fa-IR
کمیته ویژه برای بررسی مشکلات ارزی فاوا تشکیل شد

کمیته ویژه برای بررسی مشکلات ارزی فاوا تشکیل شد

جلسه کمیسیون  ICT اتاق بازرگانی با حضور «نصراله جهانگرد» معاون نوآوری وزیر ارتباطات و نمایندگانی از سازمان توسعه تجارت، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اعضای کمیسیون و فعالان بخش خصوصی حوزه فاوا برگزار شد.

در این جلسه «محمدرضا طلایی» رییس کمیسیون فاوا اتاق بازرگانی ایران در خصوص بحران‌های موجود برای فعالان حوزه فاوا به دلیل نرخ ارز و نحوه انتقال آن گفت: بانک مرکزی با ارایه و طرح سامانه‌های مختلف می‌خواهد قیمت ارز را کنترل کند، اما همچنان صادرکنندگان و واردکنندگان حوزه فاوا با مشکلات فراوانی در این خصوص روبه‌رو هستند.  

او ادامه داد: در حوزه فاوا لااقل تاکنون اخباری منتشر نشده که نشان دهد قرار است برای حل مشکلات ارزی فعالان این حوزه اقدام ویژه‌ای انجام شود. خصوصا در بخش سخت‌افزاری شاهد خواب اجناس در گمرک و تحمیل هزینه‌های اضافی به واردکنندگان هستیم. لذا پیشنهاد می‌کنم در حوزه ICT نیز یک کمیته ویژه برای آشنایی وزارتخانه‌های مربوطه تشکیل شود تا دغدغه‌های حوزه فاوا با صدای بلندتری منتقل شوند.

او افزود: کمیسیون ICT اتاق بازرگانی ایران این قابلیت را دارد که با تعامل با وزارت ارتباطات اقدامی را برای رفع این مشکلات به انجام برساند. همچنین کمیسیون فاوا اتاق بازرگانی درزمینهٔ استارت‌آپ‌ها نیز آمادگی همکاری با وزارت ارتباطات را دارد.

طلایی گفت: سال گذشته ما در کمیسیون ICT اتاق بازرگانی ۶ طرح را برای بررسی نقش ICT در اقتصاد ایران ارایه کردیم که قرار شد با هماهنگی اتاق، همایشی برای معرفی نقش ICT در اقتصاد ایران برگزار کنیم. همچنین برای معرفی فاوا به سایر تشکل‌های اتاق نیز دوره‌های آموزشی گذاشته شده است. درزمینهٔ ورود استارت‎آپ‎ها به بازارهای جهانی هم سال گذشته و هم امسال اقداماتی انجام شده و امسال برای حضور ۲۷ مجموعه در نمایشگاه جیتکس اقداماتی انجام صورت گرفته است و سعی کرده‌ایم با محوریت اتاق در نمایشگاه جیتکس حضور داشته باشیم.

 

 بازار فاوا در حال دگردیسی

در ادامه این جلسه نصراله جهانگرد با بیان مشکل تعدد مجوزها در کشور گفت: بیشترین تعداد مجوزها مربوط به مجوزهای حوزه کسب‌وکار است. همچنین برای تولید داخل و صادرات چیدمان لازم صورت نگرفته است اما اگر قصد واردات وجود داشته باشد مشکل خاصی وجود ندارد که این امر مطلوب نیست. 

او افزود: در حال حاضر بازار دارد دگردیسی کامل می‌کند و این امر در اندازه‌های تولید تاثیر عمیقی داشته و شکاف توان تولید بسیار بالا است. برای مثال در بازار ICT اگرچه شاید حدود سه میلیون گوشی وارد می‌شود اما مشخص نیست سهم بازار ایران را چه کسی کنترل می‌کند. در خیلی کشورها رجیستریشن از طریق باندلینگ انجام می‌شود چرا که وقتی باندلینگ باشد می‌توان میزان واردات و سهم تولید داخل را کنترل کرد اما ما این مدل را نداریم. بنابراین رگولیشن منطقی در سهم بازار نمی‌شود هرچند شاید رجیستری از منظر دولت باعث افزایش درآمد شده باشد اما گام بعدی باید باندلینگ باشد و باید مسایلی همچون امکان نصب اپ‌های ایرانی روی گوشی‌ها دیده شود.

جهانگرد ادامه داد: دگردیسی بازار فاوا پیش روی ما است و اگر تا پیش‌ازاین سهم سخت‌افزار در بازار بیشتر بوده، امروز سهم نرم‌افزار در حال پیشی گرفتن است. از سوی دیگر نباید فراموش کرد فارغ از مجادله بین‌المللی که بر بازار ایران اثر می‌گذارد درزمینهٔ مالیات، مجوزها و موارد دیگر نیز مشکلاتی وجود دارد که امیدواریم این مشکلات احصا شده و در حل آن‌ها مشارکت داشته باشیم.

