fa-IR
۳مدل ارایه تسهیلات سربازی به نخبگان/ شرط تسهیلات به ایرانیان مقیم
سردار کمالی خبر داد

۳مدل ارایه تسهیلات سربازی به نخبگان/ شرط تسهیلات به ایرانیان مقیم

«سردار موسی کمالی» رئیس اداره سرمایه انسانی ستاد کل نیروهای مسلح در نشستی مبنی بر تسهیلات سربازی افراد فعال در شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: دو اصل برای تأمین نیروهای مسلح برای برقراری امنیت کشور (حرفه‌ای – مردمی) وجود دارد که کشورهای مختلف با توجه به شرایط‌شان و تمهیدات، منابع مالی، وضعیت سوق‌الجیشی و غیره یکی از این دو مدل را انتخاب می‌کنند.

او افزود: جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر نظام‌وظیفه مدل نظام تامین مردمی را انتخاب کرده است.

سردار کمالی با بیان اینکه نیروهای مسلح ۵۰ درصد نیروهای خود را از سربازان وظیفه تأمین می‌کند، گفت: این می‌تواند به اقتصاد کشور و منابع دفاعی کمک کند.

رییس اداره سرمایه انسانی ستاد کل نیروهای مسلح خاطرنشان کرد: در اجرای اصل ۱۴۷ قانون اساسی، نیروهای مسلح می‌توانند در زمان صلح در راستای تولید، آموزش، بهداشت، تحقیقات، محرومیت‌زدایی به کمک دولت بشتابند. ما بیش‌از ۱۵۰ دستگاه غیرنظامی همکار در این زمینه‌ها داریم.

او با بیان اینکه بیش‌از ۴۰ درصد از کارکنان نظام‌وظیفه وارد نیروهای مسلح می‌شوند، ادامه داد: اکثر این افراد تحصیل‌کرده هستند که با توجه به فناوری‌های جدیدی که وارد شده، اقدامات موثری در راستای به‌کارگیری آن‌ها انجام خواهیم داد.

سردار کمالی خاطرنشان کرد: واگذاری سرباز به دستگاه غیرنظامی و ورود استعدادهای برتر و نخبگان به این دستگاه‌ها، سربازانی که خدمت سربازی را با گذراندن یک پروژه تحقیقاتی طی می‌کنند و فعالیت سربازان در شرکت‌های دانش‌بنیان به‌جای سربازی از مواردی هستند که نظام‌وظیفه از افراد تحصیل‌کرده استفاده کرده است.

رییس اداره سرمایه انسانی ستاد کل نیروهای مسلح افزود: ازاین‌رو تصمیم گرفتیم با معاونت علمی در سه حوزه برای نظام‌وظیفه نخبگان و افراد تحصیل‌کرده همکاری کنیم. یکی از این موارد سرباز محقق و نخبه‌ای است که بتواند علاوه بر مسایل دولتی به بخش خصوصی وارد شود؛ برای این منظور ۱۰۰ نفر به‌صورت آزمایشی با تایید مقام معظم رهبری انتخاب‌شده‌اند؛ در این زمینه بنیاد ملی نخبگان ضرورت اجرایی در نظر گرفته است.

وی تصریح کرد: از دیگر موضوعات همکاری با معاونت علمی در خصوص نظام‌وظیفه نخبگان این است که مشمولین تحصیل‌کرده (که مدرک لازم را دارند ولی تخصصی ندارند) می‌توانند در شرکت‌های دانش‌بنیان فعالیت کنند؛ برای این منظور در سال ۹۷، دو هزار نفر به‌صورت آزمایشی در شرکت‌های دانش‌بنیان فعالیت می‌کنند.

به گفته او این می‌تواند به شرکت‌های دانش‌بنیان کمک کند و سبب اشتغال‌زایی سربازان شود و از سوی دیگر توانمندی تخصصی آنان نیز افزایش می‌یابد.

سردار کمالی در خصوص سومین محور همکاری ستاد نیروهای مسلح با معاونت علمی در خصوص نظام‌وظیفه گفت: تعدادی از افراد تحصیل‌کرده به شرکت‌ها برای ارایه خدمت خواهند رفت؛ برای این منظور ۵۰۰ نفر به‌صورت آزمایشی با اجازه مقام معظم رهبری به این موضوع ورود پیدا کرده‌اند تا در رأس مهارت‌آموزی و اشتغال فعالیت کنند.

وی در خصوص ایرانیان مقیم خارج از کشور گفت: طبق قانون ایرانیانی که در خارج از کشور حداقل سه سال اقامت داشته باشند و سالی دو بار حداکثر در ایران تردد کنند مشمولان طرح نظام‌وظیفه سربازی خواهند شد.

به گفته سردار کمالی کارشناسان ارشد و بالاتر که در خارج از کشور هستند بنا به دعوت وزارتخانه‌ها برای انجام مقاله، ارایه تدریس، میزگرد و غیره می‌توانند حضور داشته باشند و از این قانون بهره‌مند شوند. همچنین آن‌هایی که وارد کشور می‌شوند تفاوتی بین داخل و خارج وجود ندارد و همه می‌توانند از قانونی که برای افراد داخل کشور است، استفاده کنند.

سردار کمالی در خصوص حقوق این افراد تصریح کرد: افرادی که در این دوره‌ها حضور می‌یابند حقوق سربازی دریافت می‌کنند که سازمان نظام‌وظیفه می‌تواند برای برخی از افراد تشویقی و جایزه نیز در نظر بگیرد.