مطالبه استارت‌آپ‌ها؛ راه را هموار کنید

مطالبه استارت‌آپ‌ها؛ راه را هموار کنید

تصویب قوانین حمایتی، رفع قوانین و مقررات دست و پاگیر در خصوص مجوز فعالیت شرکت استارت‌آپی و معافیت مالیات و بیمه ازجمله خواسته‌های شرکت‌های استارت‌آپی از دولت است.

«رسول سرائیان» معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران، درباره مشکلات شرکت‌های استارت‌آپی در ایران و عملکرد این سازمان‌برای رفع موانع، اعلام کرد که در دولت یازدهم ۱۵مشکل شناسایی‌شده و برای رفع این موانع تلاش شد؛ یکی از مشکلات مهم بیمه و بعدازآن هم مالیات از اهمیت بالایی برخوردار است.

این مسئول در حوزه فناوری اطلاعات اضافه کرد که طبق قانون برنامه ششم دولت نمی‌تواند کسب‌وکارها ازجمله کسب‌وکارهای استارت‌آپی را از مالیات معاف کند اما پیشنهادشده تا شرکت‌های نوپا درصورتی‌که درآمدی کمتر از ۵۰۰ میلیون تومان داشته باشند، در سه سال اولیه شروع کار از مالیات معاف باشند.

کارشناسان این حوزه هم اعتقاددارند که معافیت مالیاتی و بیمه‌ای در دو سال اول شروع فعالیت استارت‌آپ‌ها، می‌تواند در راستای حمایت از کسب‌وکارهای نوپا تلقی شده و بخشی از راه را برای آنان هموار کند.

«سید احمد حسینی» مسئول یکی از شرکت‌های استارت‌آپی در حاشیه نمایشگاه الکامپ ۲۴ که روز سه‌شنبه نهم مرداد به پایان رسید، گفت: ما از دولت پول نمی‌خواهیم اما در عوض راه را برای ما هموار کند و مانعی برای فعالیت‌های ما نباشد.

او اظهار داشت: هرچند برخی از دستگاه‌ها در جهت حمایت از استارت‌آپ‌ها اقدامات خوبی را انجام داده‌اند اما این رویکرد باید به بدنه دولت تسری پیدا کند تا شاهد ایجاد بسترهای مناسب برای فعالیت کسب‌وکارهای نوپا در کشور باشیم.

حسینی با یادآوری این‌که اغلب نیروهای استارت‌آپ‌ها جوان هستند، افزود: هرچند نیروهای جوان اقدامات خوبی را برای رفع نیازهای جامعه به عمل‌آورده‌اند اما برخی از مسئولان جسارت استفاده از آنان را ندارند و فقط در شعار این موضوع را بیان می‌کنند.

 

شرکت‌های استارت‌آپی نیازمند قانون خاص هستند

عضو هیات علمی دانشگاه تهران هم دراین‌باره گفت: شرکت‌های استارت‌آپی در زمان تاسیس یا فعالیت و نحوه پرداخت بیمه نیازمند قوانین خاص هستند؛ اغلب کشورهای دنیا آن‌ها را در این موارد استثنا و قوانین خاص برای آن‌ها تنظیم کرده‌اند و ما در ایران به این مطالب فکر نکردیم.

«دکتر مهدی محمدی» اظهار داشت: به همین دلیل، استارت‌آپ در مقابل شرکت بالغ قرارگرفته و چالش‌هایی برای این شرکت‌ها پیش می‌آید، به‌طور مثال تاکسی اینترنتی با شرکت تاکسیرانی به مشکل می‌خورد، چرا که ما قوانین لازم را طراحی نکردیم.

او افزود: استارت‌آپ‌ها نمی‌توانند خود را با قوانین شرکت‌های بالغ تطبیق دهند و در این صورت یا باید شکست بخورند یا ادامه فعالیت آن‌ها به‌کندی انجام خواهد شد و درنتیجه مشکلاتی در محیط کسب‌وکار برای آن‌ها به وجود می‌آید.

محمدی، وجود مقررات دست و پاگیر و عدم معافیت مالیاتی و بیمه‌ای را از مشکلات استارت‌آپ‌ها اعلام کرد و بیان داشت: اغلب استارت‌آپ‌ها نیروهای جوان هستند و معمولا تجربه‌های اول کارآفرینی آنان است و به خاطر همین انتظارات بیش‌ازحد از ایده‌های اولیه خوددارند که این هم از دیگر مشکلات آنان است.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران تصریح کرد: آنان با اولین شکست دچار سرخوردگی می‌شوند، درصورتی‌که ماهیت کار استارت‌آپی همراه با شکست است.

او با اشاره به اینکه اغلب استارت‌آپ‌های موفق شکست‌هایی را تجربه کرده‌اند و ایده‌های بعدی آن‌ها موفقیت‌آمیز بوده است، خاطرنشان کرد: به خاطر همین باید به این نیروها آموزش دهیم که شکستن آخر راه نیست بلکه می‌توانند مهارت‌های جدیدی را برای آنان به همراه آورد تا این افراد صاحب مهارت‌های جدید برای رشد شوند.

محمدی اظهار داشت: تیم‌سازی موضوع مهم استارت‌آپ‌ها است که باید به آن توجه جدی داشته باشند. موضوع «تامین منابع مالی و تعامل آن‌ها با سرمایه گذران» از دیگر موضوعات مهم در این حوزه است.