جهانگرد با بیان موفقیت‌های حوزه دیتا در کشور گفت: وقتی منابع بودجه‌ای دولت محدود می‌شود حوزه کسب‌وکار هم افول می‌کند اما پلت فرم دیتا باعث شده که این حوزه تا حدودی مستقل عمل کند لذا بهتر است تا حد ممکن دولت در این حوزه ورود نکند.

او همچنین موافقت خود را با طرح ریاست کمیسیون فاوا اتاق بازرگانی برای تشکیل کمیته‌ای جهت بررسی مسایل ارزی حوزه فاوا ابراز داشت.

جهانگرد درزمینه ارایه تسهیلات نیز خاطرنشان ساخت: در حال حاضر برای ارزیابی استارت‎آپ‎ها و SMD ها قرار شده که پس از انجام بررسی تسهیلات لازم را ارایه دهیم. همچنین نرخ بهره برای تحقیق و توسعه همواره کمتر در نظر گرفته می‌شود و در خصوص وام‌های که می‌دهیم نیز نرخ بهره در استان‌ها ۲ درصد پایین‌تر از تهران است. توجه داشته باشید ما نام تمام گیرندگان وام‌ها را در سایتمان می‌آوریم و از این حیث کاملا شفاف عمل می‌کنیم.

معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان مشکلات تولیدکنندگان فاوا اضافه کرد: خیلی از شرکت‌ها هستند که باوجود تولید و داشتن کیفیت مناسب به دلیل وجود نمونه‌های خارجی تمایلی برای خرید محصولاتشان وجود ندارد که درصدد حل این مشکل هستیم. علاوه بر این در مساله حمایت از تولید در کارهای های‌تک هم در بخش تحقیق و توسعه و هم تولید و خرید کمک می‌کنیم. از سوی دیگر درزمینهٔ صادرات نیز برنامه‌های حمایتی را در نظر گرفته‌ایم و قصد داریم هزینه شرکت در نمایشگاه‌ها و همایش‌ها را تا حد ممکن پایین بیاوریم.

جهانگرد در خاتمه گفت: تصور می‌کنم مجموعه کمیسیون ICT اتاق بازرگانی ایران فرصت طلایی و خوبی را ایجاد کرده و می‌تواند فاوا را در شاخه‌های مختلف اقتصادی جا بیندازد. در دنیا مرسوم است اگر حدود ۴۰ درصد یک صنعت دیجیتال شد می‌گویند آن صنعت دیجیتال شده و به نظرم کمیسیون ICT می‌تواند صنایع مختلف کشور را با فاوا و دیجیتالی شدن آشنا کند. لذا از آنجایی که یکی از جاهایی که می‌تواند صنایع مختلف را با ICT آشنا کند اتاق بازرگانی است ما در این زمینه آمادگی هر نوع همکاری را داریم.

 

 مقاومت سازمان تنظیم در برابر مقررات زدایی

در بخش دیگری از این جلسه، «مظفر علیخانی» معاون خدمات فنی و بازرگانی اتاق ایران با اعلام اینکه در کشور بیش‌از هفت هزار قانون داریم که بسیاری از این قوانین مربوط به فضای کسب‌وکار است گفت: در هیات مقررات زدایی در این ۶ سالی که از فعالیت دولت می‌گذرد ما موفق نشده‌ایم که هیچ مجوزی را از بیش‌از دو هزار مجوز موجود لغو کنیم و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی هم مقاومت بالایی در برابر مقررات زدایی داشته است. لذا از دولت که شعار شفافیت و تدبیر دارد خواهش دارم که به رفع موانع برای بخش خصوصی توجه کند.

علیخانی افزود: از سوی دیگر در حوزه تولید قیمت تمام‌شده به دلیل چالش‌های موجود بسیار بالا است و در خصوص مشوق‌ها و حمایت‌های مالی نیز برخی می‌توانند از تمام خدمات بهره‌مند شوند و برخی مورد حمایت صندوق‌های حمایتی موجود قرار نمی‌گیرند.

معاون خدمات فنی و بازرگانی اتاق ایران در خصوص مشکلات ارزی نیز گفت: واقعیت این است که سیاست‌های ناصواب ارزی کشور باعث شده که بخش خصوصی پاک دست از گود خارج شده و برخی افراد سودجو وارد عرصه شوند و مسایلی مثل ارز ۴۲۰۰ تومانی رانتی و هک سایت پیش بیاید. همچنین نباید فراموش کرد ارز برای مواد اولیه که لازمه تولید است اختصاص نیافته و خواهش ما این است که همه تصمیم گیران در یک هم‌افزایی به حل مشکلات موجود کمک کند.