موارد تخلف شرکت‌های دانش‌بنیان برای دریافت وام صندوق نوآوری
رییس صندوق نوآوری اعلام کرد:

موارد تخلف شرکت‌های دانش‌بنیان برای دریافت وام صندوق نوآوری

«بهزاد سلطانی» در خصوص طرح‌های موفق و ناموفق که صندوق نوآوری و شکوفایی از آن‌ها حمایت کرده است، گفت: طرح‌هایی که معمولا از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی حمایت می‌شوند دانش‌بنیان و تایید شده هستند.

او بابیان اینکه برخی از طرح‌ها خاتمه یافته موفق و برخی طرح‌ها ناموفق هستند، گفت: برخی شرکت‌ها نمی‌توانند یا نتوانسته‌اند طرحشان را پیش ببرند؛ در این خصوص می‌توان گفت شکست فنی یا موردی بوده که باعث شده طرح به نتیجه نرسد؛ تاکنون  ۱۱۳۰ طرح خاتمه یافته موفق و  ۲۹ طرح خاتمه یافته ناموفق داشته‌ایم.

رییس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به برخی تخلفات برای دریافت وام از صندوق نوآوری و شکوفایی خاطرنشان کرد: برخی از شرکت‌ها قصد سو استفاده دارند و درصدد دریافت وام از صندوق هستند کارشان به‌نوعی تخلف محسوب می‌شود؛ یعنی پولی که از صندوق دریافت کرده‌اند را صرف تولید محصول نمی‌کنند. در این خصوص موردی تاکنون وجود نداشته و چنین سو استفاده‌ای نداشته‌ایم.

سلطانی بابیان اینکه صندوق نوآوری و شکوفایی همواره پیش از اختصاص وام به طرحی، آن شرکت را ارزیابی می‌کند، گفت: از طرفی شرکت‌هایی هم هستند که با سوابق مختلف به صندوق برای دریافت وام مراجعه می‌کنند؛ اما این شرکت‌ها بعضا از ارگان‌های دولتی دیگر نیز وام گرفته‌اند که این مورد هم تخلف است.

او ادامه داد: صندوق نوآوری تا جایی که زیرساخت اطلاعاتی وجود داشته باشد جلوی این موضوع را می‌گیرد؛ یعنی اگر شرکتی برای اجرایی سازی طرحش از چندین ارگان مختلف وام دریافت کرده و بازهم درخواست وام از صندوق دارد به‌نوعی تخلف کرده و صندوق به آن‌ها وام اختصاص نمی‌دهد.

سلطانی بابیان اینکه برخی شرکت‌ها هستند که از هیچ ارگانی وامی دریافت نکرده‌اند، افزود: ارزیابی‌های صندوق بر این مبناست که تا حد امکان از این اقدام یعنی دریافت وام از چندین ارگان جلوگیری کند؛ بالاخره باید بین کسانی که وام می‌گیرند و کار انجام می‌دهند و کسانی که کار انجام نمی‌دهند فرقی وجود داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه وام صندوق نوآوری و شکوفایی درنهایت به افرادی که محصولی قابل‌تولید انبوه به بازار را دارند تعلق می‌گیرد، ادامه داد: برای این منظور صندوق تحت‌فشار است زیرا بر اساس قواعدی طرح‌ها به تصویب می‌رسند تا وام دریافت کنند.