. پس در این مرکز ایده‌ها جمع‌آوری می‌شود تا برای صنعتی شدن آن‌ها اقدامات لازم انجام شود.

مهدی‌زاده به فعالیت‌های ستاد در دور جدید اشاره کرد و گفت: در ستاد به دنبال این هستیم تا با ساماندهی فعالیت‌های دوره‌های گذشته زمینه را برای توسعه فعالیت‌ها فراهم کنیم. بنابراین سرنوشت تمام پروژه‌های ستاد مشخص می‌شود تا با تغییر مدیریت‌ها افراد جدید دچار چالش نشوند. همچنین جدولی آماده‌شده تا ازاین‌پس میزان پیشرفت پروژه‌ها مشخص باشد که در چه وضعیتی قرار دارند. 

او به استفاده از دستاوردهایی همچون اسکن کد و هولوباکس در ستاد نیز اشاره کرد که دسترسی به آخرین اخبار و دستاوردهای حوزه انرژی را آسان می‌کند و به‌نوعی صرفه‌جویی در وقت و هزینه را برای علاقه‌مندان در این حوزه به دنبال دارد.