صدور مجوز ورود موقت کالا برای شرکت‌های دانش‌بنیان
سرپرست امور شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان خبر داد

صدور مجوز ورود موقت کالا برای شرکت‌های دانش‌بنیان

با هماهنگی‌های صورت گرفته بین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و گمرک جمهوری اسلامی ایران، ازاین‌پس شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند از مجوز ورود موقت کالا برای پردازش استفاده کنند.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، سید محمد صاحب‌کار، سرپرست امور شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان معاونت علمی با اشاره به هماهنگی‌های صورت گرفته با گمرک جمهوری اسلامی ایران برای اعطای مجوز ورود موقت برای پردازش کالاهای وارداتی به شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند در راستای تولید کالاهای دانش‌بنیان صادراتی خود، از مجوز ورود موقت برای پردازش استفاده کنند. با استفاده از این مجوز، مواد اولیه، کالاها و قطعاتی که باهدف تولید محصولات دانش‌بنیان صادراتی در شرکت‌های دانش‌بنیان وارد می‌شوند، از پرداخت حقوق ورودی معاف خواهند بود.

دبیر کارگروه ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان افزود: درخواست‌های شرکت‌های دانش‌بنیان برای صدور این مجوز، باید به دبیرخانه کارگروه ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان در معاونت علمی و فناوری ارسال شود که پس از انجام ارزیابی‌های لازم و تطبیق با زیرساخت‌های شرکت و ظرفیت تولید آن، نتیجه به گمرک منعکس می‌شود.

صاحب‌کار اضافه کرد: علاوه بر مدارک درخواستی مربوط به کالاهای وارداتی برای پردازش، اطلاعات و مستندات مربوط به کالای نهایی که شرکت‌ها قصد صادرات آن رادارند نیز باید به دبیرخانه کارگروه در معاونت علمی و فناوری ارسال شود تا اقلام وارداتی موردنظر، با فعالیت‌های دانش‌بنیان شرکت تطبیق داده شود.

عضو هیئت‌علمی پژوهشکده مطالعات فناوری گفت: درخواست شرکت‌ها برای استفاده از این مجوز حتماً باید با ظرفیت تولید و توانایی شرکت متناسب باشد و توانایی صادرات پس از پردازش نیز محرز باشد. در غیر این صورت امکان استفاده از این مجوز برای شرکت‌های دانش‌بنیان وجود نخواهد داشت.

سرپرست امور شرکت‌های دانش‌بنیان به مرکز اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: توصیه می‌شود این اطلاعات و مستندات، قبل از ورود کالا به کشور و تنظیم اظهارنامه گمرکی برای دبیرخانه کارگروه ارسال شود تا از معطل شدن کالای شرکت در گمرک‌ها جلوگیری شود.

بر اساس این گزارش، اطلاعات تکمیلی در سامانه www.daneshbonyan.ir ذیل بخش معافیت‌های گمرکی (بخش ورود موقت) قرار دارد.