دومین «استارت‌آپ ویکند» در خراسان شمالی برگزار می‌شود
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی:

دومین «استارت‌آپ ویکند» در خراسان شمالی برگزار می‌شود

مدیرکل کار، تعاون و رفاه اجتماعی خراسان شمالی از برگزاری دومین «استارت‌آپ ویکند» در استان طی سال جاری خبر داد.
حسن نوری بعدازظهر شنبه در نشست خبری که به مناسبت هفته کار و کارگر برگزار شد، اظهار کرد: اداره کل تعاون خراسان شمالی در سال جاری تمام برنامه‌ریزی‌های خود را در راستای تحقق شعار سال مبنی بر اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل انجام داده است.

وی گفت: این اداره کل امسال متفاوت‌تر از هرسال برنامه‌ها و اقدامات خود را انجام می‌دهد تا به اهداف موردنظر خود که توسعه فضای کسب‌وکار و کمک به اشتغال استان است، دست یابد.

نوری اظهار کرد: یکی از مشکلات عمده در این اداره کل وجود فارغ تحصیلان بیکار دانشگاهی است، که فاقد هرگونه مهارتی هستند.

وی تصریح کرد: بیش از ۵۰ درصد فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در کشور فاقد هرگونه مهارت عملی هستند و جمعیت فعال نیز مدارک آنان مرتبط با بازار کار نیست.

نوری افزود: امسال برگزاری دوره‌های کارآفرینی  با همکاری دانشگاه‌ها برای فارغ تحصیلان دانشگاهی از دیگر برنامه‌های این اداره کل است که به‌صورت جدی وارد این عرصه شده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه ۹۰ درصد مراجعین به اداره کل کار، تعاون و رفاه اجتماعی استان متقاضی کار نگهبانی و رانندگی هستند، اظهار کرد: ما انتظار داریم تا افراد مراجعه‌کننده به این اداره کل برای کار دارای مهارت خاصی باشند و از این مهارت برای اشتغال خود استفاده کنند.

به گفته نوری از سال گذشته تاکنون برگزاری دوره‌های کارآفرینی در استان آغاز شده و همچنین برای نخستین بار برنامه جامع کارآفرینی در خراسان شمالی تدوین شده است.

وی با اشاره به برخی مشکلات کارگران ساختمانی در استان نیز گفت: انجمن صنفی کارگران ساختمانی در استان تشکیل شده است و اداره کل کار، تعاون و رفاه اجتماعی خراسان شمالی نیز با شناسایی کارگران واقعی سعی در ارائه خدمات بهتر بیمه‌ای به این جامعه دارد.

نوری همچنین از شناسایی ۱۰ هزار کارگر ساختمانی برای دریافت بیمه یارانه‌ای دولت در استان خبر داد.
مدیرکل کار، تعاون و رفاه اجتماعی استان همچنین افزود: مشکلات عمده این اداره کل درزمینهٔ تولید نیست بلکه بازار کار مشکل عمده و اساسی است که باید در این زمینه برنامه‌ریزی‌های خوبی صورت بگیرد.

وی گفت: به‌منظور توسعه کسب‌وکار و ایجاد بازار کار مناسب در خراسان شمالی برای دومین بار استارت‌آپ ویکند طی سال جاری در استان برگزار خواهد شد.

نوری همچنین با اشاره به عدم وجود تولیدی پوشاک در خراسان شمالی افزود: امسال این اداره کل کار با جذب نیروهای علاقه‌مند در حوزه پوشاک در شهرستان‌های راز و جرگلان و مانه و سملقان سعی در تحقق این امر دارد.

وی از فعالیت ۱۱ مرکز کاریابی در شهرستان‌های خراسان شمالی خبر داد و گفت: طی سال گذشته سه هزار و ۴۸۹ نفر در این مراکز ثبت‌نام کردند و میزان مراجعین به مراکز کاریابی استان تاکنون نیز ۴۵ هزار و ۸۵۲ نفر بوده است.

نوری اظهار کرد: با اقدامات مؤثر نرخ بیکاری در سال گذشته نسبت به سال ۹۳ با کاهش سه‌درصدی مواجه بوده چراکه نرخ بیکاری استان در سال ۹۴، ۱۴.۲ درصد و در سال گذشته ۱۱.۷ درصد بوده است.