اصطکاک‌های بی‌موردی برای استارت‌آپ‌ها به‌وجود می‌آید و کسی هم پاسخگو نیست
پویا پیرحسینلو، هم‌بنیان‌گذار و اسپهبد اجرایی ابرآروان:

اصطکاک‌های بی‌موردی برای استارت‌آپ‌ها به‌وجود می‌آید و کسی هم پاسخگو نیست

پویا پیرحسینلو، هم‌بنیان‌گذار و اسپهبد اجرایی ابرآروان، با اشاره به وضعیت فعلی این شرکت گفت: «زنجیره زیرساخت ابری،‌ ابرآروان کامل شده است و امکان ارایه یکپارچه محصولات اصلی زیرساخت ابری را دارد» او در ادامه صحبت‌هایش از شیوه‌های حل مسائل و مشکلات احتمالی که استارت‌آپ‌ها با آن درگیر باشند و از تجربیات خود در این زمینه صحبت کرد.

 

بزرگ‌ترین مانع استارت‌آپ‌ها در ایران

پیرحسینلو در رابطه با مشکلاتی که در راه کسب‌وکارها مانع می‌شوند گفت: «من شخصا این مورد را پذیرفتم که حوزه حاکمیت عملا تسهیل‌گری مفیدی در این راه برای ما انجام نخواهد داد و حتی گاهی موانعی را هم در راه ما ایجاد خواهد کرد. ما با پذیرفتن این مورد، شروع به کار کردیم و ادامه می‌دهیم.» او در ادامه اشاره کرد: «البته به عقیده من، این بزرگ‌ترین مانع است و اگر این موضوع حل شود، ما به‌جای اینکه هم با دشمن خارجی و تحریم‌ها بجنگیم و هم با سیاست‌های اشتباه داخلی مواجه شویم، می‌توانیم تمرکزمان را روی محصولاتمان بگذاریم و مارکت خود را گسترش دهیم و تکنولوژی و فناوری‌های جدید را به حوزه کار خود وارد کنیم.»

هم‌بنیان‌گذار ابرآروان بیان کرد: «این‌ها مسائلی است که در مجموعه‌های مختلف فناورانه ایران، نه‌تنها ابرآروان یا حوزه کلاود، اصطکاک‌های بی‌موردی ایجاد می‌کند که عملا مجموعه‌ها را از تمرکز بر کار و پیشرفت کسب‌وکارهایشان باز می‌دارد.» پیرحسینلو مثال‌هایی ازاین‌دست نام برد و اشاره کرد که تابه‌حال چندین بار اتفاقات عجیب‌وغریبی مانند فیلتر شدن استارت‌آپ‌ها در اکوسیستم افتاده است و کسی هم بابت این اتفاقات پاسخگو نیست.

 

پاسخگویی که مسئولیت اشتباهات را به عهده گیرد، نیست

او صحبت‌هایش را به این صورت ادامه داد: «تابه‌حال دیده نشده شخصی یا نهاد و سازمانی اعلام کند که ما مسئول فیلتر شدن شبکه‌های اجتماعی یا فین‌تک‌ها یا کسب‌وکارهای دیگر بوده‌ایم. حتی اینکه کلمه بلاک‌چین را ممنوعه اعلام کرده بودند. همه می‌دانیم که اگر این تکنولوژی حمایت می‌شد، شاید امروز بخش قابل‌توجهی از تحریم‌ها را می‌توانستیم با فناوری‌های مبتنی بر بلاک‌چین تسهیل کنیم یا دور بزنیم و مشکلات ناشی از آن قطعا تا حدودی حل می‌شد. ولی کدام‌یک از مسئولان گفتند که این تصمیم ما بود و مسئولیت آن را برعهده بگیرند؟ چنین فرایندهایی به یک فرایند خسته‌کننده داخل کشور تبدیل شده است.»

