دانشجویان کلید گشایش اقتصاد دانش‌بنیان هستند
ستاری:

دانشجویان کلید گشایش اقتصاد دانش‌بنیان هستند

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور در مراسم گرامیداشت پنجاه‌سالگی دانشگاه شریف، دانشجویان را کلید گشایش اقتصاد دانش‌بنیان دانست و گفت: رسیدن به پیشرفت و توسعه کشور، از راه هدایت و تربیت نیروی انسانی دانشجوی کشورمان دست‌یافتنی است.
دکتر سورنا ستاری در مراسم گرامیداشت پنجاه‌سالگی بزرگ‌ترین دانشگاه صنعتی کشور دوران دانشگاه را یکی از خاطره‌گردی دوران زندگی دانست و اظهار کرد: قطعاً خاطرات خوب زیادی از حضور در این دانشگاه دارم و بخش مهم و قابل‌توجهی از زندگی خود را در این دانشگاه گذراندم که اندوخته‌های ارزنده‌ای را برای من به همراه داشت.
ستاری، کوچک بودن در حین کیفی بودن دانشگاه صنعتی شریف را مهم‌ترین عوامل موفقیت این دانشگاه دانست و گفت: قطعاً ایجاد فضایی مناسب برای تربیت این سطح از فارغ‌التحصیلان، در ابعادی که خیلی گسترده نیست، از نقاط قوت دانشگاه صنعتی شریف به شمار می‌رود و توانمندی شاخص این دانشگاه، در گردهم آوردن اساتید برجسته و توانمند، برای تربیت دانشجویان نوآور، خلاق و کارآمد است.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور، ادامه روند حفظ کیفیت از راه پرورش نیروی انسانی خلاق را مهم‌ترین راهکار پیشرفت کشور بر مبنای توانمندی نیروی انسانی دانست و افزود: مهم این است بتوانیم دانشجویانی تربیت کنیم و به جامعه تحویل دهیم که با نوآوری، خلاقیت و مسئولیت‌پذیری خود، هریک بتوانند در فرهنگ، علم، فناوری و اقتصاد کشورمان اثرگذاری مثبتی داشته باشند.

ستاری بابیان این‌که رسیدن به پیشرفت و توسعه کشور، از راه هدایت و تربیت نیروی انسانی دانشجوی کشورمان دست‌یافتنی است، افزود: اگر به این باور برسیم که سرمایه‌های اصلی کشورمان در مغزهای جوانان کشورمان اندوخته هستند نه در جیب‌هایمان، قطعاً گنجینه انبوهی از این ثروت ارزشمند را دانشگاه‌ها می‌دانیم و همه در حفظ و صیانت و باروری چنین سرمایه ارزشمندی تلاش خواهیم کرد.

رئیس بنیاد ملی نخبگان، اقتصاد دانش‌بنیان را محور اصلی حرکت کشور در دوره کنونی دانست و گفت: با این باور که اقتصاد دانش‌بنیان دری به‌سوی آینده‌ای موفق و روبه‌پیشرفت است، پس قطعاً کلید این اقتصاد دانشجویانی هستند که نسبت به کشور خود مسئولیت‌پذیر هستند و با خلاقیت و انگیزه بالایی که دارند، حتی باوجود شکست از حرکت دست نمی‌کشند و مشتاقانه در مسیر اعتلای جامعه خود گام برمی‌دارند. چراکه باور دارند نسبت به مردم جامعه، دانشگاه و کشوری که شرایط رسیدن آنان به این مرحله را فراهم کرده است، مسؤولیت‌هایی دارند.

وی افزود: دانشجو، باید نسبت به شرایطی که در آن رشد یافته است و مسؤولیت‌هایی که نسبت به این فضا دارد، آگاه باشد و بداند به هر میزان که به شایستگی، توانمندی دست‌یافته، باید به دانشگاه و کشورش متعهد باشد و خود را مدیون و مسئول این فضا قلمداد کند.

بر اساس اعلام سایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در ادامه این مراسم پیشکسوتان، کارکنان و ۵۰ استاد و فارغ‌التحصیل برجسته دانشگاه شریف از بدو تأسیس، مورد تجلیل و قدردانی قرار گرفتند.