زیرساخت‌های ICT امکان اشتغال زنان به صورت دورکار را فراهم می‌کند

زیرساخت‌های ICT امکان اشتغال زنان به صورت دورکار را فراهم می‌کند

«آزاده داننده» رییس اسبق سازمان نظام صنفی رایانه‌ای در پنل تخصصی با موضوع «تحولات راهبردی دریافت نیروی انسانی حوزه ICT» گفت: کشور ما در زمینه تحولات نیروی انسانی در حوزه ICT آمار دقیقی ندارد اما طبق آمار در اتحادیه اروپا حدود ۸۳ درصد شاغلین حوزه ICT   آقایان هستند که این آمار در سال ۲۰۰۶ میلادی ۷۹ درصد بوده که نشان از افزایش این روند دارد.

او افزود: کارشناسان دلیل حضور کم زنان در حوزه ICT  و یا سایر رشته‌های مهندسی را وجود استرس زیاد و فشار کاری زیاد است که علاقه‌ای برای حضور از خود نشان نمی‌دهند.

داننده شرایط ایران را متفاوت‌تر خواند و گفت: فارغ‌التحصیلان خانم دانشگاه زیاد است و در بازار کار ۶۰ درصد نیروی کار انسانی در مقطع کارشناسی خانم هستند که گاها مشاهده می‌شود مدیران مجموعه‌ها از این مسئله شکایت دارند زیرا خانم‌ها به دلیل مسئولیت‌های خانه امکان حضور بیشتر در شرکت ندارند و یا مرخصی زایمان آن‌ها برای شرکت‌ها دردسرساز است.

او عنوان کرد: فضا و پشتیبانی‌های اجتماعی نیز طبق نیاز خانم‌های شاغل برنامه‌ریزی نشده که از نمونه‌های آن به ساعت کاری مهدکودک‌ها اشاره کرد که نتیجه آن انتخاب بین کار یا بچه‌داری خواهد بود.

داننده با اشاره به اینکه حوزه ICT زیرساخت‌های لازم برای برنامه‌هایی مانند دورکاری را فراهم می‌کند گفت:  باید به دنبال اجرا تعهدات اجتماعی یکپارچه باشیم تا برای تصمیم‌گیری به تمام جوانب اهمیت دهیم.