سهم بیش از پنج‌ونیم درصدی ایران از تولیدات علمی فناوری نانو در جهان

سهم بیش از پنج‌ونیم درصدی ایران از تولیدات علمی فناوری نانو در جهان

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو با اشاره به صادرات محصولات نانوی ایران به کره جنوبی که یکی از کشورهای صنعتی پیشرفته است، گفت: برجام موجب شد فناوری نانو ایران که در سکوی پرش قرار داشت وارد عرصه جهانی شود.
سعید سرکار درباره صعود یک پله‌ای رتبه علمی فناوری نانو جمهوری اسلامی ایران در جهان، اظهار کرد: طی دو سال گذشته جایگاه ایران در رتبه هفت تثبیت‌شده بود. متناسب با رشدی که ما در حوزه فناوری نانو داشته‌ایم که سالانه بیش از ۲۰ درصد است، امسال کشور ژاپن را پشت سر گذاشته و به رتبه شش ازنظر تعداد مقالات معتبر حوزه فناوری نانو (مقالات ISI) دست‌یافته‌ایم.

ایران تولیدکننده بیش از پنج ممیز پنج دهم درصد مدارک علمی نانوی جهان

وی افزود: ایران از ابتدای سال جاری رتبه شش را کسب کرده بود، اما برای اطمینان تثبیت این رتبه صبر کردیم. امروز ما با دارا بودن بیش از پنج ممیز پنج دهم درصد تولیدات علمی جهان در حوزه فناوری نانو، صاحب رتبه شش هستیم.

سرکار بابیان اینکه یکی از زمینه‌هایی که رشد هر کشوری را نشان می‌دهد، بنیه علمی آن است، ادامه داد: توسعه فناوری مبتنی بر یک بنیه خوب است تا بتوان در مرز دانش حرکت کرد؛ بنابراین شاخص توسعه علمی یکی از مؤلفه‌های مهمی است که کشورها بسیار به آن اهمیت می‌دهند.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو این شاخص را توسعه علمی فناوری ایران در حوزه فناوری نانو دانست و گفت: بر همین اساس، ظرفیت علمی ما در جهان در حال حاضر در رتبه شش قرارگرفته است.
 

صدور دستگاه صنعتی نانو الیاف به کره جنوبی

وی دستاوردی که در حوزه نانو به کره جنوبی صادرشده است را دستگاه صنعتی نانو الیاف عنوان کرد و توضیح داد: قیمت این دستگاه پیشرفته سیصد و پنجاه هزار دلار است؛ اما نکته مهم جدا از قیمت، این است که ما توانسته‌ایم یک ماشین صنعتی در یک حوزه فناوری پیشرفته را به یک کشور صنعتی که پیشرفته است صادر کنیم. در حقیقت به‌قدری ظرفیت ماشین‌سازی حوزه فناوری نانو جمهوری اسلامی قوی شده است که به کره جنوبی ماشین‌آلات صنعتی صادر کند این نکته بسیار ارزشمند است.

سرکار درباره صادرات محصولات نانو به کشورهای دیگر، ابراز کرد: در حوزه محصولات آزمایشگاهی و دیگر محصولات نانو، صادرات در حال حاضر صورت می‌گیرد. اطلاعات اسامی کشورها و تنوع محصولات صادراتی نیز به‌زودی ارائه خواهد شد.
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی با اشاره به ظرفیتی که با لغو تحریم‌ها در کشور ایجادشده است، اظهار کرد: پیش‌ازاین با مشکلاتی که در کشور وجود داشت، صادرات مستقیم به کشورها و فعالیت‌های این‌چنینی امکان‌پذیر نبود. در دوره تحریم ما سعی کردیم تا توسعه فناوری خوبی داشته باشیم و محصولات متنوعی متکی به فناوری خود در کشور بسازیم.

وی بابیان اینکه وجود تحریم، سبب شده بود تا در مقابل صدور محصولات فناوری نانو ایران مانع ایجاد شود، گفت: خوشبختانه با شرایط ایجادشده پس از برجام، فناوری نانو و سایر حوزه‌های علم و فناوری کشور به‌راحتی می‌تواند وارد عرصه جهانی شود؛ چراکه در دوران تحریم با قوی کردن بنیه علمی و فناوری کشور، بر روی سکوی پرش ایستاده بودیم و امروز راه ارتقا و ارتباط برای ما بازشده است.