نوآوری شرط زنده ماندن دانش‌بنیان‌ها

نوآوری شرط زنده ماندن دانش‌بنیان‌ها

«حسام زند حسامی» بابیان اینکه شرکت‌های دانش‌بنیان باید از نوآوری برخوردار باشند، گفت: عملا اگر شرکتی نوآور نباشد دانش‌بنیان حساب نمی‌شود.

مدیرکل دفتر نوآوری و کسب‌وکارهای نوین معاونت علمی و فناوری با تاکید براینکه نوآوری در شرکت‌های دانش‌بنیان صد در صد نفوذ پیداکرده است، بیان داشت: شرکت‌های دانش‌بنیان می‌بایست هم نوآور باشند و هم از پیچیدگی فناوری برخوردار باشند.

او افزود: شرکت‌های دانش‌بنیانی که بعد از سه سال درخواست دانش‌بنیانی دارند باید نوآوری جدیدی را در محصول خود تزریق کرده باشند تا موفق شوند دوباره تاییدیه دانش‌بنیانی  از  معاونت علمی و فناوری دریافت کنند؛ اما این شامل استارت‌آپ‌ها نمی‌شود بدان معنا که استارت‌آپ‌ها باید در بازار فعالیت کنند و با مدل‌های نوآورانه ادامه دهند.

به گفته زند حسامی، می‌توان گفت سالی حدود ۲۰ درصد از شرکت‌های دانش‌بنیان ریزش می‌کنند زیرا نتوانسته‌اند نوآوری را در محصول خود وارد سازند و ممیزی نوآوری آن‌ها را از خصلت دانش‌بنیانی جدا می‌کند.

او بابیان اینکه طی ۶ سال گذشته جهش خوبی در زمینه تولید محصولات دانش‌بنیان داشته‌ایم، ادامه داد: البته که هنوز با اقتصاد دانش‌بنیان فاصله داریم.

زند حسامی در خصوص آخرین آمار استارت‌آپ‌ها گفت: در حال حاضر طبق آخرین آماری که ستاد توسعه فناوری اطلاعات با همکاری وزارت ارتباطات به‌دست‌آمده بالغ‌بر ۴ هزار استارت‌آپ در کشور فعالیت می‌کنند. استارت‌آپ شرکتی است که خدمات مقیاس‌پذیری را بر پایه فناوری اطلاعات ارایه می‌دهد.

او تاکید داشت: ما استارت‌آپ‌ها را رد یا تایید نمی‌کنیم؛ آن‌ها می‌توانند فعالیت خود را به‌گونه‌ای پیش ببرند که به شرکت‌های نوپا، تولیدی و ... تبدیل شوند.