fa-IR
لغو جلسه هیات مقررات‌زدایی برای بررسی ایجاد پنجره واحد درگاه پرداخت

لغو جلسه هیات مقررات‌زدایی برای بررسی ایجاد پنجره واحد درگاه پرداخت

جلسه روز دوشنبه ۲۹ مردادماه، هیات مقررات زدایی وزارت امور اقتصاد و دارایی که قرار بود برای بررسی ایجاد یک پنجره واحد برای پرداخت کسب‌وکارهای اینترنتی برگزار شود از دستور کار این جلسه خارج شد.

جعفر محمدی، عضو هیات مدیره سازمان نظام صنفی کشور، با تایید این خبر به پیوست می‌گوید: «با توجه به بازخوردهای منفی تشکل‌های مختلف فعال در حوزه کسب‌وکارهای اینترنتی و همچنین اعلام مخالفت رسمی سازمان نظام صنفی ‌رایانه‌ای کشور، برگزاری جلسه امروز هیات مقررات زدایی برای ایجاد یک پنجره واحد جدید در زمینه پرداخت اینترنتی کسب‌وکارهای مجازی بر اساس اعلام دبیرخانه این هیات لغو شد.» او تاکید می‌کند که برای سازمان نظام صنفی رایانه‌ای قابل‌قبول نیست که ایجاد کسب‌وکار در فضای مجازی نیاز به دریافت مجوزهای پیچیده داشته باشد و از طرفی دیگر مرکز توسعه تجارت الکترونیکی یا هر نهاد حاکمیتی غیر از بانک مرکزی مسیر دریافت مجوز در حوزه پرداخت را بر عهده داشته باشد.

در جلسه چهارشنبه هفته گذشته دبیرخانه هیات مقررات زدایی بانک مرکزی و انجمن فین‌تک نیز مخالفت خود با ایجاد پنجره واحد برای دریافت درگاه پرداخت الکترونیکی را اعلام کردند.

به عقیده نماینده بانک مرکزی، برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری برای فعالیت درگاه پرداخت الکترونیکی بر عهده بانک مرکزی است و فقط این نهاد می‌تواند در مورد آن سیاست‌گذاری کند و هرگونه سیاست‌گذاری در این بخش مانع انجام وظایف و نظارت بانک مرکزی نخواهد شد.

محمدی همچنین یادآور می‌شود که در جلسه هیات مقررات زدایی مدیران ارشد کشور از وزیر اقتصاد تا دادستانی و … حضور دارند و معمولا باید در این جلسات موضوعاتی مطرح شود که در خصوص آن، ‌یک اجماع کلی وجود داشته باشد بنابراین ازآنجاکه در خصوص ایجاد این پنجره واحد اجماعی نبود پس کاملا منطقی است که بررسی آن در این هیات مطرح نشود.

در روزهای گذشته سند پرداختیاری نیز از سوی بانک مرکزی نهایی و منتشر شد. در این سند نیز برای فعالیت در حوزه پرداخت الکترونیکی و درگاه پرداخت هیچ اشاره‌ای به دریافت نماد اعتماد الکترونیکی نشده بود.