کاهش بروکراسی و افزایش شفافیت با دولت الکترونیکی
رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران در برنامه تلویزیونی طلوع تاکید کرد:

کاهش بروکراسی و افزایش شفافیت با دولت الکترونیکی

دکتر رسول سراییان با حضور در برنامه  تلویزیونی طلوع شبکه چهار سیما با اشاره به خدمات انجام‌شده در حوزه دولت الکترونیک گفت:  دولت به دنبال آن است که خدمات خود را با شفافیت و سرعت بیشتر و با هزینه کمتر در اختیار مردم قرار دهد و در این راستا حذف بروکراسی‌های اداری کمک زیادی به افزایش کیفیت ارایه خدمات می‌کند.
معاون وزیر ارتباطات با اشاره به گسترش دستگاه‌های ارتباطی و فناوری‌های ارتباطی گفت: امروزه با توسعه بستر و زیرساخت‌های ارتباطی و همچنین وجود دستگاه‌هایی ارتباطی از قبیل تلفن مفهوم جدیدی تحت عنوان دولت همراه شکل‌گرفته است و مردم می‌توانند خدمات موردنیاز خود را در هر زمان و هر مکانی دریافت کنند.
دکتر سراییان با تاکید بر توسعه بسترهای ارتباطی در کشور گفت: در حوزه دولت الکترونیک مفهوم جدیدی تحت عنوان دولت هوشمند در حال شکل‌گیری است بدین معنی که دولت‌ها از طریق تحلیل داده‌هایی که از بدو تولد کاربران در اختیار دولت‌ها قرار می‌گیرد، می‌توانند نیازهای کاربران را از قبل پیش‌بینی کرده و بر اساس آن اطلاعات، در موقع لزوم نسبت به برآورده کردن و اطلاع‌رسانی نیازهای بهداشتی، درمانی، آموزش و سرگرمی اقدام کنند.
رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران گفت: در حال حاضر ۱۸۰۰ خدمت دستگاه‌های اجرایی احصاء و شناسنامه‌دار شده‌اند و از اواخر سال ۹۵ نیز فرآیند الکترونیکی شدن دستگاه‌ها مورد ارزیابی قرارگرفته‌اند و از طریق این ارزیابی‌ها و گزارش‌ها مردم و دستگاه‌ها متوجه فرآیند الکترونیکی شدن می‌شوند. 
او بابیان رشد و توسعه ایران در توسعه شاخص دولت الکترونیک گفت: بر اساس ارزیابی‌های سازمان ملل بر اساس شاخص‌های تعریف‌شده در حوزه توسعه دولت الکترونیکی، ایران در میان ۱۹۸ کشور، با ۲۰ پله رشد، به رتبه ۸۶ دست‌یافته است.
او تاکید کرد: یکی از شاخص‌های مورد ارزیابی سازمان ملل، شاخص مشارکت الکترونیکی است، به این معنا که چه میزان مردم در توسعه دولت الکترونیکی مشارکت، تمایل و انگیزه دارند.
رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران ادامه داد: ایران در شاخص مشارکت الکترونیکی، ۳۸ پله صعود کرده و این بیانگر میزان تمایل مردم به استفاده و توسعه خدمات الکترونیکی است.
معاون وزیر ارتباطات بابیان این مطلب که حضور زبان فارسی در وب یکی از شاخص‌های توسعه حضور در فضای مجازی محسوب می‌شود گفت: سال گذشته، حدود یک و دودهم درصد از کل صفحات وب دنیا مختص زبان فارسی بود که این عدد امسال به دو درصد افزایش‌یافته و در این حوزه، زبان فارسی، از زبان عربی و چینی پیشی گرفته است.
او با اشاره به توسعه فعالیت‌های استارت‌آپی در کشور نیز تصریح کرد: هم‌اکنون حدود ۲۳ هزار تیم توسعه‌دهنده در کشور تشکیل‌شده که به‌واسطه تلاش‌های انجام‌شده فعالان صنعت در این بخش، امکان ارایه خدمات متنوعی در حوزه‌های مختلف نظیر حمل‌ونقل، رستوران، آموزش و غیره بر بستر تلفن همراه عرضه می‌شود.
دکتر سراییان افزود: در یک سال گذشته موانع توسعه کسب‌وکارهای نوپا احصا شده و راهکارهای عملی برطرف شدن آن‌ها در قالب یک طرح به دولت ارایه‌شده است که امیدواریم در صورت تصویب، گامی در جهت بهبود فعالیت‌ها در این حوزه برداشته شود.