درآمد دوازده هزارمیلیاردی شرکت‌های دانش‌بنیان

درآمد دوازده هزارمیلیاردی شرکت‌های دانش‌بنیان

رونق اپلیکیشن‌های ایرانی

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور با انتقاد از سهم ناچیز شرکت‌های دانش‌بنیان از تولید ناخالص ملی (GDP) کشور، درآمد شرکت‌های دانش‌بنیان را ۱۲ هزار میلیارد تومان برآورد کرد.

سورنا ستاری در گردهمایی ۲ روزه توسعه‌دهندگان و برنامه نویسان صنعت موبایل (پنجشنبه‌بازار) با انتقاد از سهم کم شرکت‌های دانش‌بنیان از تولید ناخالص ملی کشور (GDP) گفت: برای پیشرفت اقتصادی نیاز به افزایش سهم شرکت‌های دانش‌بنیان از GDP داریم و تا زمانی که به این هدف نرسیم بازهم نفت و خام فروشی منابع زیرزمینی حرف اول را در اقتصاد کشور خواهد زد.

وی از درآمد ۱۲ هزار میلیارد تومانی شرکت‌های دانش‌بنیان خبر داد و گفت: در حال حاضر دو هزار و ۳۰۰ شرکت دانش‌بنیان در کشور مشغول به کار هستند اما همچنان ازنظر تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان با نقطه ایدئال فاصله داریم.

ستاری با تأکید بر لزوم ایجاد کسب‌وکار در حوزه فناوری اطلاعات از سوی بخش خصوصی، خاطرنشان کرد: تکیه‌بر پول دولت، توانمندی و نوآوری در جوانان را کاهش می‌دهد.

معاون فناوری رئیس‌جمهور با اشاره به استارت‌آپ بازار اپلیکیشن‌های اندروید در ایران (کافه‌بازار) گفت: این جوانان با تفکر خود و با اتکا به توانمندی‌هایی که دارند فعالیت می‌کنند و در کنار نوآوری، از استخدام دولتی هم بی‌نیاز هستند. بر این اساس باید بر اصل نوآوری و خلاقیت در حوزه‌های علمی، اجتماعی و فرهنگی گام برداریم.

رئیس ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان کشور با اشاره به سختی‌های پیش روی معاونت علمی برای نهادینه کردن ترویج و فرهنگ اقتصاد دانش‌بنیان در کشور اظهار کرد: مهم‌ترین مشکل ما در حوزه اقتصاد دانش‌بنیان، ضعف فرهنگی است به این معنی که در دولت و جامعه، تفکرات منسوخی وجود دارد که با نسل امروز و تفکرات آن‌ها همخوانی ندارد.

وی وجود ۳۰ میلیون جوان و پنج میلیون دانشجو در کشور را یک فرصت و نه تهدید دانست که می‌تواند از این فرصت برای کارآفرینی و اشتغال‌زایی استفاده شود.

ستاری اصلاح زیست‌بوم کارآفرینی را مهم‌ترین کار جوانان دانست و گفت: دولت و جوانان باید دست‌به‌دست هم دهند و به کمک یکدیگر اکوسیستم کارآفرینی در کشور را اصلاح کنند. در این راستا، توسعه شتاب‌دهنده‌ها، اصلاح محیط کسب‌وکار و ایجاد معافیت‌های مالیاتی و گمرکی و ایجاد تسهیلات سربازی برای فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های برتر ازجمله راهکارهایی است که می‌تواند به تحقق اقتصاد دانش‌بنیان کمک کند.

در این گردهمایی حسام آرمندهی مدیرعامل بازار فارسی اپلیکیشن‌های اندروید بر جهش در صنعت نرم‌افزارهای موبایل ایران تأکید کرد و گفت: اپلیکیشن‌های ایرانی طی سال گذشته رونق و شکوفایی محسوسی را تجربه کردند و در صورت توجه بیشتر به استانداردهای جهانی و ارتقای کیفی، حتی ورود بازیگران خارجی نیز برای آن‌ها تهدیدی جدی نیست.

وی با اشاره به اینکه در نوروز امسال بیش از ۳ میلیارد خرید اپلیکیشن از بازار فارسی اپلیکیشن‌های اندروید انجام شده است، ادامه داد: این امر نشان از جهش خوب کشور در حوزه محتوای دیجیتال دارد. بر این اساس بیش از ۱۶ هزار توسعه‌دهنده توانسته‌اند در مدت ۵ سالی که از عمر صنعت اپلیکیشن می‌گذرد بیش از ۳۶۶ میلیارد ریال درآمد کسب کنند.

به گفته آرمندهی حدود ۳۰ میلیون نصب فعال برای اپلیکیشن و نزدیک به ۱۰ میلیون حساب کاربری در این بازار، نشان از تقاضا برای توسعه صنعت اپلیکیشن از سوی کاربران دارد. در همین حال بررسی‌ها نشان می‌دهد که در طول یک هفته به‌طور میانگین ۴۳ میلیون بار اپلیکیشن بازار اندروید توسط کاربران بارگذاری شده و در هرروز به‌طور متوسط بیش از ۴ میلیون کاربر از این نرم‌افزار استفاده می‌کنند.

وی گفت: بررسی‌ها حاکی از آن است که بیش از ۸۰ درصد اپلیکیشن‌های منتشرشده، ایرانی هستند و دسته‌های ابزارها، ارتباطات و کاربردی در کنار بازی‌ها، دسته‌های محبوب کاربران ایرانی را تشکیل می‌دهند.