fa-IR
نقشاپ، بستری برای معرفی تمامی عناصر اکوسیستم استارت‌آپی
با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری راه‌اندازی می‌شود

نقشاپ، بستری برای معرفی تمامی عناصر اکوسیستم استارت‌آپی

به‌منظور ایجاد بستری تعاملی برای معرفی عناصر فعال در زیست‌بوم کارآفرینی ایران، امکان تعامل دوسویه میان شرکت‌های دانش‌بنیان و نهادهای خصوصی و دولتی فراهم می‌شود.

جامعه شرکت‌های دانش‌بنیان که شامل طیف وسیعی از شرکت‌های توانمند داخلی است، بازار هدف قابل‌توجهی برای شرکت‌های ارایه‌دهنده خدمات تخصصی محسوب می‌شود. از طرفی شرکت‌های دانش‌بنیان نیز برای توسعه کسب‌وکار خود، نیاز به دریافت این خدمات دارند، تا بتوانند بر فعالیت‌های اصلی خود تمرکز کنند. طی هماهنگی‌های صورت گرفته، از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، امکان اطلاع‌رسانی این خدمات از طریق «سامانه نقشاپ» فراهم‌شده است و شرکت‌های متقاضی می‌توانند تقاضای خود را به نقشاپ ارایه دهند.

در این سامانه امکان معرفی استارت‌آپ‌های ایرانی فراهم‌شده است. در این ابزار، استارت‌آپ‌ها ذیل دوازده دسته کلی (فروشگاه‌های اینترنتی، فین‌تک، سبک زندگی، ابزارها و سرویس‌ها، فناوری‌های پیشرفته، رسانه، بازی و دنیای مجازی، آموزش، اطلاعات، شبکه‌های اجتماعی و ارتباطات، سفر و جابه‌جایی و نرم‌افزار) معرفی‌شده است.

همچنین نهادهای خصوصی و دولتی مختلفی می‌توانند به استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان برای رشد و توسعه کمک کنند. عدم آگاهی از وجود این نهادها، می‌تواند هزینه‌های زیادی را به این شرکت‌ها تحمیل کند. از طرفی، معمولاً فعالین صنعتی و بنیان‌گذاران استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان، فرصت کافی برای رصد عناصر فعال در زیست‌بوم کارآفرینی پیرامونشان ندارند. در زیست‌بوم کارآفرینی، این نهادها ذیل هشت دسته (سیاست‌گذاری، تامین مالی، پشتیبانی، نیروی انسانی، بازار، زیرساخت، تحقیق و توسعه و فرهنگ) معرفی‌شده است.

گفتنی است، شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند در هنگام ثبت‌نام در این سامانه، با واردکردن کد daneshbonyan در قسمت شناسه معرف از بیش از ۳۰ درصد تخفیف برخوردار شوند.

 استارت‌آپ‌ها، نهادهای ارایه‌دهنده خدمت تخصصی به استارت‌آپ‌ها، محتوا یا مشاوره‌ای می‌توانند از طریق لینک سایت تقاضای خود را ارایه دهند و یا از خدمات آن استفاده کنند.