fa-IR
استارت‌آپ‌ها با تصویب طرح «معاف از مالیات» جان می‌گیرند
فعالان عرصه کسب‌وکارهای نوپا:

استارت‌آپ‌ها با تصویب طرح «معاف از مالیات» جان می‌گیرند

«محمدجواد آذری جهرمی» وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به‌تازگی از ارسال طرحی برای معافیت از مالیات استارت‌آپ‌های نوپا به هیات دولت خبر داد. در ادامه نظر فعالان این حوزه را در مورد این طرح و میزان تاثیر آن بر کسب‌وکارهای نوپا می‌خوانید.


طرحی برای ادامه کار استارت‌آپ‌ها

«رضا الفت نسب» سخنگوی اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی درباره این طرح گفت: از مفاد این طرح و جزییات آن اطلاعی نداریم ولی شنیده‌های ما حاکی از آن است که کسب‌وکارهای نوپایی که تا ۵۰۰ میلیون تومان در سال تراکنش مالی داشته باشند، از معافیت‌های بیمه و مالیاتی بهره‌مند خواهند شد البته این‌گونه که پیدا است کسب‌وکارهای نوپا نیز باید مانند دیگر کسب‌وکارها (ناشران) اظهارنامه مالیاتی به ‌سازمان مالیات کشور ارایه دهند تا معاف از مالیات شوند.

سخنگوی اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی این طرح را طرحی بسیار خوب در حمایت از کسب‌وکارهای مجازی دانسته و آن را اقدامی بی‌سابقه عنوان کرد و افزود: ما از پیگیری وزیر ارتباطات برای تصویب این طرح قدردانی می‌کنیم، چراکه این طرح در صورت تصویب و اجرایی شدن کسب‌وکارهای نوپا را یک پله به جلو حرکت می‌دهد و آن‌ها می‌توانند روی پای خود بایستند و جان بگیرند و به درآمدزایی رسیده و مالیات‌های خود را نیز به دولت پرداخت کنند.

الفت نسب با اشاره به اینکه این طرح به‌درستی زمینه‌ساز اشتغال در کشور خواهد شد، گفت: دریافت مالیات از استارت‌آپ‌ها حق دولت است ولی مشکلی که در دریافت مالیات از استارت‌آپ‌ها وجود دارد این است که سازمان مالیات کشور محاسبه درستی از بحث هزینه‌ها و درآمد کسب‌وکارهای مجازی ندارد. ممیزها به دیده کسب‌وکار سنتی به آن‌ها نگاه می‌کنند بنابراین امیدوارم که با تصویب و اجرای این طرح خوب، این مشکل و نگاه به بحث محاسبه مالیاتی کسب‌وکارهای نوپا نیز تغییر کند و هزینه‌های این بخش را به رسمیت بشناسد.


مشوق‌های بیمه‌ای مهم‌تر از معاف از مالیات

«جعفر محمدی» عضو کمیته راهبری مرکز نوآوری ICT دانشگاه صنعتی شریف نیز گفت: این طرح بیشتر از آنکه ازنظر مالی به نفع استارت‌آپ‌ها باشد بار روانی مثبتی برای این قشر در بر دارد. با این اقدام استارت‌آپ‌ها خیالشان راحت است که مدتی نباید مالیات پرداخت کنند و می‌توانند آسوده‌تر به کار خود ادامه دهند.

محمدی فعال در عرصه استارت‌آپ‌ها افزود: به نظر من در نظر گرفتن مشوق‌های بیمه برای استارت‌آپ‌ها مهم‌تر از معافیت از مالیات است. چون وقتی استارت‌آپی راه‌اندازی می‌شود باید چند نیروی متخصص استخدام کند و متخصصان حقوق بالایی دریافت می‌کنند. صاحبان کسب‌وکار نوپا باید ۳۰ درصد حقوق نیروی انسانی خود را به بیمه پرداخت کنند ازآنجایی‌که برای استارت‌آپ‌هایی که قانونی کار می‌کنند، این عدد رقم بالایی است ازاین‌رو برای آن‌ها پرداختش بسیار کمرشکن است.

وی گفت: اگر در بخش بیمه مشوق‌هایی در نظر گرفته شود نه‌تنها از ابتدا استارت‌آپ‌ها را به‌سوی شفافیت سوق می‌دهیم، بلکه آن‌ها دیگر مجبور نمی‌شوند برای ورشکسته نشدن ارقام غیرواقعی به بیمه رد کنند.


درک مدل درآمدزایی استارت‌آپ‌ها

«مهدی خادمی مقدم» که به‌تازگی استارت‌آپ خود را راه‌اندازی کرده است با استقبال از ارایه این طرح به هیات دولت، گفت: مدل کسب‌وکاری که استارت‌آپ‌ها دارند با کسب‌وکارهای سنتی بسیار متفاوت است. کسب‌وکارهای نوپا سه سال از جیب هزینه می‌کنند تا به درآمدزایی و سوددهی برسند برای مسئولان و کارکنان سازمان مالیاتی کشور این مدل بیزینس غیرقابل‌قبول است. آن‌ها فکر می‌کنند درآمدزایی استارت‌آپ‌ها مانند باز کردن یک باب مغازه است و سر ماه باید به سوددهی برسند. درحالی‌که یک استارت‌آپ اگر بعد از سه سال هزینه سرپا بماند، به سوددهی می‌رسد و می‌تواند مالیات پرداخت کند.

