قائم‌مقام مدیرکل تعاون، کار و رفاه خوزستان عنوان کرد:

برنامه‌های حمایت از دانشجویان کارآفرین و تعامل با دانشگاه‌ها

قائم‌مقام مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان با بیان این‌که گسترش فرهنگ کارآفرینی و تعامل با دانشگاه‌ها برای حمایت از دانشجویان کارآفرین از اهداف و برنامه‌های این اداره است، برنامه‌های حمایتی در این خصوص را تشریح کرد.

رضا میرانی با اشاره به برگزاری اولین رویداد فرآفرین کشور در استان، اظهار کرد: پیش‌ازاین، تجربه استارت‌آپ‌ها را در سطح ملی و بین‌المللی داشتیم که البته در این رویدادها، ایده‌ها به‌صورت رایگان در اختیار افراد دیگری قرار می‌گرفت اما با تصمیمی که اتخاذ شد و با همت جهاد دانشگاهی استان قرار شد که همان استارت‌آپ‌ها به شکلی بهتر ازلحاظ محتوایی و سخت‌افزارها در سطح شهرستان‌ها در قالب رویداد ملی فرآفرین برگزار شود.

وی افزود: در استارت‌آپ ویکند پس از پایان رویداد، فعالیت افراد استمرار پیدا نمی‌کند اما در رویداد فرآفرین تلاش شده که یک بانک اطلاعاتی از افرادی که در رویداد شرکت می‌کنند، تهیه شود و این افراد موردحمایت قرار بگیرند؛ حتی امکان ارائه مشاوره تخصصی به آن‌ها نیز وجود دارد.

قائم‌مقام مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان با اشاره به حمایت‌های صندوق کارآفرینی امید استان از این رویداد، تصریح کرد: ایده‌های ارائه‌شده در رویداد فرآفرین که امکان تجاری‌سازی داشته باشند، موردحمایت صندوق کارآفرینی امید قرار می‌گیرند و می‌توانند برای ورود به بازار کار از تسهیلات صندوق بهره‌مند شوند.

میرانی با تأکید بر لزوم توسعه فرهنگ کار و کارآفرینی در استان، گفت: یکی از معضلات عمده در کشور و به‌ویژه در استان، فرهنگ کار است. اکثر جوانان به دلیل آن‌که عوامل بیرونی به آن‌ها فشار وارد می‌کند، به این باور رسیده‌اند که باید از طریق استخدام، یک فعالیت را آغاز کنند که باید در این خصوص فرهنگ‌سازی کرد.

وی ادامه داد: یکی از راه‌های فرهنگ‌سازی و آشنا کردن جوانان با کارآفرینی، برگزاری رویدادهای کسب‌وکار و کارآفرینی است؛ افراد در این رویدادها با خلاقیت، نوآوری و ایده یابی آشنا می‌شوند و خود را در معرض ظهور قرار می‌دهند.

قائم‌مقام مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان خاطرنشان کرد: مشکل اساسی که در دانشگاه‌ها وجود دارد این است که دانشجویان برای ابراز عقاید خود با مشکل مواجه هستند و جسارت لازم را برای ارائه برخی دیدگاه‌ها و توانمندی‌های خود ندارند که در این رویدادها می‌توانند به‌راحتی تفکرات و ایده‌های خود را ارائه دهند.

میرانی با اشاره به تعامل اداره کل تعاون، کار و رفاه استان با دانشگاه‌ها، تصریح کرد: تعامل با دانشگاه‌ها یکی از اهداف ما است اما نمی‌توانیم بگوییم که با همهٔ دانشگاه‌ها می‌توان تعامل داشت بلکه با دانشگاه‌هایی که در این خصوص آمادگی دارند تعامل و به دانشگاه‌هایی که زمینه و علاقه‌مندی را دارا هستند، حمایت‌های خود را عرضه می‌کنیم.

وی با بیان این‌که حمایت‌ها به شکل‌های مختلف تعریف شده است، گفت: بخشی از حمایت‌ها توسط صندوق کارآفرینی امید خوزستان و به‌صورت سخت‌افزاری و ارائه تسهیلات است و بخشی نیز به‌صورت حمایت‌های نرم‌افزاری مانند مشاوره‌های تخصصی که شرکت‌های مشاوره کارآفرینی ارائه می‌دهند، خواهد بود.

میرانی عنوان کرد: سال گذشته طرح زنجیرهٔ اشتغال خرد برای نخستین بار در کشور، در استان اجرا شد که در این طرح افراد با استفاده از روند مشاوره‌های تخصصی کارآفرینی وارد عرصه‌های فعالیت اقتصادی شدند؛ اگر در خصوص فرهنگ کار در استان تلاش کنیم به‌طور اتوماتیک جوانان وارد بازار کار می‌شوند.