او ادامه داد: در کنار کمبود قوانین، جسارت مدیران هم یکی دیگر از مواردی است که ضعف آن سبب مشکل برای استارت‌آپ‌ها می‌شود. قوانین مناسب و جسارت مدیران مکمل یکدیگر هستند.

محمدی افزود: ما باید قوانینی داشته باشیم که جسارت را در مدیران ما تقویت کند، وقتی قوانین سفت و سختی داریم که دست مدیران را بسته و حداقل ریسک‌پذیری می‌کند، وضعیت به همین منوال می‌شود.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران اظهار داشت: وقتی قوانین تسهیل کنند رفتار ریسک‌پذیر باشد، مدیران هم ترجیح می‌دهند ریسک‌پذیر باشند.

 

آمادگی مجلس برای رفع خلاهای قانونی در فعالیت‌های استارت‌آپ‌ها

در همین حال، رییس کمیته فناوری اطلاعات و ارتباطات مجلس شورای اسلامی در نشست خبری که (روز سه‌شنبه ۹ مرداد) در حاشیه نمایشگاه الکامپ ۲۴ برگزار شد گفت: ما برای تصویب قوانین جدید یا اصلاح قوانین موجود آمادگی داریم تا خلاهای قانونی در زمینه فعالیت استارت‌آپ‌ها برطرف شود.

«رمضانعلی سبحانی فر» افزود: این فناوری هرروز درحال‌توسعه است و خدماتی وجود دارند که ما فکر نمی‌کردیم در این بستر ارایه می‌شود، لذا در جاهایی ممکن است خلاهای قانونی وجود داشته باشد .

او افزود: فعالان این حوزه می‌توانند موارد را به وزارت ارتباطات یا فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام کنند تا از طریق دولت لایحه‌ای تدوین و به مجلس شورای اسلامی ارسال شود تا این موانع برطرف شود.

سبحانی فر ادامه داد: فعالان این حوزه همچنین می‌توانند موانع کار را به نمایندگان مجلس شورای اسلامی اعلام کنند و اگر جاهایی خلا قانونی وجود داشته و یا نیاز به قانون‌گذاری باشد، و قوانین مزاحم وجود داشته باشد، آن‌ها را اصلاح می‌کنیم .

 

دولت و مجلس برای حل مشکلات استارت‌آپ‌ها تلاش می‌کنند

معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز در همین ارتباط گفت: گرایش دولت و مجلس به سمت حل مشکلات استارت‌آپ‌هاست و در این زمینه تلاش می‌کنند، اما تبدیل مصوبات در سیستم‌های اجرایی به فرایند زمان‌بر است و تاخیر در رفع مشکلات به این دلیل است.

«نصرالله جهانگرد» پس از بازدید از سالن الکام استارز در نمایشگاه الکامپ ۲۴ اظهار داشت: دولت از دو سال قبل برای رشد این حوزه تلاش دارد و مصوبات زیادی در این زمینه داشته، اما چارچوب‌های اجرایی ما تا این تغییر را عمل کند، زمان خواهد برد.

او با یادآوری این‌که باید با پیگیری‌های مستمر، شرایط اجرایی شدن مصوبات را فراهم کنیم، گفت: در حال حاضر سازمان‌ها و وزارتخانه‌های زیادی ازجمله معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارتخانه‌های کار، ارتباطات و فناوری اطلاعات و صنعت، معدن و تجارت، این موضوع را پیگیری می‌کنند.

معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات خاطرنشان کرد: این دستگاه‌ها برای رفع مشکلات و موانع پیش روی استارت‌آپ‌ها، تلاش می‌کنند که امیدواریم به‌زودی این مشکلات برطرف شود.

او با بیان این‌که رسانه‌ها در بیان مشکلات استارت‌آپ‌ها به‌منظور حل آن‌ها نقش مهمی دارند، گفت: آنان مشکلات استارت‌آپ‌ها را مورد به مورد برجسته کنند، این موضوع به حل موانع کمک می‌کند.

جهانگرد تصریح کرد: استارت‌آپ‌ها حضور گسترده‌تری در نمایشگاه الکامپ ۲۴ داشتند، بر اساس آمار مسئولان نمایشگاه ، امسال۴۲۰ شرکت استارت‌آپی حضور داشتند که نیمی از آن‌ها، سال گذشته هم شرکت کرده بودند که این موضوع نشان‌دهنده رشد خوب آن‌ها است.

او ادامه داد: ظرفیت‌های شرکت‌های استارت‌آپی بهتر شده و آن‌ها نسبت به گذشته توانمندتر شده‌اند که نشان می‌دهد بازار در این بخش در حال رشد و گسترش است.

جهانگرد افزود: اگر بتوانیم داده‌های نهادهای دولتی و بنگاه‌های بزرگ را به‌صورت قانونمند در اختیار این جوانان قرار دهیم، آن‌ها می‌توانند بر اساس این داده‌ها شامل خدمات بانکی و بهداشتی خدمات بسیار وسیع‌تری برای مردم فراهم کنند.

بیست و چهارمین نمایشگاه الکترونیک، کامپیوتر و تجارت الکترونیک ۶ مردادماه در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران آغاز به کار کرد و ۹ مرداد پایان یافت.