خادمی مقدم افزود: من وقتی اظهارنامه مالیاتی خود را تنظیم کردم آن‌قدر هزینه‌هایم بالا بود که به‌عنوان یک شرکت ورشکسته معرفی شدم درحالی‌که هزینه کردن تا سه سال برای کسب‌وکارهای نو یک اقدام طبیعی بوده و در دنیا نیز همین روند مرسوم است.

وی در ادامه گفت: اگر قرار است اظهارنامه مالیاتی پر کنیم و از مالیات معاف شویم مودیان مالیاتی نیز باید با چگونگی محاسبه مالیات این بخش از کسب‌وکارها به‌درستی آشنا شوند. توجیه هزینه‌ها برای ماموران مالیاتی پروسه طولانی در بر دارد و انرژی زیادی از فعالان می‌گیرد و به‌جای اینکه انرژی خود را صرف پیشبرد کارهای خود کنند باید برای کارهای زاید صرف کنند. اگر ممیزها توجیه شوند و این طرح تصویب و به اجرا درآید طرح بسیار خوبی است.

خادمی مقدم با بیان اینکه بحث حمایتی از استارت‌آپ‌ها در کشورهای درحال توسعه و توسعه‌یافته به شکل دیگری مرسوم است، گفت: اکنون در سیلیکون ولی امریکا به‌جز اینکه به‌صورت مالی از استارت‌آپ‌ها حمایت می‌کند، به افراد علاقه‌مند به کارآفرینی آموزش‌های ویژه داده می‌شود. آن‌ها استارت‌آپ‌های نوپا را به سازمان‌ها و شرکت‌های مختلف معرفی می‌کنند و به آن‌ها اعلام می‌کنند که از استارت‌آپ‌ها حمایت کنند.

این فعال استارت‌آپی افزود: کشوری مانند کانادا و کشورهای اروپایی چون فرانسه حتی از مهاجرانی که طرح استارت‌آپی خوبی دارند حمایت می‌کند. کشور کانادا نه‌تنها به فرد کارآفرین ۲۰۰ هزار دلار برای زندگی و اجرایی کردن طرح کارآفرینی پرداخت می‌کند بلکه یک سال مهلت می‌دهد تا برای طرح خود سرمایه‌گذار جذب کند. البته اگر طرح در مدت یک سال اقامت و ویزایی که به فرد داده است، با شکست مواجه شد باید به کشور خود بازگردد. به عبارتی تمام هم‌وغم مسئولان این کشور فعال کردن کارآفرینی است.

مهدی شجادی دیگر فعال استارت‌آپی نیز با اشاره به اینکه به‌طورقطع این طرح، طرح خوبی است و تصویب و اجرایی شدن آن استارت‌آپی‌ها را خوشحال خواهد کرد گفت: اولین پیامد مثبت این طرح برای خود دولت است، چراکه شرکت‌های استارت‌آپی می‌توانند با آرامش بیشتری کار کرده و روی کار خود متمرکز شوند و نتیجه بهتری از آن برای کشور حاصل شود و اشتغال‌زایی به‌دنبال داشته باشد. شرکت‌های استارت‌آپی در سال‌های اولیه واقعا ضررده هستند و سودی عایدشان نمی‌شود بنابراین وقتی باید بیمه و مالیات کمرشکن پرداخت کنند از ادامه کار باز می‌مانند.

وی نیز با اشاره به اینکه ممیزهای مالیاتی با مدل‌های بیزینسی کسب‌وکارهای نوپا آشنا نیستند و جریان کاری آن‌ها را درک نمی‌کنند، گفت: مودیان مالیاتی باید با مدل بیزینسی کسب‌وکارها آشنا شده و محاسبه درستی انجام دهند. وقتی صاحبان کسب‌وکارها برای مودیان توضیح می‌دهند فکر می‌کنند که اظهارات آن‌ها صحیح نیست و می‌خواهند درآمد خود را کتمان کنند. به نظرم سازمان مالیات باید کمیته‌ای تشکیل دهد و ممیزهای خود را آموزش داده و با مدل بیزینسی کسب‌وکارهای نوپا آشنا کند و به‌درستی مالیات بر درآمد را محاسبه کنند.

علی مجددی دیگر فعال استارت‌آپی نیز گفت: این طرح در صورت تصویب و اجرایی شدن می‌تواند به کسب‌وکارهای نوپا کمک کند که زودتر وارد بحث تشکیل پرونده مالیاتی شوند، چون خیلی از استارت‌آپ‌ها این موضوع را جدی نمی‌گیرند و وقتی کار خود را راه‌اندازی می‌کنند و بعد مودیان مالیاتی به سراغ آن‌ها می‌آید تازه متوجه می‌شوند که از چه موضوع مهمی غافل مانده‌اند.

مجددی افزود: البته ازآنجایی‌که استارت‌آپ‌ها چند سال طول می‌کشد تا به سوددهی برسند ازاین‌رو با پرداخت مالیات مجبور می‌شوند کار خود را تعطیل کنند. با این اتفاق استارت‌آپ‌ها مدتی خیالشان راحت می‌شود و می‌توانند روی بیزینس خود متمرکز شوند.