fa-IR
ماجرای سیم‌کارت مخصوص کودکان چیست؟

ماجرای سیم‌کارت مخصوص کودکان چیست؟

قرار است سیم‌کارت کودکان از طریق ارایه محتوا و امکانات جذاب و متنوع فضای جدیدی را برای قشر کودک و نوجوان در حوزه ارتباطات فراهم آورد و همه نیازهای این رده سنی در فضای مجازی را اغنا کند تا خانواده‌ها با کمال اطمینان اجازه دهند فرزندانشان به فضای مجازی ورود کرده و از این سیم‌کارت استفاده کنند.

درزمانی نه‌چندان دور سیم‌کارت‌های تلفن همراه تنها برای مواردی مانند برقراری تماس یا درنهایت ارسال پیامک کاربرد داشتند، اما اکنون به‌واسطه ورود اپراتورها به عرصه ارایه اینترنت پرسرعت دیگر شیوه استفاده از تلفن همراه متحول شده و در بسیاری از موارد استفاده از اینترنت برای مشترکان از کارکردهای قدیمی سیم‌کارت پیشی می‌گیرد.

در چنین شرایطی طبیعی بود دسترسی کودکان و نوجوانان به سیم‌کارت‌های معمولی نگرانی‌هایی در میان والدین آن‌ها ایجاد کند. بر همین اساس چند ماهی پس از ورود اپراتورهای غالب کشور به عرصه ارایه خدمات  3G و 4G، سازمان تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی به‌عنوان بخش قانون‌گذار وزارت ارتباطات اپراتورهای ارتباطی را ملزم کرد تا به ارایه سیم‌کارت‌های مخصوص برای کودکان و نوجوانان بپردازند.

بر این اساس اپراتورها موظف شدند خدمات تلفن همراه را باقابلیت اعمال برخی مدیریت‌ها برای استفاده کودک و نوجوان برای یک یا چند دسته از خدمات تلفن همراه نظیر صوت، تلفن تصویری، پیام کوتاه، پیام چندرسانه‌ای و اینترنت یا اضافه کردن برخی قابلیت‌ها چون امکان تماس خانوادگی یا گروهی بر اساس درخواست مشترک فراهم کنند.

در این زمینه به اپراتورها یادآوری شد که در سیم‌کارت‌های جدید لازم است نحوه نظارت، هدایت و کنترل کودکان توسط اولیای خانواده‌ها، تماس با کدهای خدماتی اضطراری از قبیل ۱۲۳ و ۱۱۰ در صورت مواجهه با ناهنجاری‌های فرهنگی و اجتماعی و همچنین ترویج اخلاق و آداب استفاده مسئولانه و شرعی از خدمات و محصولات موبایل باند پهن در راستای رعایت حقوق شهروندی دیده شود.

هفته گذشته اعلام شد که سیم‌کارت مختص کودک و نوجوان در نمایشگاه الکامپ با نام تجاری «تین‌تاک» رونمایی  شده است، این سیم‌کارت قصد دارد از طریق ارایه محتوا و امکانات جذاب و متنوع فضای جدیدی را برای قشر کودک و نوجوان در حوزه ارتباطات فراهم آورد و همه نیازهای این رده سنی در فضای مجازی را اغنا کند و درنتیجه خانواده‌ها باکمال اطمینان اجازه دهند تا فرزندانشان به فضای مجازی ورود کرده و از این سیم‌کارت استفاده کنند.

بر این اساس با این کار در کنار ایمن‌سازی فضای مجازی برای کودکان و نوجوانان، زمینه جدید اقتصادی برای بخش خصوصی نیز فراهم می‌شود و تولیدکنندگان محتوا با ارزیابی علایق و سلایق نسل‌های مختلف و با استفاده از بازخوردهایی که می‌گیرند، محتوای جدیدی را برای سنین خاص تولید می‌کنند. ضمن اینکه امکان پیوند خوردن با سیستم‌های آموزش‌وپرورش وجود دارد تا برنامه کلاسی، کارنامه، ویدیوهای آموزشی برای فرد در دسترس باشد.

این سیم‌کارت هم مانند همه اپراتورهای فعال کشور به شبکه سراسری مخابراتی کشور متصل می‌شود اما برای فضای مجازی به‌گونه‌ای طراحی‌شده است که کودکان و نوجوانان فقط در یک شرایط و محیط امن امکان فعالیت خواهند داشت. در حقیقت این اپراتور یک پلتفرم را در اختیار کاربران قرار می‌دهد تا توسط آن‌همه اپلیکیشن‌هایی که در کشور وجود دارد و برای کوکان و نوجوانان مناسب است را به دست بیاورند.

اپراتورهای موبایل باید در سیم‌کارت‌های مختص کودکان و نوجوانان، ویژگی‌هایی تعبیه می‌کردند که والدین بر اساس نیاز فرزندان خود این سیم‌کارت‌ها را تهیه‌کرده و در اختیار فرزندانشان بگذارند. همچنین بر اساس این طرح، اپراتورها می‌توانند رنجی از شماره‌های قابل واگذاری خود را به کودکان و نوجوانان اختصاص دهند.

اما در مقابل، مشترکان تلفن همراه باند پهن برای این رده سنی نیز دارای مسئولیت‌هایی نظیر حقوقی و مالی خواهند بود. براین اساس مشترکان موظف هستند در صورت فراهم‌سازی امکان استفاده از خدمات تلفن همراه باند پهن موبایل برای فرزندان کودک و نوجوان خود، مسئولیت کاربرد را بپذیرند و بر خدمات گیری کودک و نوجوان خود نظارت فعال داشته باشند.

پیش‌ازاین و در شرایطی که مدتی از مصوبه مذکور و مدت شش‌ماهه اپراتورها برای ارایه این سیم‌کارت‌ها می‌گذشت، از میان اپراتورهای مختلف، رایتل موفق به ارایه چنین سیم کارتی شده و خدمات خاصی را در اختیار این قشر قرار داده بود.