چرخه کارآفرینی در استان در حال شکل‌گیری است
رئیس بنیاد نخبگان فارس:

چرخه کارآفرینی در استان در حال شکل‌گیری است

رئیس بنیاد نخبگان استان فارس گفت: تفکر خلاق، خلاقیت، نوآوری، نوآوری مشتری‌پسند و نو ارزش‌آفرینی فرآیند یک چرخه کارآفرینی است که این چرخه در این استان در حال شکل‌گیری است.

حبیب شریف در چهارمین برنامه رویداد کارآفرینی بومی پرش با محوریت مد، لباس، پارچه و زیورآلات افزود: با اجرای مراحل مختلف طرح شتاب‌دهی کارآفرینی استان فارس امیدواریم این استان در مدت چند سال آینده درزمینهٔ تأمین نیروی متخصص و کارآفرین بی‌نیاز شود.

رئیس بنیاد نخبگان استان فارس با بیان این‌که مراحل مختلف چرخه کارآفرینی در کشور به‌خوبی شکل نگرفته است اظهار کرد: در بیشتر دانشگاه‌ها دانشجویان مهارت‌های لازم برای کسب‌وکار را طی نکرده‌اند و لذا نمی‌توان از آن‌ها انتظار راه‌اندازی شرکت‌های نوپا را داشت.

شریف ادامه داد: هنوز مفاهیم اساسی مثل مراکز رشد، مراکز شتاب‌دهی و پارک‌های علم و فناوری به‌طور دقیق تبیین نشده است، سرمایه‌گذاری‌های خطرپذیر ظهور پیدا نکرده‌اند و شتاب‌دهنده‌های کسب‌وکار در استان‌ها به وجود نیامده‌اند.

رئیس بنیاد نخبگان فارس گفت: بیشتر گروه‌هایی که در رویدادهای کارآفرینی انتخاب می‌شوند بعد از مدتی از هم جدا می‌شوند زیرا فرهنگ کار تیمی نهادینه نشده است.

وی درباره اقدام‌های بنیاد نخبگان فارس برای رفع این مشکل گفت: در این بنیاد با کمک تیم‌های متخصص در حوزه کارآفرینی این فرآیند به شیوه‌ای علمی در حال شکل‌گیری است و در این راستا در قالب مدارس فصلی خلاقیت، جوانان خلاق در ۲۹ شهرستان استان فارس شناسایی و مقدمات انجام کار تیمی به آن‌ها آموزش داده می‌شود و در قالب تورهای کارآفرینی و نوآوری با نحوه شکل‌گیری یک کسب‌وکار نوپا آشنا شده است.

شریف ادامه داد: در رویدادهای کارآفرینی و بومی طراحی‌شده توسط تیم پرش، ایده‌های خود را در قالب استارت‌آپ (شرکت نوپا) به تولید سوق می‌دهند.

وی اظهار کرد: از نیمه دوم سال ۹۴ تاکنون چندین کارگاه تجاری‌سازی و آشنایی با مفاهیم کسب‌وکار در استان فارس برگزار شده است. همچنین سه رویداد کارآفرینی در زمینه‌های گردشگری و صنایع‌دستی، تجهیزات پزشکی و حمل‌ونقل و لجستیک برگزار گردیده و تیم‌های برگزیده پس از گذراندن دوره پیش شتاب، جذب تنها مرکز شتاب‌دهنده خارج از تهران و مستقر در شیراز شده‌اند.

رئیس بنیاد نخبگان فارس از جوانان درخواست کرد تا با توکل به خداوند و با اعتمادبه‌نفس و بدون داشتن کوچک‌ترین امید یا توقع از مسئولین و نهراسیدن از شکست‌های احتمالی، ایده‌های خود را به‌پیش ببرند.