شرکت‌های دانش‌بنیان از پرداخت مالیات ۴ درصد علی‌الحساب بر واردات معاف می‌شوند
طبق توافقات صورت گرفته میان معاونت علمی و گمرک جمهوری اسلامی ایران

شرکت‌های دانش‌بنیان از پرداخت مالیات ۴ درصد علی‌الحساب بر واردات معاف می‌شوند

با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، کلیه شرکت‌های دانش‌بنیان مورد تایید کارگروه ارزیابی و تشخیص شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان، می‌توانند در صورت ثبت‌نام و مراجعه در سامانه مدیریت کالا از پرداخت ۴ درصد مالیات علی‌الحساب به واردات معاف شوند.

شرکت‌های دانش‌بنیان تنها در صورت مراجعه و ثبت‌نام در این سامانه، از پرداخت مالیات ۴ درصد علی‌الحساب بر واردات معاف می‌شوند. روند ثبت‌نام در این سامانه به این صورت است که شرکت‌ها می‌توانند با انتخاب گزینه ثبت‌نام تولیدی، در بخش اطلاعات پروانه و درصورتی‌که دارای پروانه بهره‌برداری از یکی از وزارتخانه‌های صنعت، جهاد کشاورزی و بهداشت نیستند، با انتخاب گزینه شرکت دانش‌بنیان و واردکردن شناسه ملی در بخش شماره پروانه اقدام به ثبت‌نام کنند و از پرداخت مالیات ۴ درصد علی‌الحساب بر واردات معاف شوند.

تسهیلات دیگری که شرکت‌های دانش‌بنیان با ثبت‌نام در این سامانه از آن بهره‌مند می‌شوند، شامل تسهیل ورود کالا در مسیرهای سبز و امکان اظهار قبل از ورود، کیل مصرف و استرداد پروانه وارداتی، تسهیل انجام تشریفات گمرکی برای تولیدی‌های مستقر در مناطق آزاد و ویژه، همچنین تسهیل در جابجایی کالا با صدور پته خروجی از انبار تولیدی جهت استعلام نیروهای انتظامی است.

همچنین برقراری ارتباط موثر بین جامعه دانشگاهی و صنعتی در راستای کمک به نیازهای شرکت‌های تولیدی و بهبود فضای کسب‌وکار شرکت‌های تولیدی با بهره‌وری از زیرسامانه بازار به‌منظور معرفی کالای ایرانی به کشورهای دیگر، از دیگر تسهیلاتی است که کلیه شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند ذیل قرارداد ذکرشده از آن بهره‌مند شوند.