fa-IR
کشمکش‌های صنفی در حوزه فناوری اطلاعات بر سر ارایه مجوز فعالیت

کشمکش‌های صنفی در حوزه فناوری اطلاعات بر سر ارایه مجوز فعالیت

کشمکش‌های صنفی حوزه فناوری اطلاعات و فضای مجازی در حالی بر سر ارایه مجوز، بالاگرفته که فعالان استارت‌آپی کشور و کسب‌وکارهای نوپا را به‌شدت دلسرد و خسته از ادامه درگیری‌ها کرده است.

برخی موازی کاری‌ها در حوزه اجرا و نظارت بر اجرا در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، نهادهای خصوصی و صنوف را به مقابله لفظی و درگیری‌های رسانه‌ای کشانده است.

آسیبی که از سال‌ها قبل نسبت به آن هشدارهای رسانه‌ای لازم به مقام‌های مسئول دولتی و نمایندگان مجلس داده‌شده و حتی پیشنهادشده بود تا با تصویب و راه‌اندازی «نظام‌مهندسی ICT» به پیشگیری قبل از درمان بپردازند.

حال با توجه به شکل‌گیری و فراگیری کسب‌وکارهای نوپا و استارت‌آپ‌ها و ازآن‌جهت که در سال‌های گذشته تجربه کمی در برخورد با فعالان این حوزه وجود داشت، خلأیی بر سر ارایه مجوزهای فعالیت یا همان پروانه‌های فعالیت این قبیل کسب‌وکارها دیده شد که بر اساس آن اتحادیه کسب‌وکارهای فضای مجازی شکل گرفت تا درگیری‌هایی که فرضا بر سر نوع و نحوه فعالیت امثال اسنپ وجود داشت را حل‌وفصل کند.

حال وجود این اتحادیه، ظاهراً منجر به‌نوعی موازی کاری با سازمان نظام صنفی رایانه‌ای شده که حاضر به هشدار دهی می‌شود.

سازمان نظام صنفی رایانه‌ای درباره «اخطارهای اتحادیه کسب‌وکارهای فضای مجازی به اعضای این سازمان هشدار داده» و گفته است در پی ارسال اخطاریه از سوی اتحادیه کسب‌وکارهای فضای مجازی به یکی از شرکت‌های دارای مجوز فعالیت از سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور، این سازمان با ارسال نامه‌ای به اتحادیه مذکور، اخطار داد از ارسال چنین نامه‌های تهدیدآمیزی به شرکت‌های عضو سازمان خودداری کند. در متن نامه مذکور آمده بود:

«عطف به نامه آن اتحادیه به یکی از اعضای سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور، به آن اتحادیه اخطار داده می‌شود ازاین‌پس از ارسال نامه‌های تهدیدآمیز به شرکت‌های عضو این سازمان با عنوان موهوم «اقدامات بعدی» و تعیین ضرب‌الاجل و هرگونه اغتشاش در فضای کسب‌وکار، اکیداً خودداری کند.»

این پرخاش صنفی در حالی اتفاق افتاده که شاید اعضای هر دو، دل‌خوشی از حمایت‌ها و میزان پوشش دهی و گارانتی فعالیت‌های زیر نظرشان نداشته باشند و به این نتیجه برسند که راهکار برون‌رفت از این انفعال، تاسیس نظام‌مهندسی فناوری اطلاعات باشد.

بعدازاین خط‌ونشان‌های صنفی یکی از فعالان حوزه استارت‌آپی کشور اقدام به انتشار متن نامه اتحادیه کشوری کسب‌وکارهای مجازی در یکی از شبکه‌های اجتماعی کرد .

این قبیل رفتارها در شرایطی که تمامی مسئولان حاکمیتی و اجرایی کشور به این نتیجه رسیده‌اند یکی از مسائل و مصائب کسب‌وکارهای نوپا، وجود و تعدد مجوزهای بسیار در مسیر فعالیتشان است که آن‌ها را از ادامه بیزینس دلسرد می‌کند، عجیب به نظر می‌رسد.

برخلاف تمامی انتظارات از تسهیل شرایط کسب‌وکار در کشور مخصوصا برای استارت‌آپ‌هایی که در دل بیزینس خود با ریسک‌های فراوانی مواجه هستند، اما شاهد رفتارهایی هستیم که در تعارض با شعارها و برنامه‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور است.

تاثیر کشمکش‌ها و درگیری‌های صنفی و نهادی تنها بر بیزینس‌ها خواهد بود و دود آن در چشم صاحبان ایده‌ای می‌رود که بر اساس قوانین کشور اقدام به دریافت مجوزهای مقتضی کرده‌اند اما یک‌باره پای مجوزهای جدیدی به میان باز می‌شود و برای آن‌ها خط‌ونشان می‌کشد.

بااین‌حال رضا الفت‌نسب؛ عضو هیئت‌مدیره اتحادیه کشوری کسب‌وکارهای مجازی نیز دیدگاه‌هایی درباره سیاست‌های مطرح در راستای کار این اتحادیه دارد و می‌گوید که «در نمایشگاه الکامپ امسال که نظام صنفی رایانه‌ای کشور برگزار کرد، غرفه یک استارت‌آپ حوزه سلامت در معرض پلمپ شدن بود و زور سازمان نظام صنفی رایانه‌ای به جلوگیری از این کار نرسید.»

او حتی با بیان اینکه زور سازمان نظام صنفی رایانه‌ای به خودش هم نمی‌رسد در توییتر نوشت: ازیک‌طرف غرفه می‌فروشند و ازیک‌طرف با یک کاغذ پاره دست‌نویس فلان سازمان، می‌خواستند پلمپ کنند؛ بنابراین مشخص نیست که سازمان نظام صنفی رایانه‌ای از کدام مجوزها حرف می‌زند.

الفت‌نسب تصریح کرد: ده بار گفته‌ام و دوباره می‌گویم اگر مجوز سازمان نظام صنفی رایانه‌ای اعتبار واقعی را داشت و جلوی پلمپ استارت‌آپ‌ها را می‌گرفت، نیاز به تشکیل اتحادیه نبود؛ این سازمان وقتی می‌داند مجوزی که می‌دهد دردی دوا نمی‌کند چرا تقلا می‌کند؟!

درحالی‌که بسیاری از فعالان کسب‌وکارهای نوپا معتقدند که این‌گونه رفتارها تنها بر چالش‌های حوزه فناوری اطلاعات می‌افزاید و وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و نمایندگان مجلس باید روال شفاف و مشخصی را برای احراز صلاحیت‌ها تبیین کنند، برخی دیگر هم می‌گویند که با چنین کارهایی تنها کسب‌وکارها از چاله به چاه می‌افتند.