راه‌اندازی شرکت‌های تعاونی برای دانش‌آموختگان دانشگاه آزاد
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد خبر داد

راه‌اندازی شرکت‌های تعاونی برای دانش‌آموختگان دانشگاه آزاد

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد از راه‌اندازی شرکت‌های تعاونی برای دانش‌آموختگان دانشگاه آزاد خبر داد و گفت: دانشگاه آزاد اسلامی تفاهم‌نامه‌ای با وزارت کار و رفاه اجتماعی داشته که طی این تفاهم‌نامه، شرکت تعاونی دانش‌آموختگان راه‌اندازی شده و در کنار آن جشنواره کارآفرینان برتر برگزار می‌شود.
ابراهیم فراهانی واشقانی در نخستین جشنواره کارآفرینان برتر دانشگاهی دانشگاه آزاد همدان، با تأکید بر ایجاد مرکز تحقیق و توسعه صنایع اظهار کرد: رئیس دانشگاه آزاد همدان با تعامل دستگاه‌های اجرایی بحث ایجاد مرکز تحقیق و توسعه صنایع را در کارگروه‌های مشترک پیگیری کند تا این کار در استان اجرایی شود.

وی از رئیس دانشگاه آزاد همدان خواست تا صنایع بزرگ استان را شناسایی و مرکز تحقیق و توسعه را در دانشگاه آزاد ایجاد کند تا بر روی موضوعات علاقه طرفین کار شود.

 

آموزش در کشور با آموزش مدرن جهان هماهنگی ندارد

فراهانی واشقانی با اشاره به دوره‌های کارورزی و مهارت‌آموزی فارغ‌التحصیلان دانشگاهی، گفت: آموزش در کشور با آموزش مدرن جهان هماهنگی ندارد به‌طوری‌که مشخص شده آموزش یک‌طرفه در کلاس مفید واقع نمی‌شود، بنابراین آموزش کشور باید مسئله محور و پروژه محور باشد و موضوع خاصی برای دانشجو تعریف شود.

وی در ادامه با اشاره به اینکه اقتصاد مقاومتی و دانش‌بنیان، یکی از سیاست‌های اصلی دانشگاه در چارچوب سیاست‌های کلان کشوری است، عنوان کرد: باید در افق ۱۴۰۴ کشور ۵۰ درصد تولید ناخالص ملی از تولیدات دانش‌بنیان باشد که این مسئله یکی از وظایف اصلی دانشگاه آزاد است.

فراهانی واشقانی اظهار کرد: شعار اصلی دانشگاه در این دوره مدیریتی، گذار از دانشگاه آموزش محور، پژوهش محور و کارآفرین است که برگزاری این جشنواره در راستای همین شعار اجرایی شده است.

 

تعداد مراکز رشد دانشگاه آزاد تا پایان سال ۹۶، افزایش می‌یابد

وی با بیان اینکه نقش اصلی کارآفرینی، ایجاد مراکز رشد و تأسیس شرکت‌های دانش‌بنیان است، اظهار کرد: دانشگاه آزاد گام‌های بلندی را برای این موضوع برداشته به‌طوری‌که این دانشگاه ۸۵ مرکز رشد در کشور تأسیس کرده که در این مراکز ۷۱۲ واحد فناور و شرکت مستقر است که بر اساس برنامه دانشگاه تعداد این مراکز تا پایان سال ۹۶، باید به ۱۵۰ مرکز برسد.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد کشور اضافه کرد: دانشگاه آزاد اعتباری افزون بر 17 میلیارد تومان به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم در مراکز رشد هزینه کرده که هیچ دانشگاهی در سطح کشور نتوانسته این میزان در این زمینه هزینه کند.

 

دانشگاه آزاد یک نهاد کارآفرین موفق است

فراهانی واشقانی با بیان اینکه دانشگاه آزاد یک نهاد کارآفرین موفق است، گفت: دانشگاه آزاد 35 هزار عضو هیئت‌علمی و 40 هزار کارمند داشته که هیچ نهادی این بسط و گستردگی را ندارد اما این میزان کافی نیست و گام‌های بزرگ‌تری باید برداشته شود.

عدم ارتباط بین دانشگاه با دانش‌آموختگان یکی از نکات ضعف کشور است

وی یکی از نکات ضعف کشور را عدم ارتباط بین دانشگاه با دانش‌آموختگان دانست و گفت: هیچ دانشگاهی در سطح کشور به‌اندازه دانشگاه آزاد در بحث شرکت‌های دانش‌بنیان و کارآفرینی نقش نداشته است.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد کشور افزود: اگر در استان‌ها، ارتباط دانشگاه با دانش‌آموختگان برقرار شود قطعاً نقش دانشگاه آزاد در اقتصاد کشور مشخص خواهد شد، چراکه این دانشگاه بیش از پنج میلیون دانش‌آموخته به کشور تحویل داده که نقش زیادی در اقتصاد کشور داشته است.

فراهانی واشقانی در بخش دیگری به ارتباط بین صنعت و دانشگاه اشاره و اظهار کرد: تا مادامی‌که این تعامل نزدیک وجود نداشته باشد نمی‌توانیم ارتباطی بین صنعت دانشگاه و شرکت‌های دانش‌بنیان برقرار کنیم.

وی به نقش دانشگاه آزاد در تجاری شدن محصولات اشاره کرد و گفت: نمایشگاه دستاوردهای دانش‌آموختگان دانشگاه آزاد در اواخر اردیبهشت به مناسبت سی و چهارمین سال تأسیس این دانشگاه برگزار می‌شود و در این نمایشگاه دستاوردهایی که تجاری شده و یا ظرفیت تجاری شدن دارند ارائه می‌شود.

وی از واحدهای صنایع مختلف درخواست کرد تا در این نمایشگاه شرکت کرده و از نزدیک دستاوردهای دانشجویان دانشگاه را ببینند.

فراهانی واشقانی با بیان اینکه دانشگاه آزاد نقش بی‌بدیلی در اقتصاد فرهنگی کشور دارد، یادآور شد: متأسفانه آثار مثبت و ظرفیت دانشگاه آزاد هنوز نشان داده نشده است.