هنوز کشور وارد قاعده کارآفرینی نشده است
معاون کارآفرینی و اشتغال وزیر تعاون:

هنوز کشور وارد قاعده کارآفرینی نشده است

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان این‌که اقتصاد کشور هنوز هم مبتنی بر سیاست‌های دهه ۵۰ است، گفت: علی‌رغم ابزارها و حرف‌های شیکی که در مورد کارآفرینی زده می‌شود ولی هنوز هم اقتصاد کشورمان وارد قاعدهٔ کارآفرینی نشده است.

عیسی منصوری در مراسم آغاز بکار سیزدهمین گردهمایی مدیران حوزه تجاری‌سازی فناوری و اشتغال فارغ‌التحصیلان جهاد دانشگاهی کشور در یزد اظهار کرد: در دهه‌های ماقبل ۴۰ اقتصاد کشورمان مبتنی بر تجارت بوده ولی این روند در دهه‌های ۴۰ و ۵۰ به سمت صنعتی شدن کشور پیش رفت و صنایع بزرگ و متوسط در کشورمان شکل گرفت و بر همین اساس نیز قواعد بازی ترسیم شد.

وی ادامه داد: البته این روند در کشورهای دیگر ادامه یافت و موج‌های جدید مثل کارآفرینی و نوآوری در آن‌ها شکل گرفت ولی متأسفانه در کشور ما قاعده بازی و سیاست‌گذاری‌ها علی‌رغم ابزارها و حرف‌های شیکی که می‌زنیم در همان موج دهه ۵۰ باقی‌مانده است و هنوز هم وارد قاعدهٔ کارآفرینی نشده‌ایم.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اضافه کرد: متأسفانه میدان برای کارآفرینی در کشورمان فراهم نیست لذا یا باید تا اصلاح سیاست‌های اقتصادی کشورمان صبر کنیم یا این‌که به روش‌های دیگری را بکار بگیریم.

وی در این رابطه تأکید کرد: اصلاح ساختار حکمرانی در این مقوله نیازمند یک فکر بلند است و نظر به رویکرد و قاعده‌ای که هم‌اکنون در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی وجود دارد در این مقوله علاقه‌مند به استفاده از توانایی‌ها و ظرفیت‌های جهاد دانشگاهی هستیم.

منصوری در بخش دیگری از سخنانش خاطرنشان کرد: متأسفانه بررسی‌ها نشان می‌دهد که طی هشت سال گذشته گذار نیروی انسانی از بخش صنعت به کشاورزی و از بنگاه‌های غیررسمی به رسمی به حالتی معکوس تبدیل شده است.

وی در این خصوص از سهم بسیار پایین بنگاه‌های اقتصادی متوسط در کشور یعنی ۰٫۴ درصد خبر داد و گفت: در حال حاضر رویکرد و تمرکز اشتغال به سمت بنگاه‌های خرد و غیررسمی است لذا بنگاه‌های بزرگ اقتصادی نباید با همان قواعد سابق عمل کنند چراکه در این صورت موفق نخواهند بود.

این مقام مسئول در حوزه کارآفرینی و اشتغال یادآور شد: در این شرایط در برخی از کشورهای درحال‌توسعه موفق مانند هند و برزیل، تجربهٔ غیر صنعتی شدن نارس یا زودرس مورداستفاده قرار گرفته است به‌نحوی‌که سرریز نیروی کار بخش صنعت کلاسیک بلافاصله و زودرس به سمت بازار خدمات که ظرفیت و ارزش‌آوری بالایی نیز دارد، سوق می‌دهند.

وی با بیان این‌که در سال‌های اخیر سهم اشتغال غیررسمی بنگاه‌های اقتصادی کشورمان از ۳۰ درصد به ۵۷ درصد رسیده است، گفت: در حال حاضر سیاست اشتغال‌زایی تمرکز بر بنگاه‌های خرد و غیررسمی برای کوتاه‌مدت و در میان‌مدت نیز صنایع بزرگ و در بلندمدت هم بهره‌گیری از بخش خدمات و صنایع دانش‌بنیان است.

منصوری با بیان این‌که هم‌اکنون بالغ‌بر سه هزار بنگاه اقتصادی در کشورمان ثبت شده ولی ۴۰۰ بنگاه آن فعال است و در بهترین حالت 30 هزار اشتغال داریم، اظهار کرد: به عبارتی اکنون نمی‌توانیم از حوزه دانش‌بنیان اشتغال‌زایی داشته باشیم ولی قطعاً طی هشت تا ۱۰ سال آینده ظرفیت خوبی در این بخش شکل خواهد گرفت.

وی گفت: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در چنین شرایطی در دو لایه فعالیت‌های خود را دنبال می‌کند که یکی از آن‌ها پر کردن حلقه‌های مفقوده قانون از طریق رایزنی با مجلس شورای اسلامی است و در کنار این اقدام نیز مداخله و ورود کردن در این بخش با اقداماتی نظیر تحلیل مسائل و توانمند کردن بازار است.

معاون کارآفرینی و اشتغال وزیر تعاون یکی دیگر از اقدامات انجام‌گرفته در این رابطه را شناسایی رشته‌های مزیت‌دار در دوره رکود و پس از رکود برای ایجاد اشتغال پایدار بر اساس توانایی‌ها و ظرفیت‌های هر منطقه از کشور اعم از شهر یا روستا خواند و گفت: این طرح در سال گذشته به‌صورت پایلوت در هشت استان کشور اجرایی شد و امسال در جهت ایجاد اشتغال در بنگاه‌های فعال در این رشته‌ها تداوم خواهد داشت.

منصوری در پایان خاطرنشان کرد: برای اصلاح کسب‌وکار نیازمند کارگزاران کسب‌وکار در کشور هستیم و جهاد دانشگاهی علاوه بر توان همکاری در اصلاح ساختار حکمرانی اقتصاد کشور، می‌تواند به لحاظ انعطاف‌پذیری بالا که نمادهای آن مواردی همچون رویان است، در این رابطه به کمک دولت بیاید.