در نمایشگاه فناوری اینوتکس ۲۰۱۶؛

سیلیکون ایرانی برپا می‌شود

میزبانی از یازده کشور خارجی

دبیر علمی پنجمین نمایشگاه فناوری و نوآوری اینوتکس ۲۰۱۶ گفت: در این نمایشگاه نشست‌های علمی با موضوعات فناوری برای ارتباط هرچه بیشتر ایران با کشورهای حضور یافته، برگزار می‌شود.

فرهنگ فصیحی با بیان اینکه در پنجمین نمایشگاه فناوری و نوآوری اینوتکس که قرار است خردادماه امسال در نمایشگاه بین‌المللی تهران با برقراری نشست‌های علمی و بین‌المللی برگزار شود، گفت: طبق برنامه‌ریزی‌ها، نشست بین‌المللی شبکه‌سازی نوآوری در روزهای ۴ و ۵ خردادماه که مشتمل بر ۱۱ پنل با موضوعات مختلف است برگزار می‌شود؛ این نشست‌ها به‌صورت دوزبانه و مترجم همزمان، در حوزه نوآوری هستند.

فصیحی با بیان اینکه در این دوره از نمایشگاه، میزبان ۱۱ کشور دنیا هستیم، اظهار داشت: درواقع هدف اصلی نشست‌های علمی و نمایشگاه اینوتکس، بسترسازی برای تسهیل همکاری‌های فناورانه بین ایران و ۱۱ کشور دیگر است.

به گفته دبیر علمی پنجمین دوره از نمایشگاه فناوری و نوآوری، همچنین راهبرد انتقال فناوری که در نقشه جامع علمی کشور موردتوجه قرار گرفته، در این نمایشگاه به آن توجه جدی شده است؛ بدان معنی که سعی داشته‌ایم سیاست‌های علم و فناوری را در این نشست‌ها مدنظر قرار دهیم.

وی با اشاره به موضوعات پنل‌ها گفت: این پنل‌ها در ۴ یا ۵ حوزه با مباحث تخصصی مدیریت فناوری و نوآوری ارائه می‌شوند؛ نوآوری اجتماعی، همکاری‌های فناورانه و تحقیق و توسعه مشترک، تأمین مالی همکاری‌های فناورانه، سرمایه‌گذاری خطرپذیر و الزامات موفقیت در مکانیزم‌های انتقال فناوری برخی از محورهای نشست‌های علمی هستند که در نمایشگاه اینوتکس ارائه می‌شوند.

دبیر علمی اینوتکس ۲۰۱۶ تأکید کرد: همچنین بعد از سخنرانی، حضار، به بحث و تبادل‌نظر برای اشتراک تجارب فناوری می‌پردازند.

وی با بیان اینکه پنل‌هایی هم با موضوع خاص تکنولوژیک در نمایشگاه ارائه خواهند شد، اظهار داشت: این پنل‌ها در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، شبکه‌سازی نوآوری با موضوع فناوری انرژی و زیست‌محیطی، فناوری نوظهور و همگرا (نانو، علوم شناختی، بایو)، نوآوری در صنایع فرهنگی و نرم هستند که با حضور متخصصان برجسته جهانی ارائه می‌شوند.

فصیحی افزود: تقریباً ۴۰ درصد مهمانان خارجی هستند و ۱۵ سخنران مدعو از کشورهای اروپایی، آسیایی، آمریکایی و همچنین آلمان، ایرلند، اتریش، چین و... خواهیم داشت.

 وی در خصوص سطح برگزاری این دوره از نمایشگاه نسبت به سال‌های گذشته گفت: این نشست‌ها نسبت به سال گذشته ازنظر کمی و کیفی پیشرفت فراوانی داشته به‌طوری‌که تعداد ارائه پنل‌ها، مخاطبین و شرکت‌کنندگان دو برابر شده است.

وی افزود: همچنین مهمانانی از اتریش خواهیم داشت که در مورد بازاریابی محصولات فناوری تخصص دارند و قرار است کارگاهی آموزشی را در حاشیه نمایشگاه برپا کنند.

فصیحی عنوان کرد: از سوی دیگر، مدیر بخش سناریو در شورای انرژی و همچنین طراح سناریوهای آینده انرژی جهان یکی از سخنرانان مدعو این دوره از نمایشگاه است.

وی در خصوص حضور افراد برجسته در افتتاحیه نمایشگاه اینوتکس ۲۰۱۶ گفت: وزیر علوم، معاون علمی و فناوری، مبدع نظریه اینترنت اشیا و از نظریه‌پردازان اینترنت اشیا در افتتاحیه پنجمین نمایشگاه فناوری و نوآوری حضور می‌یابند.

وی گفت: در همین ایام، به مدت دو روز میزبان یک هیئت عالی‌رتبه از سازمان علم و فناوری اجلاس عدم تعهد که از ۲۰ کشور دنیا هستند خواهیم بود تا کارگاهی با موضوع تجاری‌سازی فناوری برگزار شود.

فصیحی افزود: همچنین پارک فناوری پردیس، سیلیکون ایران را برگزار می‌کند تا استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی بتوانند خودشان را معرفی کنند و فرصتی برای بازاریابی و یافتن سرمایه‌گذار برایشان به وجود آید.

به گفته وی، برای مخاطبان عام نمایشگاه هم برنامه‌هایی در نظر گرفته‌ایم.

وی افزود: نمایشگاه و نشست بین‌المللی فناوری و نوآوری (اینوتکس ۲۰۱۶) از سوی پارک فناوری پردیس و با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و مرکز همکاری‌های فناوری ریاست جمهوری برگزار می‌شود.

فصیحی اظهار کرد: هدف از برگزاری این نمایشگاه، یک اقدام ملی با رویکرد بین‌المللی برای کمک به موضوع انتقال فناوری است.

به گفته دبیر علمی نمایشگاه اینوتکس ۲۰۱۶، هدف اصلی از برگزاری این نمایشگاه ایجاد ارتباط بین مجموعه داخلی و خارجی برای شکل‌گیری همکاری‌های تکنولوژیک است.

وی گفت: این نمایشگاه به پوشش مسائل فراروی شرکت‌های دانش‌بنیان در بحث انتقال فناوری و شکل‌گیری شبکه‌های فناوری کمک می‌کند.

پنجمین نمایشگاه بین‌المللی فناوری نوآوری (اینوتکس ۲۰۱۶) از دوم تا پنجم خردادماه سال جاری در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار می‌شود.