fa-IR
جزییات حمایت از پیام‌رسان‌های داخلی اعلام شد

جزییات حمایت از پیام‌رسان‌های داخلی اعلام شد

رییس هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت با اشاره به عزم و اقدام جدی وزارت ارتباطات از پیام‌رسان‌های داخلی گفت: اعتقادداریم که معضل کنونی پیام‌رسان‌های داخلی بیش‌از مشکلات فنی، مشکل عدم اقناع کاربران در استفاده از این پیام‌رسان‌هاست که وظیفه مشخص و اختصاصی وزارت ارتباطات نیست و دستگاه‌های دیگر باید ورود کنند.

حمید فتاحی با اشاره به سه لایه زیرساخت، خدمات و محتوا در شبکه ملی اطلاعات گفت: مطابق سند تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات مصوب شورای عالی فضای مجازی در بخش زیرساخت، بیشتر وظایفی که بر عهده وزارت ارتباطات بوده انجام پذیرفته و تاکنون سه فاز از تکالیف وزارت ارتباطات به بهره‌برداری رسیده است و تا یک سال و نیم آینده همه پروژه‌های لایه زیرساخت شبکه ملی اطلاعات تکمیل می‌شود.

وی با اشاره به اینکه خدمات شبکه ملی اطلاعات روی لایه زیرساخت جاری می‌شود، افزود: لایه خدمات در شبکه ملی اطلاعات شامل پیام‌رسان‌ها، نقشه، موتور جست‌وجو، ایمیل و دیگر خدمات است که البته غیر از بخش پیام‌رسان‌ها، لایه خدمات سند مشخصی ندارد.

فتاحی بابیان اینکه به دلیل توجه حاکمیت به پیام‌رسان‌های بومی در جلسه ۳۶ تا ۴۰ شورای عالی فضای مجازی درباره الزامات حمایت از پیام‌رسان‌های داخلی، سندی آماده و به تصویب رسید، اظهار کرد: اگر این بخش از لایه خدمات را بتوانیم بومی‌سازی کنیم، آورده‌های اقتصادی و اجتماعی فراوانی چون کمک به حل موضوع اشتغال را به همراه دارد. به‌این‌ترتیب چند پیام‌رسان بومی نیز باعث اشتغال‌زایی و ارزش‌آفرینی می‌شوند و منفعت آن در اختیار متخصصان حوزه فناوری اطلاعات کشور قرار گیرد تا در کنار سرویس‌های خارجی، زیست‌بوم داخلی نیز در کشور ساماندهی شود.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، سند حمایت از پیام‌رسان‌های بومی را دارای تکالیف حمایتی برای نهاد و سازمان‌های مختلف عنوان کرد و ادامه داد: درواقع مطابق این سند از دستگاه‌ها و نهادهای مختلف خواسته‌شده است تا فضا را به نفع پیام‌رسان‌های بومی و به نفع دانش داخلی و نیروی انسانی داخلی تغییر دهند.

رییس هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت، پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی را به دلیل ضرورت خدمات‌دهی بلادرنگ و تمام‌وقت به تعداد کاربران میلیونی، دارای فناوری‌های سطح بالایی دانست و گفت: در سال ۹۰ الی ۹۱ که فعالیت متخصصان داخلی در حوزه ایجاد پیام‌رسان‌های بومی تازه شروع‌شده بود، درمجموع دو تا سه متخصص داخلی در این حوزه بیشتر وجود نداشت اما هم‌اکنون هرکدام از پیام‌رسان‌های داخلی ۷ یا ۸ نفر از متخصصان این حوزه را در اختیاردارند که بیانگر انتقال فناوری در این حوزه است.

وی تکالیف موجود در سند مصوب شورای عالی فضای مجازی درباره حمایت از پیام‌رسان‌های بومی برای ایجاد زیست‌بوم در داخل کشور را معطوف به وزارت ارتباطات، قوه قضاییه، وزارت ارشاد و سازمان صداوسیما دانست و افزود: تکالیف وزارت ارتباطات در حوزه پیام‌رسان‌های بومی در چند دسته مشخص‌شده است که شامل اختصاص وام وجوه اداره شده، ارایه فضای هم‌مکانی (ارایه فضا برای قرار دادن سرور) و در نظر گرفتن پهنای باند داخلی و اینترنت رایگان می‌شود.

فتاحی بابیان اینکه مرکز ملی فضای مجازی بعد از بررسی، پنج پیام‌رسان داخلی را در فاز اول و دو پیام‌رسان بومی دیگر را در فاز دوم برای حمایت به وزارت ارتباطات معرفی کرد، ادامه داد: این پیام‌رسان‌ها شامل سروش، گپ، آی گپ، بله، بیسفون، ویسپی و ایتا به وزارت ارتباطات معرفی‌شده‌اند.

این مقام مسئول اظهار کرد: وزارت ارتباطات با تمام قوت برای حمایت از زیست‌بوم پیام‌رسان‌های داخلی و تولید داخل پای‌کار آمد و وزیر ارتباطات همه دستگاه‌های زیرمجموعه خود را ملزم کردند که کمک شود، به همین دلیل جلسات متعددی برای رفع موانع قانونی ناشی از واگذاری رایگان امکانات به پیام‌رسان‌های داخلی در هیات مدیره زیرساخت برقرار شد و بعد از تصویب موضوع در هیات مدیره، اختصاص پنج میلیارد تومان وام وجوه اداره شده، ارایه ۵۰ گیگابیت بر ثانیه پهنای باند داخلی برای هرکدام از پیام‌رسان‌ها به‌صورت پلکانی ۱۰ گیگابیتی و در نظر گرفتن پنج گیگ اینترنت به‌صورت پله‌های یک گیگی به تصویب رسید که مستلزم آن بود که هریک از پیام‌رسان‌ها درخواست‌های خود را در هر بخش ارایه کنند.

