fa-IR
مسیر دریافت درگاه پرداخت الکترونیکی تغییر می‌کند

مسیر دریافت درگاه پرداخت الکترونیکی تغییر می‌کند

تسهیل فرایند دریافت درگاه پرداخت الکترونیکی در جلسه هیات مقررات زدایی وزارت امور اقتصاد و دارایی مطرح شد.در این جلسه که به‌منظور ساده‌تر کردن روش دریافت درگاه اینترنتی برای کسب‌وکارهای اینترنتی برگزار شده بود پیشنهاد ایجاد پنجره واحد مورد بررسی قرار گرفت.

تاکنون کسب‌وکارهای اینترنتی برای اینکه بتوانند درگاه اینترنتی دریافت کنند ملزم به دریافت نماد اعتماد بودند. این پیشنهاد از آن‌سو مطرح شد که بسیاری نماد اعتماد را راهکار مناسب یا مجوز مناسب برای دریافت درگاه اینترنتی نمی‌دانستند.

در این جلسه مطرح شد تا متقاضی درگاه پرداخت الکترونیکی در صورت داشتن مجوز فعالیت معتبر از یکی از مراجع صدور مجوز مربوطه به مراجعه به درگاه واحد یا پنجره واحد که قرار است ظرف یک ماه ایجاد شود درخواست خود را همراه با مشخصات پایه خود ثبت کند.

پس از راستی آزمایی اطلاعات و ثبت‌شده و احراز دسترسی به دامنه توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیکی درخواست متقاضی طی همان روز به همراه استعلامات و اطلاعات شخصی هم‌زمان به بانک مرکزی برای ارایه درگاه پرداخت و مرکز توسعه تجارت الکترونیکی برای بررسی ضوابط اعلام شده تجارت الکترونیکی ارسال می‌شود.

در مقابل این کسب‌وکارها باید در عرض ۳ ماه پس از دریافت درگاه اینترنتی پرداخت تمامی مجوزهای لازم برای فعالیت را کسب کنند در غیر این صورت درگاه اینترنتی از آنان گرفته خواهد شد.

مرکز توسعه تجارت چندی پیش خبر از ایجاد پنجره واحد برای دسترسی سریع‌تر برای صدور نماد اعتماد را داده بود.

این جلسه که در ساختمان وزارت امور اقتصاد و دارایی برگزار شده بود با حضور نمایندگان این وزارتخانه، بانک مرکزی، مرکز توسعه تجارت الکترونیکی، اتاق بازرگانی، سازمان بازرسی کل کشور، اتاق اصناف، اتحادیه کسب‌وکارهای اینترنتی، سازمان نظام صنفی رایانه‌ای و انجمن فین‌تک برگزار شد.

مخالف اصلی این پیشنهاد در این جلسه بانک مرکزی بود. به عقیده بانک مرکزی این روش نه‌تنها شیوه کار کسب‌وکارهای اینترنتی را ساده‌تر نخواهد کرد بلکه فرایند کار را پیچیده‌تر خواهد کرد چراکه از دست یک مرکز خارج و برعهده یک کمیته تصمیم‌گیری قرار خواهد داد. از سویی به عقیده بانک مرکزی تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری در حوزه درگاه پرداخت برعهده بانک مرکزی است و این رگولاتور پولی و مالی کشور موظف است که در این مسیر سیاست‌گذاری کند.

به عقیده نماینده بانک مرکزی این بانک برای دادن درگاه اینترنتی پرداخت چک‌لیست‌های مخصوص خود را دارد و اگر هر مسیر دیگری هم تعیین شود باز هم باید چک‌لیست‌های این بانک در نظر گرفته شود از همین رو مسیر طولانی‌تر خواهد شد. از سویی وظیفه هیات مقررات زدایی ساده‌تر کردن مسیر است نه طولانی‌تر کردن آن.