fa-IR
ایستگاه نوآوری شریف افتتاح شد

ایستگاه نوآوری شریف افتتاح شد

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری گفت: مساعد ساختن محیط مساعد کسب‌وکار مهم‌ترین لازمه کسب‌وکارهای دانش‌بنیان و استارت‌آپی است و با حمایت معاونت علمی و فناوری و نقش‌آفرینی بخش خصوصی، محیط شهر تهران به این کسب‌وکارها اختصاص می‌یابد.

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری در مراسم افتتاح فاز نخست از احداث اولین کارخانه نوآوری بخش خصوصی (نوآوری شریف)، تبدیل تهران به یک شهر نوآور را از اولویت‌های معاونت علمی و فناوری عنوان کرد و افزود: یکی از اولویت‌های اصلی معاونت علمی و فناوری در همکاری با شهرداری تهران تبدیل اماکن متروکه و بلااستفاده به کارخانه‌های نوآوری است.

هموار کردن محیط مساعد کسب‌وکار استارتاپی و دانش‌بنیان در تهران
ستاری، ایجاد محیط مساعد کسب‌وکار را مهم‌ترین لازمه رونق اقتصاد دانش‌بنیان دانست و گفت: باید محیط در اختیار افرادی که در حوزه کسب‌وکارهای استارت‌آپی و دانش‌بنیان فعالیت می‌کنند، قرار بگیرد تا نوآوری و دانش و تخصص‌ افراد جوان و تحصیل‌کرده به خلق اشتغال و ارزش‌افزوده منجر شود.
رییس ستاد فرهنگ‌سازی اقتصاد دانش‌بنیان، با بیان این‌که توسعه کسب‌وکارهای استارت‌آپی اطراف دانشگاه‌های مطرح کشور نشان‌دهنده شکل گرفتن زیست‌بوم کارآفرینی و نوآوری است، اظهار کرد: در حال حاضر بیش‌از ۴۵۰ استارت‌آپ و شرکت دانش‌بنیان اطراف دانشگاه صنعتی شریف شکل گرفته است که اقدامات آن‌ها امیدوارکننده بوده و نشان می‌دهد زیست‌بوم کارآفرینی و نوآوری از دل دانشگاه‌های کشور توسعه می‌یابد.
معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری هم‌چنین با اشاره به ظرفیت پایتخت برای تبدیل شدن به شهر فناور و نوآور افزود: بر اساس شاخص‌های جهانی نوآوری (Gii) شهر تهران با رشد چند پله‌ای جزو پنجاه شهر بزرگ در حوزه فناوری قرار گرفته است. ظرفیت‌های ذاتی بسیار تهران ازجمله دانشگاه‌ها و جوانان خلاق و تحصیل‌کرده، می‌تواند این شهر را به بستری برای بروز نوآوری و خلاقیت بدل کند.


توسعه مراکز نوآوری با حمایت بخش خصوصی
معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری، به توسعه مراکز نوآوری با نقش‌آفرینی بخش خصوصی گفت: امسال برنامه‌های جدی برای توسعه کارخانه‌های فناوری با سرمایه‌گذاری در بخش خصوصی داریم و در حوزه زیرساخت‌ها در اخذ مجوز‌ها کمک خواهیم کرد تا شرکت‌های متعددی توسعه پیدا کنند و امروز شاهد دو نمونه از این مراکز هستیم.
ستاری همچنین به حمایت معاونت علمی و فناوری برای صادرات محصولات و خدمات شرکت‌های دانش‎بنیان و استارت‌آپی اشاره کرد و گفت: صادرات محصولات دانش‌بنیان خیلی بیشتر از محصولات سنتی است، زیرا استاندارد‌های خاصی دارند و شرکت‌ها با این استاندارد‌ها آشنا نیستند. میزان صادرات در این حوزه ۴۰۰ میلیون دلار بوده و سال آینده به بیش‌از یک میلیارد دلار خواهد رسید در بیش‌از ۶۰ کشور در حوزه صادرات فعال هستیم.


اختصاص ۴۰ هزار مترمربع فضای کار به استارت‌آپ‌ها
در این مراسم با حضور معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری، موحدی معاون دانشگاه صنعتی شریف کرمی سرپرست حوزه ریاست و دبیر ستاد فرهنگ‌سازی اقتصاد دانش‌بنیان، قادری‌فر رییس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی، فقیهی دبیر ستاد توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات معاونت علمی، دهنوی از موسسین کارخانه نوآوری شریف، تعدادی از معاونین شهرداری منطقه و جمعی از فعالان کسب‌وکارهای استارت‌آپی و دانش‌بنیان، نخستین فاز کارخانه نوآوری بخش خصوصی (نوآوری شریف) افتتاح شد.
بر اساس این گزارش، با راه‌اندازی تمامی فازهای ایستگاه‌ نوآوری شریف،  ۴۰ هزار مترمربع فضا در نظر گرفته شده که در آینده محل استقرار استارت‌آپ‌هایی است که در حوزه‌های نانوفناوری، زیست‌فناوری، آب، انرژی و محیط‌زیست، خدمات شهری، حمل‌ونقل، سلامت و فناوری اطلاعات و ارتباطات فعالیت می‌کنند.
شایسته یادآوری است، ۳۰ تیم در این مجموعه استقرار یافته‌اند و بیش‌ترین استارت‌آپ‌های ایستگاه نوآوری شریف در حوزه آب و انرژی است. اغلب فعالان این ایستگاه، فارغ‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد و دکترا و در رده سنی ۲۵ تا ۳۵ سال هستند. 

بازدید از نخستین شتاب‌دهنده سلامت الکترونیک
معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری همچنین از «کارا» نخستین شتاب‌دهنده نوآوری در حوزه سلامت الکترونیک (e-health) واقع در کارخانه نوآوری آزادی بازدید کرد. در این شتاب‌دهنده که توسط شرکت‌ دانش‌بنیان سیناژن و در کارخانه نوآوری آزادی مستقر شده است، بالغ‌بر ۱۴ تیم فناور مستقر هستند که در حوزه کسب‌وکارهای استارت‌آپی سلامت الکترونیک فعالیت می‌کنند.
عبداللهی اصل سرپرست شتاب‌دهنده کارا گفت: تیم‌های فناور مستقر در این شتاب‌دهنده از تحصیل‌کردگان دانشگاه‌های برجسته کشور هستند و زمینه برای استقرار حداقل ۲۵ تیم و شتاب‌دهی این تیم‌ها تا مرحله تجاری‌سازی و ورود به بازار فناوری مهیا شده است.