فتاحی با اشاره به عدم اقدام برخی از پیام‌رسان‌ها برای دریافت وام گفت: هریک از پیام‌رسان‌ها بنا بر مصالح و شرایط خود یک یا چند بخش از بسته‌های حمایتی را دریافت و از برخی دیگر صرف‌نظر کرده‌اند.

وی ادامه داد: وام مذکور ابتدا با ضمانت بانکی قابل پرداخت بود ولی به خاطر گلایه پیام‌رسان‌ها و عدم توانایی تهیه ضمانت آن‌ها راحت‌تر کردیم تاجایی‌که با امضای سفته مدیران، با همکاری پست‌بانک وام‌ها پرداخت شد تا به ساده‌ترین شکل حمایت صورت بگیرد.

رییس هیات مدیره شرک زیرساخت با اعلام اینکه تا الان چهار پیام‌رسان بومی وام پنج میلیارد تومانی را دریافت کردند، ادامه داد: البته دو درخواست نیز در مرحله امور اداری برای دریافت وام قرار دارد و اختصاص بقیه امکانات نیز با ثبت درخواست در حال انجام است و خدمات هم‌مکانی اجراشده و با در نظر گرفتن تعرفه ترجیحی، حجم مصرفی کاربران آن‌ها به یک‌سوم کاهش‌یافته است.

فتاحی افزود: ضمن اینکه علاوه بر حمایت‌های مصوب بعضی از نیازمندی‌های حوزه سخت‌افزاری را فارغ از تکالیف مصوب و بر اساس نیاز مبرم پیام‌رسان‌ها با دستور وزیر محترم در اختیارشان قراردادیم که یکی از این خدمات شامل ۵۰ سرور است.

وی بابیان اینکه وزارت ارتباطات در برنامه دارد که انشا الله حمایت‌ها را از پیام‌رسان‌های بومی ادامه دهد، افزود: هم‌اکنون همه تکالیف وزارت ارتباطات انجام‌شده است اما به‌شدت اعتقادداریم که معضل پیام‌رسان‌ها مشکل فنی نیست بلکه مشکل اعتماد و اقبال عمومی کاربران است که وظیفه مشخص و اختصاصی وزارت ارتباطات نیست و دستگاه‌های دیگر باید ورود کنند و وزارت ارتباطات نیز بااینکه وظیفه‌اش نبوده اما کوتاه نیامده و محکم ایستاده است که یکی از این اقدام‌ها رونمایی از لایحه حمایت از داده‌های شخصی کاربران در فضای مجازی جهت ارایه یک مدل عملیاتی برای صیانت از حریم خصوصی کاربران در فضای مجازی است.

معاون وزیر ارتباطات با تاکید بر ضرورت اجرای قوانین و مقررات در این حوزه خاطرنشان کرد: فتوای مقام معظم رهبری که فرمودند «ورود به حریم خصوصی مردم در فضای مجازی حرام شرعی است» بسیار کاربردی خواهد بود و قانون باید خود را با این فتوا تطبیق دهد و اگر اجرای این قانون عملی شود آن‌وقت مردم حتما به پیام‌رسان‌های داخلی اقبال نشان خواهند داد و اغنا خواهند شد تا از خدمات باکیفیت بالاتر با سرعت و امنیت بیش‌تر و قیمت کمتر استفاده کنند.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه در این مورد هنوز اغنای افکار عمومی انجام‌نشده است، گفت: مراکز، مراجع و نهادهایی که باید درباره پیام‌رسان‌های داخلی کارهایی را انجام می‌دادند، بی‌مسئولیت مانده‌اند و بخش بد ماجرا به عمل کردن متصدیان، بدسلیقگی و خلا قانونی و عملیات روانی برمی‌گردد.

فتاحی بابیان اینکه اگر اعتمادسازی رخ ندهد، بهترین سیستم فنی را هم بیاورید و حتی از سر انحصار و زور کاربر جذب شود، ماندگاری ندارد، اظهار کرد: اگر سرویس خوب، امن باقیمت مناسب باشد کاربر از آن استفاده می‌کند.

رییس هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت خاطرنشان کرد: وزارت ارتباطات برنامه‌ریزی‌هایی را در خصوص فاز دوم حمایت از پیام‌رسان‌های داخلی انجام داده که با هماهنگی مدیران این پیام‌رسان‌ها در حال پیگیری و اقدام است.

وی با اشاره به جلسات مداوم با مدیران پیام‌رسان‌های داخلی درباره ارایه خدمات دولت الکترونیک، افزود: در نظر داریم با استفاده از امکانات موجود وزارت ارتباطات خدماتی فراتر از مصوبه شورا مثل ارایه سرور و دیتاسنتر بدهیم.

فتاحی به استفاده مردم کشورهایی چون کره جنوبی و ژاپن از پیام‌رسان‌های داخلی خود و ارایه خدمات جامع به کاربران از این طریق اشاره کرد و گفت: در وزارت ارتباطات معتقدیم که تعدد پیام‌رسان‌ها هم‌اکنون بی‌معنی است و این امر در هیچ کجای جهان تجربه نشده است.