ساخت «دیپلکسر موجبری» در مخابرات ماهواره‌ای توسط محققان دانشگاه سمنان

ساخت «دیپلکسر موجبری» در مخابرات ماهواره‌ای توسط محققان دانشگاه سمنان

مسئول مرکز مالکیت فکری پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان از ثبت سه اختراع به همت اعضای هیئت‌علمی و دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه سمنان و با مشارکت پارک علم و فناوری این دانشگاه خبر داد.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه سمنان، داود معروفی با اعلام این خبر اظهار کرد: اختراع اول «ساخت دیپلکسر موجبری اندازه کوچک با ایزولاسیون بالا» است که دکتر مجید افصحی عضو هیئت‌علمی دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر، مهدی علی بخشی فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد این دانشکده و پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان در اداره کل مالکیت صنعتی به شماره ۸۷۵۹۴ به ثبت رسیده است.

وی افزود: اختراع دوم «آنتن تک‌قطبی هم صفحه فرا پهن باند با حذف باند شبکه وایمکس» است که به همت دکتر مجید افصحی عضو هیئت‌علمی دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر، سید محسن حسینی ورکیانی دانشجوی دکتری این دانشکده و پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان در اداره کل مالکیت صنعتی و ثبت اختراع به شماره ۸۸۰۵۹ به ثبت رسیده است.

معروفی «طراحی و ساخت شبکه هایبرید آنتن منوپالس فراپهن باند» را اختراع سوم این گروه عنوان کرد و گفت: این اختراع را نیز دکتر مجید افصحی عضو هیئت‌علمی دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر، روح اله احمدی و مهدی علی بخشی فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد این دانشکده و پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان در اداره کل مالکیت صنعتی به شماره ۸۸۲۲۹ به ثبت رسانده‌اند.

دکتر افصحی از مبتکران دانشگاه سمنان نیز در توضیح این اختراعات تصریح کرد: اختراع اول «ساخت دیپلکسر موجبری اندازه کوچک با ایزولاسیون بالا»، در مخابرات ماهواره‌ای و در رادارهایی که از دو کانال فرستنده و گیرنده استفاده می‌کنند، کاربرد دارد.

وی افزود: اختراع دوم «آنتن تک‌قطبی هم صفحه فرا پهن باند با حذف باند شبکه وایمکس»، در سیستم‌های متعددی ازجمله سیستم‌های بی‌سیم کاربرد دارد و با توجه به مزیت ایجاد باند قطع در مجاورت یک سیستم دیگر با تداخل کمتر، استفاده می‌شود.

دکتر افصحی در توضیح اختراع «طراحی و ساخت شبکه هایبرید آنتن منوپالس فراپهن باند» هم اظهار کرد: این اختراع برای کشف و ردیابی سیگنال‌های فعال یک فرستنده مثل رادار در یک منطقه کاربرد دارد.