برگزاری کارگاه تیم‌سازی و کار تیمی در بوشهر

همایش«تیم‌سازی و کار تیمی به روش معکوس» چهارشنبه، ۲۴ مردادماه ۱۳۹۷ در مرکز رشد جامع پارک علم و فناوری خلیج فارس برگزار شد.

در این کارگاه آموزشی ۴ مدرس در ۴ بخش مرتبط با تیم‌سازی مطالبی را ارایه کردند. ابتدا علی امامی موسس گروه پایک در مورد نحوه شکل‌گیری این گروه گفت: بنابر ضرورت آشنایی دانش‌آموزان با تیم‌سازی و کار تیمی برای اجرای ایده‌ها این گروه تشکیل شد که هدف آن کمک به تیم‌های دانش‌آموزی برای آشنایی تئوری و علمی با مفاهیم کارآفرینی و فرآیندهای حاکم بر تشکیل تیم و اجرای ایده‌ است. در ادامه بابک بوشهری، موسس ایده‌بان در مورد کار تیمی توضیحاتی به شرکت‌کنندگان ارایه کرد. بوشهری گفت: تحقیقات انجام‌شده توسط شرکت گوگل در سال ۲۰۱۵ نشان داد که تیم‌های موفق و اثربخش ۵ ویژگی دارند. این ۵ ویژگی عبارتند از: امنیت روانی، ساختار تیم، اعتماد بین اعضا، تعهد کاری و تاثیرگذاری تمامی اعضای تیم. در بخش سوم، سید محمد امین قاسمی‌زاده، مدرس فن بیان و مذاکره در مورد توانمندی یک تیم در مذاکره با مشتریان و سرمایه‌گذاران صحبت کرد. او گفت: متاسفانه بزرگ‌ترین چالش‌ تیم‌ها نه در اجرای ایده بلکه در مرحله معرفی محصول خود به مشتریان و یا سرمایه‌گذاران است. او افزود: عدم زمان‌بندی درست، تمرکز بر ویژگی‌های غیرضروری محصول، ارایه مبهم به سرمایگذار، عدم طرح مساله و راه‌حل از مشکلات بسیاری از تیم‌ها در فرآیند مذاکره است.

در بخش پایانی، کیانوش ملاکی مجری آزمون‌های استعداد و شخصیت در مورد ویژگی‌های لازم افراد برای تشکیل یک تیم موثر و موفق گفت: ویژگی‌های شخصیتی چون احترام متقابل، ارتباط موثر، مثبت اندیشی، مسئولیت‌پذیری، ریسک‌‌پذیری و اعتماد لازمه موفقیت افراد یک تیم در فرآیند اجرا و تجاری‌سازی یک ایده است.

کارگاه تیم‌سازی، پارک علم و فناوری خلیج فارس، علی امامی