fa-IR
آزادسازی داده‌ها موجب کارآفرینی و رشد اقتصادی می‌شود
آذری جهرمی در جمع نخبگان بوشهر:

آزادسازی داده‌ها موجب کارآفرینی و رشد اقتصادی می‌شود

«محمدجواد آذری جهرمی» در نشست با فعالان و نخبگان حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات استان بوشهر که در دومین روز از سفرش به این استان برگزار شد، با اشاره به اینکه دنیا به سمت افزایش بهره‌وری می‌رود تا از منابع محدودی که وجود دارد حداکثر استفاده را بکنیم، گفت: بهره‌وری شعار اول و آخر دنیاست که ابزار آن فناوری اطلاعات است. 
او ادامه داد: برای مثال با آبیاری هوشمند، آب کمتر مصرف می‌شود و با کنتور هوشمند نیز مصرف آب را .دقیق‌تر اندازه‌گیری می‌کنیم 

آذری جهرمی با بیان اینکه در دنیا باوجود رشد اقتصاد کشاورزی و  صنعت به دلیل به‌کارگیری فناوری اطلاعات، اشتغال در این حوزه‌ها کمتر می‌شود، افزود: تنها حوزه اقتصادی که در دنیا رشد و اشتغال در آن هم‌زمان روبه‌رشد است حوزه خدمات مبتنی بر فناوری اطلاعات است که از آن تحول دیجیتال یا انقلاب صنعتی چهارم یاد می‌شود.

او با اشاره به اینکه اگر کشوری به سمت تحول دیجیتال حرکت نکند، عقب می‌افتد، اظهار کرد: بنابراین چاره‌ای جز حرکت به سمت فناوری اطلاعات و استفاده از آن نداریم. 

وزیر جوان کابینه دوازدهم دولت به کشور هند اشاره کرد که باهدف گذاری می‌خواهد تا سال ۲۰۲۵ حداقل ۲۰ درصد از GDP کشورش ناشی از توسعه اقتصاد دیجیتال باشد. 

وی ادامه داد: هم‌اکنون در کشور اقتصاد مبتنی بر صنعت تلکام بازار ۴۰ هزار میلیارد تومانی دارد درحالی‌که هنوز هیچ آمار رسمی از اندازه مبتنی بر فناوری اطلاعات نداریم.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید با بیان اینکه در حوزه تولید سخت‌افزار در دنیا شانس بالایی نداریم مگر تولید کالاهای استراتژیکی که روی آن برنامه‌ریزی کرده‌ایم، تصریح کرد: بنا‌بر اعلام اتاق بازرگانی سالانه ۲۰۰ میلیون دلار درآمد حاصل از صادرات نرم‌افزار داریم.

آذری جهرمی با تاکید بر اهمیت در اختیار گذاشتن داده‌های باز برای رشد اقتصاد کشور، اظهار کرد: به دنبال آن هستیم که با بازسازی داده‌ها کل زیست‌بوم اصلاح شود و در همه تفاهم‌نامه‌هایی که با دستگاه‌هایی چون وزارت کشاورزی و وزارت نیرو امضا کردیم بر موضوع آزادسازی داده‌ها تاکید کردیم.