راه‌اندازی شتاب‌دهنده‌های کسب‌وکار فناورانه در هر استان
معاون وزیر ارتباطات وعده داد

راه‌اندازی شتاب‌دهنده‌های کسب‌وکار فناورانه در هر استان

معاون وزیر ارتباطات از راه‌اندازی شتاب‌دهنده‌های کسب‌وکارهای فناورانه در هر استان خبر داد و گفت: بر اساس برنامه ششم توسعه باید ۲۰ درصد اقتصاد فناوری اطلاعات از درآمد خدمات ارزش‌افزوده باشد.
مرتضی براری در تشریح برنامه‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای ایجاد اشتغال و حمایت از کسب‌وکارهای نوپا در استان‌ها گفت: حرکت به سمت تولید محتوا و خدمات ارزش‌افزوده یکی از مؤلفه‌های اقتصاد مقاومتی است و برآوردها نشان می‌دهد که سهم تولید محتوا در اقتصاد فناوری اطلاعات ۸۰ درصد است.
وی با بیان اینکه در سال ۹۰ سهم خدمات ارزش‌افزوده روی موبایل حدود ۵۰ میلیارد تومان بوده است، ادامه داد: در سال ۹۴ سهم خدمات ارزش‌افزوده روی موبایل به یک هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان رسید، اما برآوردها نشان می‌دهد که سهم استان‌ها از این رقم، بسیار ناچیز است.

سهم خدمات ارزش افزوده در برنامه ششم توسعه به ۱۸ هزار میلیارد می‌رسد
معاون امور دولت و استان‌های وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه در برنامه ششم توسعه باید سهم فناوری اطلاعات و ارتباطات به ۳ برابر رقم فعلی و به حدود ۹۰ هزار میلیارد تومان برسد، ادامه داد: بر اساس این برنامه‌ریزی، ۲۰ درصد درآمد فناوری اطلاعات و ارتباطات در برنامه ششم توسعه باید از خدمات ارزش‌افزوده باشد که رقمی حدود ۱۸ هزار میلیارد تومان می‌شود.

وی افزود: با افزایش سهم استان‌ها در تولید محتوا و خدمات ارزش‌افزوده موبایل، می‌توانیم به این هدف برسیم. این افزایش سهم، نیازمند ایجاد کسب‌وکارهای نوپا و حمایت از ایده‌های استارت‌آپی است.

براری بر نقش دانشگاه‌ها در ایجاد کسب‌وکارهای نوآورانه تأکید کرد و گفت: هم‌اکنون سهم دانشگاه صنعتی شریف در اقتصاد خدمات ارزش‌افزوده و تولید محتوا در کشور بیش از ۲۰ میلیارد تومان است و باید سهم سایر دانشگاه‌ها نیز به این دانشگاه برسد. معاون امور استان‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه آغاز تولید محتوا و کسب‌وکارهای نوپا از دانشگاه‌ها است، ادامه داد: اغلب شرکت‌های نوپا دارای ایده‌های خلاقانه در کشوری مانند امریکا، اطراف دانشگاه استنفورد و در سیلیکون ولی جای گرفته‌اند. ما نیز باید در تولید محتوا و ایجاد کسب‌وکار، دانشگاه‌ها را محور قرار دهیم.

راه‌اندازی مراکز شتاب‌دهنده در استان‌ها
وی از آغاز اجرای اردوهای کارآفرینی و رویدادهای استارت‌آپی در استان‌ها خبر داد و گفت: درصدد این هستیم که حداقل یک مرکز شتاب‌دهنده فناوری در هر استان ایجاد شود.

معاون وزیر ارتباطات با بیان وجود حدود ۶ شتاب‌دهنده کسب‌وکارهای فناوری اطلاعات در تهران، تصریح کرد: این شتاب‌دهنده‌ها در هر بازه ۶ ماهه، تعدادی شرکت فارغ‌التحصیل دارند و ما تلاش می‌کنیم این مدل توسعه کسب‌وکار را در همه استان‌ها داشته باشیم و کمک کنیم که استان‌ها نیز در فارغ‌التحصیل کردن شرکت‌ها، سهم آفرینی کنند.

وی با بیان اینکه برنامه‌ریزی برای است که هر استان حداقل ۱۰ تا ۲۰ کسب‌وکار جدید را در سال، از طریق شتاب‌دهنده‌ها ایجاد کند، ادامه داد: سهم استان‌ها در تولید اپلیکیشن‌ها به‌شدت کم است و در تلاش هستیم با همکاری شتاب‌دهنده‌های تهران و فعالان بازار استانی، در استان‌ها شتاب‌دهنده ایجاد کنیم تا نیروهای ایده به شرکت‌های دانش‌بنیان تبدیل شوند.

براری با بیان اینکه صاحبان ایده در شهرستان‌ها کم هستند، گفت: برای مثال درصورتی‌که شتاب‌دهنده‌ها در تهران اعلام فراخوان می‌کنند بالغ‌بر ۳۰۰ تیم صاحب ایده، در این فراخوان ثبت‌نام می‌کنند اما در شهرستان‌ها فضا برای توسعه کسب‌وکار کم است و صاحبان ایده در این فضا شکل نمی‌گیرند. به همین دلیل در برنامه داریم که با کمک دانشگاه‌ها، به‌جای اینکه فارغ‌التحصیل وارد جامعه کنیم، شرکت دانش‌بنیان به جامعه تحویل دهیم. چراکه بهترین زمان شکل‌گیری ایده در محیط‌های دانشگاهی است که ذهن دانشجو برای خلاقیت و شکل‌گیری کسب‌وکار، آماده است.