fa-IR
کارگاه آموزشی «خلاقیت و ایده‌پردازی» برگزار شد

کارگاه آموزشی «خلاقیت و ایده‌پردازی» برگزار شد

کارگاه آموزشی خلاقیت و ایده‌پردازی روز پنج‌شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۷، در سالن کنفرانس پارک علم و فناوری هرمزگان برگزار شد.

«کتایون سپهری» مدرس کارگاه و مدیرعامل شتاب‌دهنده منش، به مباحثی از جمله تعریف خلاقیت، موانع ذهنی خلاقیت، تکنیک‌های خلاقیت و ... پرداخت.

او در ابتدا به تعریف خلاقیت پرداخت و گفت: خلاقیت یعنی فکر کردن به روشی متفاوت، غیرمعمولی، مبتکرانه و یا از جنبه‌ای متفاوت، سپس با افراد حاضر در کارگاه به تمرین چند نمونه از بازی‌های خلاقیتی پرداخت.

کتایون سپهری به موانع ذهنی خلاقیت اشاره کرد و از راه‌های از بین بردن این موانع سخن گفت و عنوان کرد که خلاقیت ذاتی نیست و همه می‌توانند با تمرین و ممارست خلاق شوند.

او همچنین افزود که برگشتن به کودکی و رهایی از عادت‌های ذهنی منبع اصلی خلاقیت است و قالب‌های ذهنی، دانسته‌های فردی، مفروضات پایه و حک شده در ذهن، اعتقادات عمومی یا برداشت‌های کلی که ناخودآگاه بر درک و فهم ما از جهان و بر افعال و اقداماتمان اثر می‌گذارد.

کتایون سپهری همچنین از آموزش‌وپرورش سنتی، عوامل فرهنگی، اجتماعی،  خانواده، قوانین و مقررات، وضعیت نظام‌وظیفه و ... به‌عنوان موانع اصلی خلاقیت نام برد و همچنین عنوان کرد که اطلاعات بیش از حد مانع خلاقیت می‌شود. او سپس تکنیک‌های خلاقیت ذهن را توضیح داد و با مشارکت افراد حاضر تمرین‌هایی برای خلاق‌ شدن انجام داد.

سپهری پس از آن، تکنیک در هم شکستن مفروضات را توضیح داد و گفت: یکی از موانع مهم خلاقیت، مفروضات قبلی است که ناخودآگاه اجازه نمی‌دهند فکر در همه جهات به حرکت درآید. بسیاری از مفروضات قبلی ممکن است همان زمانی که در ذهن ما ایجاد شده‌اند، ‌غلط باشند یا برخی به مرور زمان اعتبارشان را از دست داده‌اند یا بسیاری از آن‌ها به دلیل تغییر شرایط، بی‌اعتبار شده‌‌اند.

تکنیک چرا؟

دقیقا مثل چراهای مکرر دوران کودکی است که کودکان برای گسترش فهم خود از دنیای اطرافشان از والدین و اطرافیان می‌پرسند. اغلب سادگی این تکنیک باعث شده است که بسیاری از مردم متوجه اهمیت و نقش آن نشوند. از این تکنیک می‌توان برای شناسایی، تعریف درست و کامل مساله، حل مسایل، ایده‌یابی، ایده‌پردازی استفاده کرد.

او در ادامه از تکنیک وارونه‌سازی سخن گفت و افزود: با معکوس‌سازی می‌توان قالب ذهنی مربوط به موضوع را شکست یا موضوع را در قالب دیگری به جریان انداخت. ذهن یک سیستم الگوساز خودسازمان ‌دهنده است، به‌محض ورود اطلاعات، سعی می‌کند در کمترین زمان آن را در نزدیک‌ترین، شبیه‌ترین و آشناترین قالب ذهنی قرار دهد. استفاده از این تکنیک بسیار ساده و لذت‌بخش است به‌طوری‌که می‌توان همواره و در همه‌جا آن‌ را به‌صورت جدی یا شوخی مطرح و اجرا کرد.