چهارمین استارت‌آپ گرایند رشت برگزار شد

چهارمین استارت‌آپ گرایند رشت برگزار شد

روز سه‌شنبه ۱۴ اردیبهشت‌ماه چهارمین استارت‌آپ با حضور آقای علیرضا امیرمستوفی کارآفرین ایرانی مقیم آلمان در پارک علم و فناوری گیلان برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، به نقل از روابط عمومی پارک علم و فناوری گیلان، روز سه‌شنبه ۱۴ اردیبهشت‌ماه چهارمین استارت‌آپ با حضور آقای علیرضا امیر مستوفیان کارآفرین ایرانی مقیم آلمان در پارک علم و فناوری گیلان برگزار شد.

ابتدای این مراسم که با پخش آیاتی چند از قرآن کریم و سرود ملی جمهوری اسلامی آغاز شد آقای شهبازی نماینده استارت‌آپ و مسئول برگزاری این همایش ضمن خیرمقدم به میهمانان از پارک علم و فناوری گیلان به خاطر حمایت‌های این سازمان تشکر و قدردانی نمود.

سپس جناب آقای مهندس تکریمی معاون محترم پشتیبانی پارک علم و فناوری گیلان ضمن خرسندی از برگزاری این استارت‌آپ و خیرمقدم به مدرس و میهمان ویژه این همایش، در خصوص تاریخچه پارک علم و فناوری گیلان و همچنین ساختارهای حمایتی آن مطالبی را بیان کرد و گفت: این سازمان با داشتن مراکز رشد در شهرستان‌های استان و وجود ساختارهای حمایتی ازجمله کانون‌ها، هسته‌های تحقیقاتی و مراکز رشد، آمادگی حمایت و تجاری‌سازی از ایده‌ها و طرح‌های نوآورانه را دارد.

ایشان در ادامه در خصوص ناپایداری در تنوع نوآوری و فناوری گفت: بزرگ‌ترین دغدغه مخاطبین فناوری‌ها، تنوع در فناوری‌های مختلف و چگونگی بهره‌مند شدن از آن‌هاست که به‌واسطه تنوع و سرعت تغییر در فناوری، همواره زندگی مردم را به چالش کشیده است.

ایشان در خصوص ورود فناوری به زندگی مردم گفت: حجم بالای اطلاعات در زندگی روزمره باعث به وجود آمده پدیدهٔ گرانباری اطلاعات شده است که سبب شده تا عدم تعادل در روند زندگی به وجود آید و این عدم تعادل یکی از موانع توسعه محسوب می‌شود.

ایشان در ادامه گفت: برای حفظ تعادل در زندگی باید مهارت‌هایی آموخته و فراگرفته شود و امروزه با توجه به تعریف سواد علمی و فناوری یونسکو، می‌بایستی برای انجام کارها مهارت لازم را کسب نمود و این سازمان برای برقرار کردن تعادل در زندگی مهارت‌های زندگی را پیشنهاد می‌کند.

معاون پشتیبانی پارک علم و فناوری گیلان درباره تبدیل دانایی به دارایی گفت: من امیدوارم که نسل جوان ما با نگاهی متفاوت و برون‌گرا نقش گسترده‌ای در توسعه ایفا نمایند تا از دانایی به دارایی برسند.

در ادامه این استارت‌آپ آقای سپهری مدرس این همایش با معرفی کتاب راهنمای استارت‌آپ نوشته «Sam Altman» چکیده‌ای از این کتاب را ارائه نمود.

ایشان در ادامه مطالب خود در خصوص شتاب‌دهنده‌ها در دنیای اقتصاد امروزی گفت: در دنیا، مراکزی هستند که ایده‌های قابل تجاری‌سازی را جذب و بر روی آن‌ها سرمایه‌گذاری لازم را انجام می‌دهند و درنهایت خود به‌عنوان سهامدار آن ایده خواهند بود و به این روش علاوه بر حمایت از طرح‌ها، شرکت‌های نوپا در زمینه‌های مختلف فناوری به وجود می‌آیند و یک‌روند اقتصادی را به وجود می‌آورند.

آقای سپهری در خصوص فصل‌های این کتاب توضیح داد و گفت: چهار مرحله برای یک استارت‌آپ در کتاب آمده که نمایش می‌دهد که چگونه یک استارت‌آپ به وجود می‌آید و باید چگونه اکوسیستم خود را حفظ کند؛ و مهم‌ترین قدم آن پیدا کردن و همراه کردند چند نفر به‌عنوان هم‌تیمی «هم‌بنیان‌گذار» است.

مدرس این دوره استارت‌آپ، به سه سؤال اصلی در این کتاب اشاره کرد و گفت: سه سؤال اصلی یعنی، «قصد تولید چه محصولی را دارید»، «چه کسانی نیاز مبرم به محصول شما دارند» و «وسعت بازار در حال و آینده چقدر خواهد بود» از سؤالات مهم و اصلی است که قبل از راه‌اندازی یک استارت‌آپ باید پاسخ آن را شفاف بیابید تا بتوانید گام نخست را صحیح بردارید.

ایشان در خصوص فناوری‌های تحول‌آفرین و اینکه بهترین ایده‌ها همواره بد به نظر می‌رسند مطالبی را ارائه نمود که موردتوجه حاضرین قرار گرفت.

در پایان با اشاره به ویژگی‌های هم‌تیمی «هم‌بنیان‌گذاران» گفت که تعصب و انعطاف‌پذیری دو ویژگی مهم در انتخاب هم‌تیمی و موفقیت در کارها است.

در ادامه این همایش آقای علیرضا امیر مستوفیان ایرانی مقیم آلمان و یکی از کارآفرینان موفق در آن کشور ضمن معرفی خود از چگونگی و ایجاد شرکت خود با حاضرین گفتگو کرد و تجارب خود را برای ایشان بیان کرد.

آقای امیرمستوفی در سیزده‌سالگی، ساکن کشور آلمان شد و از همان ابتدا در دوران دبیرستان در ریاضیات خوش درخشید و با انتخاب رشته کامپیوتر در دانشگاه پذیرفته شد که با توجه به علاقه به رشته برق تغییر رشته داد و در آکادمی برق و الکترونیک مشغول به تحصیل شد.

ایشان در زمان دانشجویی به کارهای مختلف اشتغال داشته و از این راه هم کسب تجربه و هم درآمدی کسب نمود تا اینکه دریکی از شرکت خدماتی الکترونیکی به‌عنوان مدیریت بخش آگهی‌ها و ارتباط با مشتریان پذیرفته و مشغول به کار شد.

در طی مدتی که در آن شرکت مشغول به کار بود ایده نرم‌افزار ارسال و بررسی ایمیل‌های تبلیغاتی را دنبال کرد و به همراه یکی از دوستانش توانست نرم‌افزار «ارسال ایمیل‌های انبوه و بررسی بازخورد آن» را طراحی و تولید نماید و برای این منظور شرکت اورنج را تأسیس و کارآفرینی و کسب‌وکار خود را آغاز نمود.
در قسمت اول این استارت‌آپ و قبل از شروع رسمی آن، مدعوین با هدف آشنایی و شبکه‌سازی در روند استارت‌آپ در سالن پذیرایی گردهم آمدند و گفتگو کردند.