fa-IR
موانع داخلی برای استارت‌آپ‌ها آسیب‌زننده‌تر از تحریم‌های خارجی است
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در نشست صمیمی با نخبگان بازگشته به کشور مطرح کرد:

موانع داخلی برای استارت‌آپ‌ها آسیب‌زننده‌تر از تحریم‌های خارجی است

سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری در نشست صمیمی با نخبگان ایرانی بازگشته به کشور، مهم‌ترین لازمه تحول کشور را تکیه به توانمندی و خلاقیت جوانان خلاق و تحصیل‌کرده دانست و گفت: «برای شکوفایی خلاقیت جوانان و تبدیل ابتکار به اقتصاد باید محیط کسب‌وکار برای ایجاد کسب‌وکارهای دانش‌بنیان و استارت‌آپی توسط این جوانان فراهم شود».


 دو ابزار مهم استارت‌آپی‌ها برای تحول

او، اعتمادبه‌نفس و انگیزه بالا در کنار عزم جدی را دو ابزار مهم جوانان استارت‌آپی برای تحول فرهنگی و اقتصادی کشور دانست و ادامه داد: «این جوانان علی‌رغم موانع فرهنگی و ساختاری که در فضای کسب‌وکار با آن‌ها دست‌وپنجه نرم می‌کنند، به تلاش خود ادامه می‌دهند و با مشکلاتی نظیر حضور موانع ناشی از ساختارهای سنتی، در مسیر خود ثابت‌قدم هستند».


 نیاز به تحول زیرساختی و فرهنگی نسبت به استارت‌آپی‌ها

معاون علمی فناوری رییس‌جمهوری، موانع و تحریم‌های داخلی فراروی استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان را آسیب‌زننده‌تر از تحریم‌های خارجی دانست و گفت: «باید با یک تحول زیرساختی و فرهنگی و تغییر نوع نگرش نسبت به این جوانان و کسب‌وکارهایشان، مشکلات را از راه آنان برداشته و از ایده‌های جدید حمایت کنیم».

ستاری درباره مشکلاتی نظیر بروکراسی اداری برای نخبگان بازگشته به کشور توضیح داد: «من پیش‌ازاین هم اعلام کردم این نخبگان به کشور بازگشتند تا بتواند محیط کسب‌وکار را ارتقا دهند و این مشکلات وجود دارد و هر تغییری قاعدتا هزینه‌هایی دارد تا ایجاد شود، ولی ما به‌عنوان یک‌نهاد بالادستی پشتیبان این افراد هستیم».


ضرورت حمایت از مساعدسازی محیط کسب‌وکار جوانان

او با اشاره به اهمیت بالای محیط مساعد کسب‌وکار گفت: «محیط مساعد کسب‌وکار اولویتی بالاتر و مهم‌تر از زیرساخت‌های مالی است و مساعد شدن این محیط کسب‌وکار با همدلی جامعه و به کمک نخبگان محقق می‌شود».


جوانان استارت‌آپی، راه‌ورسم تعامل در بازارهای بین‌المللی را می‌دانند

رییس بنیاد ملی نخبگان به تحول‌آفرین بودن نیروی انسانی خلاق و تحصیل‌کرده در ساختارهای سنتی اقتصادی اشاره کرد و ادامه داد: «امروزه نسل جدیدی از جوانان خلاق و کارآفرین وارد میدان اقتصاد شده‌اند که ضمن دانش و مهارت لازم، بافرهنگ کسب‌وکارهای نوآور آشنا هستند و راه و رسم تعامل در بازارهای بین‌المللی را می‌دانند».

ستاری به این شکل بیان کرد: «این افراد با کسب‌وکارهای استارت‌آپی و دانش‌بنیان خود فرهنگ تازه‌ای را به فضای کسب‌وکار کشور وارد کردند و ساختارهای سنتی پیشین را دست‌خوش تحولات جدی می‌سازند».

به گفته ستاری، حمایت از شرکت‌های خلاق، یکی از برنامه‌های مهم معاونت علمی است که امسال روی آن تمرکز جدی شده تا روند فعالیت‌های داخلی به‌خصوص در حوزه شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌ها تسریع شود.


اولویت‌های جدی در جذب نخبگان ایرانی غیر مقیم

رییس بنیاد ملی نخبگان، به برنامه‌های جدی برای تعامل و جذب دانشجویان و فارغ‌التحصیلان ایرانی غیر مقیم اشاره کرد و گفت: «امسال این مسئله به‌طورجدی پیگیری شد و بیش‌از هزار نفر در ۵/۲ سال گذشته به کشور بازگشتند که اکنون در کسب‌وکارهای دانش‌بنیان و استارت‌آپی فعالیت می‌کنند. حضور استارت‌آپ‌ها باعث می‌شود که چنین فرهنگی در کشور ایجاد شود».

نشست صمیمی نخبگان ایرانی بازگشته به کشور با حضور معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری، رییس مرکز تعاملات بین‌المللی فناوری و جمعی از نخبگان و فارغ‌التحصیلان ایرانی در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد.