ایجاد مجتمع فناوری برای خدمات‌دهی به شرکت‌های دانش‌بنیان
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی خبر داد:

ایجاد مجتمع فناوری برای خدمات‌دهی به شرکت‌های دانش‌بنیان

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: بنا داریم یک ساختمانی با عنوان ساختمان مرکزی یا مجتمع فناوری شماره یک را راه‌اندازی کنیم تا بتواند به شرکت‌های دانش‌بنیان خدمات دهد.

بهزاد سلطانی، در جمع روسای پارک‌های علم و فناوری گفت: این صندوق ضمن ارائه تسهیلات به شرکت‌های دانش‌بنیان در راستای توانمندسازی آن‌ها فعالیت می‌کند و در طول اجرای طرح‌های این شرکت‌ها نظارت دقیق دارد.

وی بابیان اینکه دغدغه صندوق نوآوری و شکوفایی سودآوری نیست، گفت: هدف ما به نتیجه رساندن فناوری است.

سلطانی افزود: یکی از صندوق‌هایی که در راستای حمایت از طرح‌های پژوهشی فعالیت می‌کند، صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران است. این صندوق یک صندوق دولتی است که با بودجه سالانه ۵۰ میلیارد تومان از گرندهای پژوهشی و تحقیقاتی حمایت می‌کند. این صندوق در راستای حمایت‌های خود از طرح‌های تحقیقاتی محدودیتی ندارد، اما بودجه آن کافی نیست.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی ادامه داد: ما به صندوق توسعه ملی پیشنهاد داده بودیم که بودجه این صندوق را تا ۲۰۰ میلیارد تومان افزایش دهند زیرا این صندوق حلقه واسط بین طرح‌های تحقیقاتی و صندوق نوآوری و شکوفایی است. زیرا صندوق نوآوری و شکوفایی از طرح‌های تحقیقاتی حمایت نمی‌کند و این پروسه بر عهده صندوق حمایت از پژوهشگران است.

به گفته وی، طرح‌های تحقیقاتی که در صندوق حمایت از پژوهشگران موردحمایت قرار می‌گیرند، برای تبدیل طرح‌های خود به محصول و تجاری‌سازی کردن می‌توانند به صندوق نوآوری و شکوفایی مراجعه کنند.

سلطانی خاطرنشان کرد: ما در این صندوق نرخ ترجیحی تسهیلات به طرح‌ها را از ۲۰ به ۱۷، از ۱۷ به ۱۴، از ۱۴ به ۱۲ و اکنون از ۱۲ به ۹ درصد رسانده‌ایم. همچنین نرخ لیزینگ از ۱۲ به ۹ درصد کاهش پیداکرده است؛ این بدان معنا است که شرکت‌های دانش‌بنیان با ۹ بازپرداخت ۹ درصد وام دریافتی خود از صندوق را پرداخت می‌کنند.

ارائه ضمانت‌نامه به پنجاه شرکت دانش‌بنیان

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی اظهار داشت: در حال حاضر ما توانسته‌ایم ۱۰۰ میلیارد تومان از بودجه صندوق را دریکی از بانک‌های عامل، بلوکه کنیم و در قبال آن هزار میلیارد تومان ضمانت‌نامه به شرکت‌های دانش‌بنیان تخصیص دهیم؛ تاکنون برای پنجاه شرکت ضمانت‌نامه صادرشده است.

وی خاطرنشان کرد: صندوق می‌تواند برای شرکت‌های دانش‌بنیان دانشگاهی که در راستای تجاری‌سازی تز دکتری اقدام می‌کنند، نیز حمایت‌هایی داشته باشد.

سلطانی بابیان اینکه رویکرد ما در این صندوق برون‌سپاری است، توضیح داد: ما توانسته‌ایم تقریباً ۸۰ درصد ارزیابی طرح‌های دانش‌بنیان را برون‌سپاری کنیم که در این خصوص ۵۳ کارگزار و ۱۸ صندوق پژوهش و فناوری در این زمینه فعالیت می‌کنند.

