موفقیت پنج شرکت ایرانی در رویداد جهانی کارآفرینی فنلاند

موفقیت پنج شرکت ایرانی در رویداد جهانی کارآفرینی فنلاند

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به برگزاری دوازدهمین جشنواره فن‌آفرینی شیخ بهایی از روز بیست‌وسه اردیبهشت‌ماه امسال گفت: در یازدهمین دوره این جشنواره ۵ شرکت ایرانی برای حضور در رویداد جهانی اسلاش به کشور فنلاند اعزام شدند که منجر به مذاکرات جدی بین شرکت‌های ایرانی و سرمایه‌گذاران خارجی شد.
دکتر وحید احمدی در نشست خبری امروز برگزاری جشنواره ملی فن‌آفرینی شیخ بهایی را یکی از بزرگ‌ترین رویدادهای علمی کشور دانست و افزود:‌ امسال دوازدهمین دوره جشنواره فن‌آفرینی شیخ بهایی در ۲۳ اردیبهشت‌ماه برگزار می‌شود و برپایی این جشنواره یکی از اقدامات اساسی دهه‌های اخیر است که امیدواریم بتواند نقشی جدی در تحقق چرخه علم و فناوری کشور ایفا کند.
وی با اشاره به برگزاری ۱۱ دوره جشنواره ملی شیخ بهایی خاطرنشان کرد: اولین دوره این جشنواره با عنوان جشنواره کارآفرینی در سال ۸۱ به ابتکار شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان برگزار شد.
وی با بیان این‌که این جشنواره در سه دوره اول در سطح منطقه‌ای برگزار شد، یادآور شد: پس از سه دوره برگزاری این جشنواره در حوزه کارآفرینی، هیئت‌امنای شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان با تصویب آیین‌نامه جدید این جشنواره، این رویداد را به جشنواره ملی فن‌آفرینی شیخ بهایی تغییر داد.
احمدی با تأکید بر این‌که این جشنواره در دو بخش مسابقه‌ای و غیر مسابقه‌ای برگزار می‌شود، یادآور شد: در بخش مسابقه این جشنواره اقدام به برگزاری جشنواره طراحان کسب‌وکار، فن‌آفرینان و شرکت‌های دانش‌بنیان و سرمایه‌گذاران کارآفرین می‌شود.
وی افزود: همچنین در بخش فن‌آفرینان این جشنواره نیز رشد و توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم با بیان این‌که بخش طراحان کسب‌وکار ازجمله بخش‌های غیر مسابقه این جشنواره است، اضافه کرد: در این بخش ایده‌های نو مبتنی بر فناوری که قابلیت تجاری‌سازی شدن دارند و در قالب یک نقشه راه تجاری‌سازی ارائه می‌شوند، موردبررسی قرار می‌گیرند.

احمدی با اشاره به‌اضافه شدن بخش المپیاد ملی طرح کسب‌وکار دانشجویی از جشنواره یازدهم یادآور شد: امسال نیز همزمان با برگزاری دوازدهمین دوره جشنواره ملی فن‌آفرینی شیخ بهایی، دومین المپیاد ملی طرح کسب‌وکار دانشجویی برگزار می‌شود.

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم با اشاره به عملکرد این جشنواره در یازده دوره قبلی اظهار کرد: در جشنواره یازدهم ۱۰۰ طرح کسب‌وکار آزاد دریافت شد که از این تعداد سه طرح وارد مرحله نهایی شد. علاوه بر آن در بخش تقاضا برای حضور در بخش فن‌آفرینی ۲۵۰ طرح پذیرش شد که از این تعداد ۱۰ طرح در ۴ بخش مجزا به مرحله نهایی راه یافت.

احمدی برگزاری ۲۹ مورد ارتباط کاری بین فن‌آفرینان حضور یافته در جشنواره و شرکت‌های چینی دعوت‌شده به جشنواره را از دیگر موفقیت‌های جشنواره یازدهم شیخ بهایی نام برد و ادامه داد: علاوه بر آن رویداد فن‌آفرینی با الگو گیری از رویداد اسلاش کشور فنلاند در جشنواره یازدهم برگزار شد که ۵ طرح برای حضور در رویداد جهانی فنلاند انتخاب شدند.

به گفته احمدی، اجرای اولین دوره برگزاری رویداد ارائه فن‌آفرینی شیخ بهایی با حدود ۸۰ طرح، منجر به شکل‌گیری بخش جدیدی در جشنواره دوازدهم با عنوان فرصت‌های سرمایه‌گذاری با بیش از ۱۱۰ طرح و جذب ده‌ها سازمان کوچک و بزرگ سرمایه‌گذاری شد.

وی اضافه کرد: علاوه بر آن در جشنواره یازدهم تعدادی از برگزیدگان جشنواره شیخ بهایی به رویداد اسلاش در کشور فنلاند اعزام شدند که منجر به چند مذاکره جدی بین کشورهای ایرانی و سرمایه‌گذاران خارجی و اعلام آمادگی برای حضور در جشنواره از طرف چند سرمایه‌گذار فنلاندی و جشنواره دوازدهم شد.

معاون پژوهشی وزیر علوم با اشاره به برگزاری دوازدهمین جشنواره شیخ بهایی خاطرنشان کرد: هدف از این جشنواره تغییر در برگزاری جشنواره و تبدیل این جشنواره به کنگره حضور فعالان عرصه فن‌آفرینی است.