 

پیش‌فرض‌های ابرآروان برای کار

پیرحسینلو به نحوه کار ابرآروان برگشت و ادامه داد: «ما این دست مسائل را در کارمان به عنوان پیش‌فرض موجود در نظر گرفتیم و با مدنظر قراردادن این مورد که حاکمیت و دولت مشتری ما نخواهد بود و از ابرآروان یک ریال خرید نخواهد کرد و حتی هیچ حمایت مادی و معنوی هم به ما نخواهد داد، تصمیم گرفتیم که مستقلا تمام نیازهای خود را برطرف کنیم و با موانع بجنگیم و حتی در بازار بین‌المللی هم موفق شویم. به همین دلیل تمام تمرکز خود را  از منظر فناوری، روی محصول گذاشتیم و الان می‌گویم که به نظر من، مزیت رقابتی ما همان فناوری است که در این مدت توانستیم با تمرکز بر کار، آن را به دست آوریم.»

 

ابرآروان در آینده چگونه خواهد بود؟

او آینده‌ای که برای ابرآروان در نظر دارند را به این صورت توصیف کرد: «ویژن ما این است که در اسکیل جهانی، پیشتاز حوزه فناوری ابری باشیم؛ به همین دلیل ما در بازار جهانی درحال توسعه زیرساخت‌ها هستیم تا بتوانیم حضور قدرتمندی در این بازار داشته باشیم. هدف ما این است که در دنیا ما را به‌عنوان یک پیشرو از نظر فناوری قبول کنند و در حال حاضر اصلا هدفمان گرفتن سهم از بازار جهانی نیست چراکه وقتی ما را با عنوان پیشتاز در حوزه فناوری ابری جهان بشناسند، قاعدتا درنتیجه آن، سهم بازار و صادرات دانش‌بنیان و این دست اتفاقات خودبه‌خود برای ما می‌افتد. می‌خواهم بگویم اگر تمرکز وجود داشته باشد، تمام این اتفاقات پشت سر هم خواهد افتاد.»

 

ابرآروان و بازار بین‌المللی

هم‌بنیان‌گذار ابرآروان از تجربه این مجموعه در بازار بین‌المللی به این صورت تعریف کرد: «ما در راه گرفتن سهمی از بازار جهانی، مسیری را رفتیم ولی به دلیل شرایط تحریم مجبور شدیم کامل راه رفته را برگردیم و از صفر شروع کنیم. ما با برند خودمان یعنی آروان‌کلاود در هلند شرکتی ثبت کردیم و فعالیت‌های بین‌المللی‌مان از این طریق، شروع کردیم ولی متاسفانه به دلیل تحریم‌‌های پسا برجام تمام فعالیت‌هایمان را کامل کنار بگذاریم و الان با یک برند دیگر، کل این فعالیت‌ها را از اول شروع کرده‌ایم ولی به‌واسطه تجربه‌ای که در این کار پیداکرده‌ایم قاعدتا مسیر را با سرعت خیلی بیشتری طی می‌کنیم و امیدواریم تا پایان امسال، به نقطه خوبی برسیم و خبرهای خوبی برای جامعه رایانش ابری کشور خواهیم داشت.»

 

وضعیت رایانش ابری در ایران

اسپهبد اجرایی ابرآروان از وضعیت رایانش ابری کشور به این صورت گفت: «در کشور ما رایانش ابری، مارکت بالقوه بسیار بزرگی دارد. به این معنی که مارکت بالقوه بسیار بزرگی در این حوزه داریم و باید محقق شود؛ و حدودا اگر بخواهیم پیش‌بینی کنیم، در سال ۲۰۲۳، مارکت ایران بیش‌از ۵ میلیارد دلار خواهد بود. این رقم عدد بسیار بزرگی است که در حال حاضر رقم بسیار ناچیزی از آن محقق شده است.»

 

چرا باید دید جهانی داشته باشیم

به عقیده پیرحسینلو، فقط بخش خصوصی می‌تواند چنین انقلاب عظیمی در این حوزه به وجود آورد و دست‌به‌دست هم دهند و تلاش کنند تا چنین بازار بزرگی را محقق کنند. او به این صورت ادامه داد: «باید همه ما دید جهانی داشته‌ باشیم تا اگر روزی تمام نیاز بازار ایران توسط پروایدرهای خارجی انجام شد، در همان شرایط هم بتوانیم ارزش‌آفرین باشیم و با قدرت و مزیت رقابتی که برای خود به دست آورده‌ایم، بتوانیم مارکت ۸۰ میلیونی ایران را رها کنیم و در مارکت ۸ میلیاردی دنیا حضور پررنگی داشته باشیم.»