آخرین آمار شرکت‌های دانش‌بنیان

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به آخرین آمار شرکت‌های دانش‌بنیان تا بیستم اردیبهشت‌ماه سال جاری گفت: در حال حاضر ۲ هزار و ۳۲۱ شرکت دانش‌بنیان داریم که از این تعداد، یک هزار و ۴۱۳ شرکت نوپا، ۷۵۵ شرکت تولیدی و ۱۵۳ شرکت صنعتی دارای فعالیت دانش‌بنیان هستند.

وی اضافه کرد: از ۲ هزار و ۳۲۱ شرکت دانش‌بنیان، ۴۵۹ در پارک‌های علم و فناوری مستقر هستند.

سلطانی افزود: از یک هزار و ۹۳۸ طرحی که به صندوق وارد شدند، ۴۳۰ طرح از سوی پارک‌ها بوده‌اند، همچنین ۱۴۹ شرکت طرحی ارائه نکرده‌اند، ۵۱ طرح در دست بررسی بوده و ۳۱ طرح هم رد شده است.

آمار بیشترین حجم تسهیلات ارائه‌شده از سوی صندوق

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به بیشترین حجم تسهیلات در بخش صنعتی گفت: این صندوق بیشترین تشکیلات خود را در بخش تولید صنعتی اختصاص داده است. همچنین ۱۲۳ میلیارد سرمایه در گردش، ۴۳.۵ میلیارد تومان تسهیلات به طرح‌هایی که قبل از تولید صنعتی بودند، اختصاص داده‌ایم.

وی اضافه کرد: از سوی دیگر ۳۹.۸ میلیارد تومان تسهیلات قرض‌الحسنه‌ای و ۳۹.۵ میلیارد تومان تسهیلات لیزینگی بوده که از سوی صندوق به طرح‌ها اختصاص‌یافته است.

سلطانی تصریح کرد: تاکنون ۱۷۸ میلیارد تومان از تسهیلات صندوق به ۱۴۳ شرکت فعال در حوزه فناوری زیستی تخصیص‌یافته است. همچنین ۷۸ میلیارد تومان از تسهیلات صندوق به ۱۳۷ شرکت در حوزه محصولات پیشرفته سایر بخش‌ها در حوزه نیرو، ۷۵ میلیارد تومان در بخش الکترونیک و کنترل به ۱۷۰ شرکت و ۶۲.۴ میلیارد تومان به ۱۳۲ شرکت در حوزه ICT و نرم‌افزار از بودجه صندوق اختصاص‌یافته است.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی افزود: همچنین ۶۷.۲ میلیارد تومان در حوزه تجهیزات پیشرفته آزمایشگاهی و ۴۶.۵ میلیارد تومان تاکنون به حوزه داروهای پیشرفته و مهندسی پزشکی اختصاص داده‌ایم.

وی بابیان اینکه طی دو سال اخیر بیش از ۲۱۰ شرکت در این حوزه‌ها فعال‌شده‌اند، گفت: این موضوع نشان می‌دهد پتانسیل بالایی در شکل‌گیری شرکت‌ها در کشور وجود دارد.

سلطانی تأکید کرد: پیش‌بینی می‌شود که تا دو هزار شرکت هنوز برای دانش‌بنیان شدن اقدام نکرده‌اند.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی در خصوص دفاتر کاری شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: صندوق شکوفایی حدود ۲۰۰ میلیارد تومان صرف این دفاتر کاری کرده است و گروهی از شرکت‌های دانش‌بنیان، دانشگاه‌ها یا پارک‌های علم و فناوری می‌توانند به صندوق مراجعه کنند تا از تسهیلات دفاتر کاری برخوردار شوند.

سلطانی افزود: بنا داریم یک ساختمانی با عنوان ساختمان مرکزی یا مجتمع فناوری شماره یک را راه‌اندازی کنیم تا بتواند به شرکت‌های دانش‌بنیان سرویس و خدمات‌دهی کند.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی اظهار داشت: قرار است صندوق پژوهش و فناوری لرستان تشکیل شود این موضوع مصوب شده است. همچنین صندوق کرمان به تصویب رسیده و در حال ابلاغ است.