fa-IR
نشست وزیر بهداشت با استارت‌آپ‌های حوزه سلامت برگزار شد
وزارت بهداشت در چه زمینه‌هایی می‌تواند به استارت‌آپ‌های حوزه سلامت کمک کند؟

نشست وزیر بهداشت با استارت‌آپ‌های حوزه سلامت برگزار شد

سید حسن هاشمی، وزیر بهداشت و درمان با مدیران ۱۵ استارت‌آپ در حوزه سلامت دیجیتال دیدار و گفت‌وگو کرد. در این نشست مدیران ۸ استارت‌آپ‌ توانستند چنددقیقه‌ای درباره دغدغه‌ها، نیازها و درخواست‌هایشان با وزیر بهداشت صحبت کنند؛ صحبت‌هایی که باید پیش از برگزاری جلسه، تاییدیه طرح کردن آن را دریافت می‌کردند. آن‌ها در رابطه با تعرفه‌ها، دسترسی به سامانه‌های وزارت بهداشت، منتورینگ و سرمایه‌گذاری مسایلی را با وزیر مطرح کردند. ازجمله استارت‌آپ‌های حاضر در این نشست می‌توان به استارت‌آپ‌های «دکتر من، هاسپیتل، زوپ، فول‌فکر، ابر سلامت، توانیتو، نبض، شفاجو، اِی زی سنس و تله طب و دونیت» اشاره کرد.

 

نقد وزیر بهداشت بر وزارتخانه‌اش

وزیر بهداشت پس از صحبت مدیران استارت‌آپ‌ها با اشاره به اینکه تصور می‌کرده وضعیت استارت‌آپ‌های سلامت ازآنچه می‌بیند بهتر باشد، این موضوع را نقدی بر وزارت بهداشت دانست.

او گفت: بخشی از سفارش‌های استارت‌آپ‌های حوزه سلامت باید از سوی وزارت بهداشت باشد و چون در حوزه‌های مختلف به‌شدت تعصب بر روی عدم ورود افراد غیر صنف وجود دارد، ممکن است همراهی و همکاری با مدیران و فعالان استارت‌آپ‌ها، در حد انتظار نباشد. لذا این نقد، بر وزارت بهداشت وارد است و زمان و مطالبه عمومی در آینده می‌تواند این مشکلات را برطرف کند.

هاشمی گفت: «حدود ۸۰ درصد از عوامل موثر بر نظام سلامت، در اختیار وزارت بهداشت نیست و سایر دستگاه‌ها و نهادها نقش موثری در این زمینه دارند. اما در برخی موارد، باور به تولیت وزارت بهداشت، ممکن است مانع از فرصت‌سازی مناسب برای رشد و تقویت استارت‌آپ‌های حوزه سلامت شود.»

 

تا زمانی که وزارت بهداشت سراغ استارت‌آپ‌ها نیاید، نیازی به مجوز نیست

دکتر سید محمود تارا، رییس دفتر مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت در این نشست خطاب به مدیران استارت‌آپ‌ها گفت تا زمانی که برای اعطای مجوز خودمان سراغتان نیامده‌ایم، شما نیازی به مراجعه به ما ندارید.

در این جلسه گفته شد درصورتی‌که مدیران استارت‌آپ‌ها جایی احساس کردند به آیین‌نامه‌ یا چارچوب خاصی در حوزه سلامت نیاز دارند، آن‌ها را تدوین و به وزارت بهداشت پیشنهاد دهند تا با همراهی وزارت بهداشت بتوانند گام بردارند. همچنین مقرر شد برگزاری جلسات مشترک بین استارت‌آپ‌های حوزه سلامت، وزارت بهداشت و سازمان‌های ذی‌ربط ادامه پیدا کند تا با همراهی و همفکری بتوانند راه‌حل مشکلات استارت‌آپ‌ها را پیدا کنند.

 

وزارت بهداشت در چه زمینه‌هایی می‌تواند به استارت‌آپ‌های حوزه سلامت کمک کند؟

برخی از کارشناسان این حوزه معتقدند وزارت بهداشت می‌تواند در این زمینه‌ها به صاحبان استارت‌آپ‌ها در حوزه سلامت دیجیتال کمک کند:

– توسعه مشوق‌های مالیاتی

– کمک به توسعه مدل‌های تامین مالی و تسهیل در مدل‌های جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی مستقیم FDI

– توسعه برخی سیاست‌های حمایتی از طریق تدوین برنامه‌های مشترک و تفاهم‌نامه‌های بین بخشی با دستگاه‌هایی مانند معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وزارت ارتباطات، وزارت صمت، وزارت اقتصاد، وزارت کشور (شهرداری‌ها)، شورای عالی و مرکز ملی فضای مجازی و …

-کمک به رفع چالش‌های بین استارت‌آپ‌ها و برخی مراجع مانند قوه قضاییه، شهرداری‌ها، امور مالیاتی، تامین اجتماعی، نهادهای انتظامی و …

– کمک به توسعه رقابت‌پذیری استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های نوآور سلامت دیجیتال از طریق توسعه محیط مقرراتی

– ایجاد تسهیلات در دسترسی‌ به زیرساخت‌های موجود مانند شبکه ملی اطلاعات، زیرساخت‌های مخابراتی و …

– تسهیل در دسترسی به خدمات اپراتورهای مخابراتی ثابت و همراه برای توزیع خدمات حوزه سلامت دیجیتال (تسهیل در تعرفه‌ها و دسترسی ارزان به شبکه و رفع انحصارهای احتمالی)

– پشتیبانی وزارت بهداشت از سرمایه‌گذاران سلامت دیجیتال که می‌تواند باعث اقبال متولیان اصلی درمان و سرمایه‌گذارانی از درون حوزه سلامت و درمان و دارو، به نوآوری‌های سلامت دیجیتال شود.

– دسترسی کنترل‌شده به داده‌ها و سامانه‌های حوزه سلامت، درمان، دارو و بیمه سلامت. تدوین قواعد، ضوابط و روش‌هایی به‌منظور تامین و تضمین ملاحظات این دسترسی‌ها، مانند رعایت حریم شخصی و امنیت شبکه و داده‌ها به سهولت مقدور است.

– همفکری با استارت‌آپ‌های سلامت دیجیتال در تعیین اولویت‌های تحقیقاتی پژوهشگاه‌ها، دانشگاه‌های علوم پزشکی و سایر ارگان‌های وابسته به وزارت بهداشت

– دسترسی به منابع R&D، مطالعات و پژوهش‌های انجام‌شده در مراکز تحقیقاتی و دانشگاه‌های علوم پزشکی

– تشکیل کارگروه نوآوری‌های سلامت دیجیتال از سوی استارت‌آپ‌ها که می‌تواند نقش اتاق فکر وزارت بهداشت را در این حوزه ایفا کند؛ ازجمله همفکری در تدوین سند تحول دیجیتال در حوزه سلامت.

– تسهیل و مساعدت‌ در تعاملات منطقه‌ای و بین‌المللی

 

این نشست با همت معاونت اجتماعی وزارت بهداشت (دکتر سید محمدهادی ایازی) و با حضور معاونت برنامه‌ریزی راهبردی و هماهنگی وزارت بهداشت (دکتر علی‌اکبر حقدوست)، رییس دفتر مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت (دکتر سید محمود تارا)، مشاور وزیر و دبیر ستاد امور کارآفرینی و اشتغال (محمد میرزابیگی)، معاون آموزشی وزارت بهداشت (دکتر باقر لاریجانی) و دبیر اتحادیه کشوری کسب‌وکارهای مجازی برگزار شد (رضا الفت‌نسب) برگزار شد.