راه‌اندازی دولت الکترونیک در GDP تأثیر مستقیم دارد

راه‌اندازی دولت الکترونیک در GDP تأثیر مستقیم دارد

مهندس جهانگرد، رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران با اشاره به گزارش سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گفت: در طی پنج برنامه توسعه که پس از انقلاب اسلامی اجرا شده است، بالاترین میزان پیشرفت مربوط به بخش ارتباطات بوده است. این اتفاق در برنامه ششم نیز پیش‌بینی شده است و انتظار می‌رود حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، حداقل ۱۹٫۵ درصد رشد داشته باشد. همچنین میزان GDP نیز طی این برنامه دو برابر شود و به سهم ۵ تا ۶ درصد از GDP کل برسد. رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران در ادامه با اشاره به ۴ حوزه فعالیت این سازمان، گزارشی از دستاوردها و فعالیت‌های در حال اجرا ارائه کرد. او در توضیح تأثیر راه‌اندازی دولت الکترونیک به اطلاعات جالبی در مورد کشور بلژیک اشاره کرد. بنابراین اطلاعات، اجرای امور توسط شهروندان در نظام اداری نیازمند ۵ تا ۶۰ دقیقه زمان است و یک شهروند ممکن است از ۱۰ تا ۳۰ بار برای اجرای کار مراجعه داشته باشد. اگر بدترین حالت در نظر گرفته شود در آن کشور ۱٫۵ درصد میزان GDP به همین دلیل اتلاف خواهد شد. اگر بتوان با مقداری کاهش تعداد دفعات مراجعه را به ۲۰ بار و زمان صرف شده را به ۳۰ دقیق کاهش داد معادل ۱ درصد GDP کشور صرفه‌جویی خواهد شد. در کشور بلژیک تنها ۰٫۵ درصد بهینه‌سازی می‌تواند بیش از دو میلیارد یورو صرفه‌جویی به دنبال داشته باشد.

مهندس جهانگرد با اشاره به توسعه خدمات دولت الکترونیک و افزایش ارتباط مردم با دستگاه‌های دولتی گفت: با اجرای پروژه‌های توسعه دولت الکترونیک در قالب شبکه ملی اطلاعات، ارتباط دولت‌به‌دولت و خدمات دستگاه‌ها به مردم فراهم می‌شود. همچنین در قالب طرح کارپوشه ملی ایرانیان، برخلاف طرح ایمیل ملی که قرار بود برای خدمات دولت الکترونیک به کار گرفته شود، هر ایرانی می‌تواند با هر ایمیل داخلی، با دستگاه‌های اجرایی و فایل‌های دولتی تماس برقرار کند. او نقش مرکز ملی تبادل اطلاعات GSB را اشتراک‌گذاری خدمات الکترونیکی میان دستگاه‌ها در بستر خدمات شبکه ملی اطلاعات عنوان کرد و گفت: مرکز ملی تبادل اطلاعات (GSB) زیرساخت تعامل یکپارچه، تبادل اطلاعات و خدمات میان دستگاه‌های دولتی و عمومی را ایجاد می‌کند. رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران در ادامه با اشاره به اهداف راه‌اندازی مرکز ملی تبادل اطلاعات گفت: ایجاد بستر تبادل داده و خدمات بین دستگاه‌های اجرایی، زیرساخت استعلام الکترونیکی اطلاعات بین دستگاه‌های اجرایی، انتقال اطلاعات امن و سریع بین سامانه‌های مختلف و تمرکز تبادل اطلاعات در قالب سرویس‌های مختلف در یک بستر واحد از اهداف این مرکز هستند.

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران در ادامه به ارزش‌های متعدد دولت الکترونیک اشاره کرد و گفت: به‌کارگیری سیستم‌های اتوماسیون در نظام اقتصادی-اجتماعی غیر از موضوعاتی مانند شفاف‌سازی و کاهش هزینه‌ها دارای اثر سریع و جدی است. ما این فعالیت‌ها را در ۱۴ خوشه دسته‌بندی کرده‌ایم و این ۱۴ سرور در سوییچ ملی NIX تبادل پایه را انجام می‌دهند تا مانیتورینگ و کنترل هویت و سرویس را در کشور انجام دهیم. این نسخه اولیه است که امروز افتتاح می‌شود و فعالیت حدود ۷۰ دستگاه در آن احصاء شده است.