برگزاری رویداد شناسایی و توانمندسازی کسب‌وکارهای فضاپایه / راه‌اندازی برنامه تعامل با استارت‌آپ‌ها
دستیار رییس سازمان فضایی ایران خبر داد:

برگزاری رویداد شناسایی و توانمندسازی کسب‌وکارهای فضاپایه / راه‌اندازی برنامه تعامل با استارت‌آپ‌ها

دکتر شبنم یزدانی، دستیار رییس سازمان فضایی ایران در توسعه کسب‌وکارهای فضاپایه ضمن تاکید بر اهمیت ایجاد و توسعه کسب‌وکارهای نوین در حوزه فضایی کشور گفت: سازمان فضایی ایران قصد دارد به‌منظور توسعه کسب‌وکارهای فضاپایه و ترویج استفاده از خدمات و محصولات فضایی در زندگی روزمره، رویداد استارت‌آپی در حوزه فضایی برگزار کند.

او ادامه داد: زیرساخت‌های ماهواره‌ای سال‌هاست که در جهت بهبود کیفیت زندگی بشر مورداستفاده قرار می‌گیرند و ماهواره‌های ناوبری امروزه به یکی از ارکان اساسی مسیریابی تبدیل شده‌اند، ماهواره‌های مخابراتی شالوده بسیاری از ارتباطات صوتی و تصویری را تشکیل می‌دهند و با بهره‌برداری از ظرفیت ماهواره‌های سنجش‌ازدور و پردازش‌های مختلف تصاویر دریافتی از این ماهواره‌ها، ارزش‌افزوده بالایی خلق می‌شود.

یزدانی ظرفیت موجود در کشور را در این زمینه مناسب ارزیابی کرد و گفت: داده‌های ماهواره‌ای و همچنین فناوری فضایی موجود در کشور، این قابلیت را دارند تا توسط نوآوران و متخصصان مورداستفاده قرارگرفته و به یک کسب‌وکار با انواع مشتریان دولتی، خصوصی و عمومی تبدیل شوند؛ درنتیجه سازمان فضایی ایران در راستای تحقق سیاست‌های دولت برای توسعه کسب‌وکارها و اشتغال‌زایی تصمیم به برگزاری رویداد شناسایی و توانمندسازی کسب‌وکارهای فضاپایه گرفته است.

او در ادامه افزود: راه‌اندازی برنامه تعامل با استارت‌آپ‌ها زیر نظر سازمان فضایی ایران علاوه بر ایجاد تحرک و امید در بین دانشجویان و فارغ‌التحصیلان این رشته و ایجاد فرصت‌های کارآفرینی و اشتغال در بخش خصوصی این حوزه، به تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و اقتصاد دانش‌بنیان نیز کمک شایانی خواهد نمود و خروجی این تعامل، می‌تواند به تاسیس استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان نوپا با قابلیت رشد سریع و جذب سرمایه در حوزه فضایی و درآمدزایی مناسب برای همکاری با سازمان‌های بزرگ و حتی بین‌المللی منجر شود.

دکتر یزدانی خاطرنشان کرد: اولین رویداد سازمان فضایی ایران در ۲۱ شهریورماه ۱۳۹۷ برگزار خواهد شد و در این رویداد سلسله مطالبی از کاربردهای فضایی و ارزش‌های افزوده آن در حوزه‌های مختلف مانند کشاورزی، محیط‌زیست، مدیریت بحران، حمل‌ونقل شهری و ریلی، خدمات شهری، نفت و گاز، هواشناسی و ... ارائه می‌شود.
او ادامه داد: ایده‌های بسیار متنوعی برای شروع یک استارت‌آپ در قالب هر یک از این حوزه‌ها با استفاده از داده‌های ماهواره‌ای وجود دارد که در روز رویداد در اختیار شرکت‌کنندگان و علاقه‌مندان قرار می‌گیرد، درعین‌حال در حال هماهنگی ظرفیت‌های موجود در کشور برای توسعه یک استارت‌آپ برای خدمت‌رسانی به قشر کارآفرین حاضر در این رویداد هستیم. به‌واسطه این رویداد سیاست‌های مشتریان دولتی و سازمان‌های حمایت‌کننده از کسب‌وکارهای نوپا به همراه نیازها و سرفصل‌های قابل سرمایه‌گذاری در اختیار عموم قرار خواهد گرفت.
مشاور رییس سازمان فضایی ایران به دیگر رویدادهای آینده در حوزه فضایی اشاره کرد و گفت: رویداد بعدی در تاریخ ۱۵ تا ۱۸ مهرماه و هم‌زمان با هفته جهانی فضا برگزار می‌شود و در این رویداد تیم‌ها و ایده‌هایی که از قبل در سلسله رویدادهای سازمان فضایی ایران ثبت‌نام کرده‌اند، در یک رقابت استارت‌آپی توانمندی خود در تجاری‌سازی و رقابت در دنیای کسب‌وکار را محک خواهند زد که امید است حداقل ۱۰ ایده یا استارت‌آپ، موفق به حضور در این مسابقه شوند که در پایان این مسابقه استارت‌آپی، تیم‌های برتر فرصت ارائه ایده‌ها و محصولات خود به سرمایه‌گذاران و مشتریان بالقوه و بالفعل را خواهند داشت.
او در پایان اظهار امیدواری کرد به‌واسطه سلسله رویدادهای ترویجی و فرهنگ‌سازی، هیجان استفاده از خدمات و فناوری فضایی در سطح جامعه ایجاد شود و افزود: این مهم بدون همکاری و مهم‌تر از آن همدلی بدنه اصلی تشکیل‌دهنده جامعه فضایی کشور امکان‌پذیر نخواهد بود. محبوب کردن فضا و بهره‌برداری اقتصادی از آن، تلاش تک‌تک مخاطبین این رویداد از برگزارکنندگان گرفته تا شرکت‌کنندگان را می‌طلبد.