fa-IR
تحریم‌ها فرصت طلایی استارت‌آپ هاست
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تشریح شرایط فعلی کشور، تحریم‌ها را فرصت طلایی برای توسعه کسب‌وکارهای نوپا عنوان کرد

تحریم‌ها فرصت طلایی استارت‌آپ هاست

محمدجواد آذری جهرمی در جلسه هم‌اندیشی سرمایه‌گذاری‌های خطرپذیر، چالش‌ها و فرصت‌ها که با حضور مدیران صندوق‌های خطرپذیر و فعالان این حوزه برگزار شد، با اشاره به اینکه، راه نجات اقتصاد کشور توجه به تحول دیجیتال است، گفت: تحریم‌ها فرصت بی‌نظیری ایجاد کرده است و با استفاده از این فرصت باید به ارتقای بیشتر حوزه کسب‌وکارهای نو بپردازیم.

وی به مباحثی که تعدادی از حاضران جلسه درباره تحریم‌ها و اثر آن در حوزه کسب‌وکارهای نوپا مطرح کردند، پرداخت و افزود: تحریم‌ها برای کسب‌وکارهای نوپا و استارت‌آپ‌ها فرصت طلایی است تا رشد کنند.

 آذری جهرمی گفت: وضعیت حال حاضر کشور مدیران و دستگاه‌ها را مجبور به حرکت در مسیر تحول دیجیتال می‌کند و کسانی که فهم موقعیت‌شناسی و اقتصادی دارند در چنین شرایطی امیدوار هستند. وی بابیان اینکه بزرگ‌ترین فرصت برای این فضا مهیا شده است، افزود: تحول دیجیتال باید به ارتقای بهره‌وری در حوزه‌های کشاورزی، سلامت، انرژی، آب و برق و خیلی از زیرساخت‌های دیگر، کمک کند.

وزیر ارتباطات به اهمیت ایجاد بازار برای استارت‌آپ‌ها تاکید کرد و گفت: برای ایجاد بازار و برگشت سرمایه استارت‌آپ‌ها، تفاهم‌نامه‌هایی در حوزه کشاورزی، سلامت الکترونیک و انرژی منعقدشده است به توسعه بازار استارت‌آپ‌ها کمک می‌کند.

وی افزود: در این حوزه موانع گذشته پیش روی استارت‌آپ برداشته‌شده است و گامی به جلو رفته‌ایم و مقاومت‌هایی که درگذشته وجود داشت تا حد بسیاری از بین رفته و فرهنگ پذیرش استارت‌آپ‌ها ایجادشده است. آذری جهرمی گفت: بهره‌وری در برنامه ششم توسعه، سند اقتصاد مقاومتی و نظام بودجه‌ریزی سالانه مورد تاکید است و بخش عمده‌ای از این ارتقای بهره‌وری با فعالیت کسب‌وکارهای نوپا به دست می‌آید.

وی، به وظیفه دولت و وزارت ارتباطات درباره رفع موانع پرداخت و گفت: برای رفع موانع مالیاتی، بیمه و زیرساخت‌های حقوقی استارت‌آپ‌ها، در قالب طرح نوآفرین در یک دوره ۳ تا ۵ ساله اقداماتی انجام خواهد شد و این طرح پس از رفع اشکالات آن در مسیر تصویب در دولت قرار دارد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، تامین مالی استارت‌آپ‌ها و کسب‌وکارهای نوپا را وظیفه صندوق‌های خطرپذیر  عنوان کرد و افزود: اما در بسیاری از مناطق دورافتاده و شهرستان‌های کشور خیلی از جوانان خلاق نیاز به منابع مالی اندکی دارند که به دلیل عدم حضور صندوق‌های خطرپذیر و سرمایه‌گذاران، وزارت ارتباطات تامین مالی آن‌ها را بر عهده می‌گیرد ولی با حضور این صندوق‌ها در این مناطق ادامه مسیر به آن‌ها سپرده می‌شود.

وی بابیان این‌که در حال حاضر تمام شهرهای کشور به نسل ۳ و ۴ تلفن همراه مجهز شده است، به مدیران صندوق‌های خطرپذیر توصیه کرد: بستر و زیرساخت فنی این حوزه آماده‌شده و با حضور صندوق‌های خطرپذیر در سطح کشور و تکمیل زیست‌بوم به توسعه کسب‌وکارهای نو پا در این مناطق کمک کنید.

وی با تشبیه استارت‌آپ‌ها و صندوق‌های خطرپذیر به بازیکن و مربی، وظیفه دولت را تهیه زمین مناسب عنوان کرد و افزود: مربی و بازیکن خوب در یک زمین مناسب می‌تواند عملکرد مناسبی داشته باشد و صندوق‌های خطرپذیر در این حوزه به‌عنوان مربی باید اشکالات زمین را بگویند تا ما رفع کنیم.

وی با تاکید به اینکه ایجاد بیش‌از ۱۰۰ هزار شغل در این حوزه در برنامه وزارت ارتباطات است، افزود: توسعه حجم بازار و اشتغال هدف نهایی است که صندوق‌های خطرپذیر باید به‌صورت مشخص نسبت به رسیدن به این اهداف متعهد شوند.