PAINTECH مهم ترین طرح حمایتی از فین‌تک هاست

PAINTECH مهم ترین طرح حمایتی از فین‌تک هاست

«حمیدرضا نورصالحی» مشاور و طراح سیستم‌های پیشرفته علم و فناوری، بابیان اینکه عده‌ای می‌گویند شرکت‌های پرداخت (PSP)، انحصارگری ایجاد کرده و از این طریق مانع رشد فین‌تک‌ها شده‌اند، گفت: چگونه ممکن است باوجود ۱۲ شرکت پرداخت، انحصار ایجاد شود؟ عده‌ای مجوزهای لازم را گرفته و مشغول به کار در PSP ها هستند و این رویکرد انحصار نیست.

او در پاسخ به این سوال که آیا درست است که شرکت‌های پرداخت تا زمانی که یک فین‌تک سوددهی نداشته باشد از آن حمایت نمی‌کنند، اظهار داشت: شاید برخی شرکت‌های بزرگ دولتی چنین کاری انجام دهند، اما باید گفت هم‌اکنون یکی از مهم‌ترین طرح‌های حمایتی از فین‌تک‌ها از سوی یک شرکت پرداخت و تحت عنوان طرح PAINTECH در حال اجرایی شدن است.

نورصالحی بابیان این‌که «ایران کیش» به‌عنوان یکی از این شرکت‌های پرداخت طرح PAINTECH را در راستای ریشه‌یابی درد فناوری و فین‌تک‌ها دنبال می‌کند، گفت: این در حالی است که پیش‌تر نیز حمایت‌های جسته‌وگریخته‌ای از استارت‌آپ‌ها و فین‌تک‌ها از طریق این شرکت‌ها صورت گرفته است ولی هم‌اکنون بهترین کاری که در این زمینه رخ‌داده، ایجاد ساختاری است تا از طریق آن امکاناتی را در اختیار فین‌تک‌ها قرار دهیم و این موضوعی است که توسط PAINTECH تحقق بخشیده می‌شود.

او بابیان اینکه PAINTECH اتفاقی است که به‌مرور تبدیل به یک فریم‌ورک، یک ساختمان و چارچوب کاری می‌شود اظهار داشت: علاوه بر PAINTECH یکی از مواردی که از سال ۹۵ آغاز شده است، تحقیقات کنجکاوی محور در ایران کیش است موضوعی که پیش‌ازاین در شبکه بانکی و صنعت ایران وجود نداشته است.

نورصالحی اظهار داشت: تحقیقات کنجکاوی محور که در دنیا به نام Blue Skies Research از آن یاد می‌شود، به این شکل است که شرکت پرداخت یادشده از شما به‌عنوان یک پژوهشگر حمایت مالی می‌کند تا شما به کنجکاوی بپردازید و درواقع هیچ صورت‌مسئله‌ای برای پژوهشگر تعیین نمی‌شود.


شرکتی که در ضرر با یک استارت‌آپ شریک می‌شود چگونه می‌تواند انحصارطلب باشد؟

او ادامه می‌دهد: شما در این مسیر بارها و بارها ممکن است شکست بخورید یا مسئله در میانه مسیر جذابیت خود را از دست بدهد و آن را رها کنید. ولی در این میان آنچه اهمیت دارد قطعات متعدد و پی‌درپی پازل‌های فناوری است که در حین کنجکاوی در کنار هم ساخته شده و به یک زنجیره از دانش تبدیل می‌شوند.

نورصالحی ادامه داد: اگر کار به نتیجه رسید آن موقع وارد همکاری با این شرکت می‌شوید، اگر هم به نتیجه نرسید، حمایت آزمایشگاهی از شما ادامه پیدا می‌کند؛ با این استدلال که اگر فین‌تکی در مسیرش نتیجه نگرفت، می‌تواند با این بستر راه‌های نرسیدن به جواب را پیدا کرده و در ایده پردازی بعدی مسیر کوتاه‌تری را طی کند.

او یادآور شد: این بدان معناست که در کشور، شرکت‌های پرداختی وجود دارند که هیچ‌گاه به استارت‌آپ‌ها نگفته‌اند اول برای خودتان کارکنید و هر وقت به محصول خوبی رسیدید برای ما کار کنید. بلکه این شرکت در ضرر فین‌تک‌ها هم شریک است. شرکتی که در ضرر با یک استارت‌آپ شریک می‌شود چگونه می‌تواند انحصارطلب باشد؟

این کارشناس فناوری اطلاعات ادامه می‌دهد: چگونه عده‌ای این‌گونه برداشت می‌کنند که شرکت‌های پرداخت در همکاری با فین‌تک‌ها تنها به نفع خودشان می‌اندیشند، حداقل از چیزهایی که درباره PAINTECH و یا تحقیقات کنجکاوی محور در یکی از شرکت‌های پرداخت شنیده شود این‌گونه می‌توان متوجه شد که اتفاقا گاهی PSP ها باهدف حمایت از فین‌تک، نفع خودشان را در مرحله آخر می‌بینند.

نور صالحی اضافه کرد: اینکه بعضی می‌خواهند بگوید شرکت‌های پرداخت در مقابل فین‌تک‌ها قرارگرفته‌اند، شوکه کننده است. این در حالی است که یک شرکت پرداخت مطابق قانونی که شاپرک تعیین کرده است به کسی می‌تواند درگاه پرداخت اینترنتی بدهد که الزاما نماد الکترونیکی داشته باشد.

او افزود: یعنی اگر بازار درگاه‌های اینترنتی ایران را ۱۰۰ درصد فرض کنیم، دارندگان نماد چیزی نزدیک به ۳۰ درصد هستند؛ این در حالی است که فین‌تک‌ها اجازه دارند به هرکسی درگاه بدهند چه نماد داشته باشند چه نه. اکنون در این ماجرا پرسش اینجاست که آیا این PSP ها هستند که انحصار دارند؟